Mało kto po nią sięga. Wzmacnia organizm i przyspiesza przemianę materii

2024-04-02 15:53

Ta roślina nie cieszy się zbyt dużym uznaniem w polskiej kuchni, a szkoda. Jej niewielkie ziarenka zawierają wiele cennych składników odżywczych, przez co mają niezwykle dobroczynny wpływ na zdrowie. Wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie, obniżają poziom „złego cholesterolu” oraz wspomagają pracę układu pokarmowego. Zdecydowanie częściej powinny gościć w naszych jadłospisach.

Kozieradka
Autor: Getty Images Mało kto po nią sięga. Wzmacnia organizm i przyspiesza przemianę materii

Kozieradka pospolita, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. Ta roślina jednoroczna z rodziny bobowatych ceniona jest od wieków za swoje właściwości lecznicze i kulinarne, a jej potencjał wykorzystywany jest w kuchni orientalnej. Niestety, w naszych jadłospisach za często nie króluje, więc może czas to zmienić.

Nasiona kozieradki - prawdziwa skarbnica składników 

Najcenniejszą częścią kozieradki są nasiona, które zawierają liczne witaminy (B, C, E, K i z grupy B), składniki mineralne (cynk, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo), olejek eteryczny oraz duże ilości błonnika pokarmowego i białka. Do tego w ich składzie stwierdzono alkaloidy, saponiny i śluzy, czyli związki chemiczne, które dodają im prozdrowotnej „mocy”.

Znajdujące w tych niepozornych drobnikach kozieradki flawanoidy mają za zadanie wzmocnić ściany naczyń krwionośnych oraz neutralizować wolne rodniki, która przyspieszają procesy starzenia się komórek. Z kolei saponiny są sprzymierzeniem w walce ze „złym” cholesterolem (LDL), działają moczopędnie, a także wspierają metabolizm niektórych składników pokarmowych, szczególnie tłuszczów. Dzięki zawartości alkoloidów nasiona kozieradki wspomagają pracę układu nerwowego oraz wykazują działanie przeciwbólowe i antybakteryjne.

Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Bogate są też w związki śluzowe, które stanowią osłonę i łagodzą stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego. W medycynie ludowej uchodzą ona za środek wspomagający trawienie. Osoby, które skarżą się na problemy trawienne, m.in. wzdęcia czy zaparcia, mogą śmiało je włączyć do swojego menu.

Nasiona kozieradki na menopauzę i cukrzycę

Okazuje się, że ta wyjątkowa roślina łagodzi szereg objawów przekwitania (np. drażliwość, uderzenia gorąca, wahania nastroju) i poprawia funkcjonowanie w tym okresie. Jest ona także naturalnym wsparciem w leczeniu cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi i w rezultacie zbawiennie wpływa na gospodarkę węglowodanową organizmu. Ta właściwość nasion kozieradki została opisana na łamach czasopisma „European Journal of Clinical Nutrition”. Wykazano w tych badaniach, że regularne ich spożywanie może nawet o 25 proc. zmniejszyć cukier we krwi.

Choć nasiona tej cennej rośliny mają gorzkawy smak, warto po nie częściej i chętniej sięgać. Można wykorzystywać je w całości lub w formie zmielonej. Wystarczy ich niewielka ilość, by wzbogacić smak potraw warzywnych lub mięsnych, zup, sałatek czy sosów.