Jak zrobić dobre śledzie w śmietanie, oleju i zalewie, żeby wyszły nam na zdrowie? W sumie to proste

2023-12-13 13:32

W śmietanie, occie, oleju. Z musztardą i czerwoną cebulką. Internety rozgrzały już pomysły kulinarne ze śledziem w roli głównej. I bardzo dobrze, bo śledź to cudowna ryba, która mogłaby gościć na stole nawet codziennie. Co ma jednak wspólnego z bólami głowy oraz depresją? Sporo.

Jak zrobić dobre śledzie w śmietanie, oleju i zalewie, żeby wyszły nam na zdrowie? W sumie to proste
Autor: GettyImages

Śledzie są zdrowe - koniec i kropka. Nie oznacza to jednak, że gotowa, pełna konserwantów zalewa czy tłusta śmietana jedzona ze śledziem, również ma pozytywny wpływ na organizm. Zazwyczaj doskonałe ryby i tak nam wynagradzają niekorzystne dodatki, więc większość dietetyków zaleca jedzenie śledzi w każdej postaci. Nie zaszkodzi jednak umiar i zdrowy rozsądek, choćby zamiana śmietany na gęsty jogurt i samodzielne zrobienie zalewy, zamiast wyboru gotowych produktów w puszce czy słoiku. Warto też wiedzieć, kto na śledzie powinien uważać.

Śledzie a zdrowie: właściwości, wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść śledzie?

Śledź - tłusta ryba morska

Kto lubi śledzie i ich charakterystyczny "lekki" smak, często zapomina, że należą one do ryb tłustych. I przede wszystkim to bogactwo dobrego tłuszczu czyni ze śledzia dietetycznego przyjaciela człowieka.

Już w 100 g ryby znajdziesz ponad 2,3 g bezcennych kwasów omega-3. Tymczasem dzienne zapotrzebowanie to jeden gram.

Po co nam kwasy omega? Zapobiegają tworzeniu się zakrzepów i regulują ciśnienie krwi, wspomagają pracę mózgu, przyspieszają gojenie ran, regulują poziom cholesterolu. Bezcenne zalety dla społeczeństwa dotkniętego chorobami cywilizacyjnymi.

Śledzie marynowane i zagrożenia

Śledzie to nie tylko dobre tłuszcze. Zawierają sporo cennych witamin i minerałów. Dzięki zawartości witamin A, D i E, wpływają korzystnie na nasz układ krążenia, chronią oczy oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo witamina D wraz z wapniem i fosforem wspomaga układ kostny.

Jedzenie śledzi poprawia pamięć i koncentrację, sprzyja wytwarzaniu serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój.

Uważaj jednak na śledzie marynowane. Duża zawartość sodu zatrzymuje wodę w organizmie. Może również powodować niestrawność, podrażnić błonę śluzową żołądka oraz zwiększyć wydzielanie soków trawiennych.

Udowodniono, że zawartość histaminy i tyraminy (pochodna psychoaktywnego związku przenoszącego informacje między komórkami), szkodzi osobom, które mają skłonności do ataków migreny.

Jedzenia śledzi powinni unikać osoby przyjmujące niektóre leki na depresję i nadciśnienie. Wysoki poziom tyraminy, może spowodować niebezpieczny skok ciśnienia tętniczego.

Postaw na śledzie w sosie musztardowo-miodowym, z żurawiną czy grzybami leśnymi. Tradycja wcale cię nie zmusza do jedzenia ich co roku w tej samej formie.

Śledzie mogą szkodzić alergikom

Śledź podobnie jak inne gatunki ryb może uczulać. Alergie pokarmowe w tym przypadku najczęściej odpowiedzialne są białka zawarte w rybim mięsie. Czasami reakcja alergiczna pojawia się u osób, które wcześniej nie miały żadnych oznak uczulenia.

Histamina jest naturalnie produkowana przez nasz organizm, ale ta zawarta w pożywieniu nie ulega rozkładowi, a jej nadmiar może prowadzić do zatruć i reakcji alergicznych.

które śledzie warto kupić?

Ważne, by ryba, z której przygotujesz danie, była dobrej jakości. Najlepiej kupić śledzia z beczki. Paczkowane i już przygotowane w przyprawach czy sosie są z pewnością mniej zdrowe. Rybę najlepiej doprawić samodzielnie.

W sklepie najłatwiej kupić płaty śledziowe lub tzw. matiasy, czyli filety z młodych śledzi, które nie osiągnęły dojrzałości płciowej, dlatego ich mięso jest niezwykle delikatne. Te ryby najczęściej sprzedawane są po uprzednim osoleniu, dlatego należy porządnie wymoczyć je w wodzie przed ich przyrządzeniem.

Jak zrobić dobre śledzie?

Najlepszym pomysłem jest upieczenie lub ugotowanie na parze świeżej ryby. Kto jednak oprze się tradycyjnym śledziowym daniom ze śmietaną czy w oleju? Popularne jest też podawanie śledzia w różnego typu zalewach – olejowych, octowych czy w sosach. I ta tradycja też ma sens - śledź wciąż jest dla nas korzystnym elementem diety.

Warto też wypróbować śledzia pod pierzynką, tradycyjne danie kaszubskie. Podawane nieraz w ozdobnych słoikach jest wyjątkową ozdobą stołu. Poza śledziem w takiej sałatce znajdziesz cebulę, ziemniaki, buraki, marchewkę i koperek, ale możesz skład zmieniać zgodnie z upodobaniami.