Stwórz swoją domową ziołową apteczkę. Te zioła są łatwe w uprawie na działce
Wraz z wiosną zaczynamy od nowa cykl życia roślin. Łapiemy grabie w garść i ruszamy na działki, aby przekopywać ziemię i sadzić w niej nowe kwiaty i warzywa. To doskonały moment, aby między grządkami znaleźć nieco miejsca na zioła, które przez cały rok będą wspierać nasze zdrowie.
Nadużywamy leków, zamiast sięgać po zioła
Polacy, jak wykazują statystyki, uwielbiają łykać leki i suplementy. Wiele osób nie zdaje sobie przy tym sprawy, że działają na szkodę swojego zdrowia, gdyż zarówno nadmiar leków, jak i ich wzajemne interakcje, mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, zamiast poprawy.
Ponadto duży problem stanowią suplementy, co do których nie ma nawet pewności, czy zawartość jest zgodna z tym, co deklaruje producent na opakowaniu, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy dotyczące suplementów tego nie regulują.
I tu do akcji wkraczają zioła. Naturalne dobro, które od wieków było i wciąż jest cenione za wyjątkowe właściwości, dobroczynny wpływ na organizm, zbawienne oddziaływanie na ciało, a nawet na psychikę.
Polacy mają w sobie też duszę działkowca, a więc sadzenie ziół na działkach czy balkonach może oznaczać, że połączymy przyjemne z pożytecznym.
Właściwie dobrane zioła mogą wspierać organizm, poprawiać wygląd przez wzmocnienie włosów, skóry czy paznokci, a także sprzyjać prawidłowemu trawieniu, zmniejszeniu napięcia nerwowego, wieczornemu spokojnemu zasypianiu.
Co zatem warto uprawiać na swojej działce (lub na balkonie, a nawet na parapecie), żeby mieć dostęp do naturalnych prozdrowotnych substancji?
Bazylia na trawienie, babka na rany. Co najlepiej sadzić na działce
Bazylia – to zioło, które wspiera układ pokarmowy. Niweluje wzdęcia, zwiększa apetyt, usprawnia trawienie, sprzyja przyswajaniu składników odżywczych. Uspokaja i może przeciwdziałać obniżeniu nastroju. Ponadto zauważono, że może mieć korzystny wpływ na stan skóry, sprzyjać szybszemu leczeniu ran.
Babka lancetowata, nasz „plaster” z dzieciństwa, rzeczywiście może działać uszczelniająco na naczynia krwionośne, sprzyjać lepszej regeneracji uszkodzonego naskórka.
Jeżówka z rodziny astrowatych, czyli echinacea to naturalny i niezwykle skuteczny sposób na grypę i przeziębienie. Doskonale wzmacnia odporność, warto więc przyjmować profilaktycznie, szczególnie w sezonie jesiennym i wiosennym, gdy łatwo zachorować.
Lawenda przepięknie pachnie, ale przede wszystkim pomaga się zrelaksować, dobrze wyspać. Sypialnia pachnąca lawendą to synonim wypoczynku. Lawenda używana na skórze może sprzyjać szybszemu gojeniu ran i ich dezynfekcji.
Problemy z zasypianiem? Melisa to zioło, które zmniejsza nerwowość, niepokój, bezsenność. Działa też świetnie na żołądek, przeciwdziałając m.in. wzdęciom. Może pomóc uporać się z ranami, podrażnieniami skóry, a nawet z opryszczką.
Pietruszka, traktowana jako dodatek do obiadu, w rzeczywistości jest źródłem mnóstwa pozytywnie działających na organizm substancji. Łagodzi wzdęcia i odświeża oddech. Jej natka jest bogata w witaminę K, która sprzyja prawidłowemu krzepnięciu krwi.
Z kolei pięciornik gęsi, pokrzywa, wiesiołek, krwawnik i czerwona koniczyna uważane są za zioła korzystnie oddziałujące na organizm w przypadku dolegliwości kobiecych.
Zioła, które leczą ból gardła i kaszel
Szałwia działa kojąco na gardło. Jej przeciwbakteryjne działanie pomaga uporać się z nawracającymi infekcjami i podrażnieniami jamy ustnej i gardła. Na ból gardła można wykorzystać też m.in. tymianek lub rzepik.
Wspomniany tymianek to doskonały sposób na poprawę pracy układu pokarmowego. Wiadomo też, że pomaga zwalczyć kaszel. Zawarty w nim tymol to środek silnie antyseptyczny.
Zioła na poprawę nastroju i uspokojenie
Dziurawiec zalecany jest w stanach obniżenia nastroju, ponadto doskonale wspiera układ trawienny. Zmniejsza stany zapalne w obrębie żołądka oraz jelit, działa też rozkurczowo na układ pokarmowy.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w stanach napięcia nerwowego, sięgnij po takie zioła jak: arcydzięgiel, chmiel zwyczajny, kozłek lekarski (waleriana), melisa, miłorząb japoński, pokrzywa, werbena.
Rozmaryn to z kolei sposób na zachowanie pełni koncentracji, sprawną pamięć i lepszy nastrój. Co ciekawe, polecany jest również dla odświeżenia oddechu.
Zioła dla zdrowego serca i układu krążenia
Na układ krążenia poleca się m.in. jemiołę, głóg, rutę, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Na serce pozytywnie wpływają też m.in. naparstnica wełnista i miłorząb japoński.
Najlepsze zioła na trawienie
Rumianek to remedium na dolegliwości żołądkowe. Koi też nerwy, stany lękowe. Działa na skórę łagodząco, zmniejszając podrażnienia i stany zapalne.
Rumianek można stosować do przemywania skóry, płukania włosów (pamiętając, że może nieco je rozjaśnić), po prostu go wypijać lub wykorzystywać do domowych inhalacji w okresie przeziębień.
Na dolegliwości trawienne skuteczne są też aksamitki. Uważa się, że pomagają również w przypadku niedoskonałości cery, trądziku, przebarwień, oparzeń słonecznych i innych zmian skórnych.
Na liście ziół korzystnie działających na układ pokarmowy, znajdują się też m.in. anyż, koper włoski, szałwia, koniczyna polna, kwiat lipy, kolendra.
Mięta to oczywiście znana i lubiana naturalna substancja, która sprzyja prawidłowemu trawieniu, a przy tym świetnie smakuje. Mięta również może łagodnie uspokajać, a okłady z mięty na skórę działają delikatnie chłodząco.
Stosowanie ziół - przeciwwskazania
Należy pamiętać, że stosowanie ziół jest obarczone ryzykiem alergii. Dlatego każdorazowo obserwuj reakcje swojego organizmu, a w razie występowania jakichkolwiek niepokojących symptomów, przerwij terapię i skonsultuj się z lekarzem.