Stwórz swoją domową ziołową apteczkę. Te zioła są łatwe w uprawie na działce

2024-04-02 11:46

Wraz z wiosną zaczynamy od nowa cykl życia roślin. Łapiemy grabie w garść i ruszamy na działki, aby przekopywać ziemię i sadzić w niej nowe kwiaty i warzywa. To doskonały moment, aby między grządkami znaleźć nieco miejsca na zioła, które przez cały rok będą wspierać nasze zdrowie.

Stwórz swoją domową ziołową apteczkę. Te zioła są łatwe w uprawie na działce
Autor: GettyImages Stwórz swoją domową ziołową apteczkę. Te zioła są łatwe w uprawie na działce

Nadużywamy leków, zamiast sięgać po zioła

Polacy, jak wykazują statystyki, uwielbiają łykać leki i suplementy. Wiele osób nie zdaje sobie przy tym sprawy, że działają na szkodę swojego zdrowia, gdyż zarówno nadmiar leków, jak i ich wzajemne interakcje, mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, zamiast poprawy.

Ponadto duży problem stanowią suplementy, co do których nie ma nawet pewności, czy zawartość jest zgodna z tym, co deklaruje producent na opakowaniu, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy dotyczące suplementów tego nie regulują.

I tu do akcji wkraczają zioła. Naturalne dobro, które od wieków było i wciąż jest cenione za wyjątkowe właściwości, dobroczynny wpływ na organizm, zbawienne oddziaływanie na ciało, a nawet na psychikę.

Polacy mają w sobie też duszę działkowca, a więc sadzenie ziół na działkach czy balkonach może oznaczać, że połączymy przyjemne z pożytecznym. 

Właściwie dobrane zioła mogą wspierać organizm, poprawiać wygląd przez wzmocnienie włosów, skóry czy paznokci, a także sprzyjać prawidłowemu trawieniu, zmniejszeniu napięcia nerwowego, wieczornemu spokojnemu zasypianiu.

Co zatem warto uprawiać na swojej działce (lub na balkonie, a nawet na parapecie), żeby mieć dostęp do naturalnych prozdrowotnych substancji?

Jak przyciągnąć miłość? Zioła, z których stworzysz magiczny eliksir

Bazylia na trawienie, babka na rany. Co najlepiej sadzić na działce

Bazylia – to zioło, które wspiera układ pokarmowy. Niweluje wzdęcia, zwiększa apetyt, usprawnia trawienie, sprzyja przyswajaniu składników odżywczych. Uspokaja i może przeciwdziałać obniżeniu nastroju. Ponadto zauważono, że może mieć korzystny wpływ na stan skóry, sprzyjać szybszemu leczeniu ran.

Babka lancetowata, nasz „plaster” z dzieciństwa, rzeczywiście może działać uszczelniająco na naczynia krwionośne, sprzyjać lepszej regeneracji uszkodzonego naskórka.

Jeżówka z rodziny astrowatych, czyli echinacea to naturalny i niezwykle skuteczny sposób na grypę i przeziębienie. Doskonale wzmacnia odporność, warto więc przyjmować profilaktycznie, szczególnie w sezonie jesiennym i wiosennym, gdy łatwo zachorować.

Lawenda przepięknie pachnie, ale przede wszystkim pomaga się zrelaksować, dobrze wyspać. Sypialnia pachnąca lawendą to synonim wypoczynku. Lawenda używana na skórze może sprzyjać szybszemu gojeniu ran i ich dezynfekcji.

Problemy z zasypianiem? Melisa to zioło, które zmniejsza nerwowość, niepokój, bezsenność. Działa też świetnie na żołądek, przeciwdziałając m.in. wzdęciom. Może pomóc uporać się z ranami, podrażnieniami skóry, a nawet z opryszczką.

Pietruszka, traktowana jako dodatek do obiadu, w rzeczywistości jest źródłem mnóstwa pozytywnie działających na organizm substancji. Łagodzi wzdęcia i odświeża oddech. Jej natka jest bogata w witaminę K, która sprzyja prawidłowemu krzepnięciu krwi.

Z kolei pięciornik gęsi, pokrzywa, wiesiołek, krwawnik i czerwona koniczyna uważane są za zioła korzystnie oddziałujące na organizm w przypadku dolegliwości kobiecych.

Zioła, które leczą ból gardła i kaszel

Szałwia działa kojąco na gardło. Jej przeciwbakteryjne działanie pomaga uporać się z nawracającymi infekcjami i podrażnieniami jamy ustnej i gardła. Na ból gardła można wykorzystać też m.in. tymianek lub rzepik.

Wspomniany tymianek to doskonały sposób na poprawę pracy układu pokarmowego. Wiadomo też, że pomaga zwalczyć kaszel. Zawarty w nim tymol to środek silnie antyseptyczny.

Zioła na poprawę nastroju i uspokojenie 

Dziurawiec zalecany jest w stanach obniżenia nastroju, ponadto doskonale wspiera układ trawienny. Zmniejsza stany zapalne w obrębie żołądka oraz jelit, działa też rozkurczowo na układ pokarmowy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w stanach napięcia nerwowego, sięgnij po takie zioła jak: arcydzięgiel, chmiel zwyczajny, kozłek lekarski (waleriana), melisa, miłorząb japoński, pokrzywa, werbena. 

Rozmaryn to z kolei sposób na zachowanie pełni koncentracji, sprawną pamięć i lepszy nastrój. Co ciekawe, polecany jest również dla odświeżenia oddechu.

Zioła dla zdrowego serca i układu krążenia

Na układ krążenia poleca się m.in. jemiołę, głóg, rutę, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Na serce pozytywnie wpływają też m.in. naparstnica wełnista i miłorząb japoński.

Najlepsze zioła na trawienie

Rumianek to remedium na dolegliwości żołądkowe. Koi też nerwy, stany lękowe. Działa na skórę łagodząco, zmniejszając podrażnienia i stany zapalne.

Rumianek można stosować do przemywania skóry, płukania włosów (pamiętając, że może nieco je rozjaśnić), po prostu go wypijać lub wykorzystywać do domowych inhalacji w okresie przeziębień.

Na dolegliwości trawienne skuteczne są też aksamitki. Uważa się, że pomagają również w przypadku niedoskonałości cery, trądziku, przebarwień, oparzeń słonecznych i innych zmian skórnych.

Na liście ziół korzystnie działających na układ pokarmowy, znajdują się też m.in. anyż, koper włoski, szałwia, koniczyna polna, kwiat lipy, kolendra.

Mięta to oczywiście znana i lubiana naturalna substancja, która sprzyja prawidłowemu trawieniu, a przy tym świetnie smakuje. Mięta również może łagodnie uspokajać, a okłady z mięty na skórę działają delikatnie chłodząco.

Stosowanie ziół - przeciwwskazania 

Należy pamiętać, że stosowanie ziół jest obarczone ryzykiem alergii. Dlatego każdorazowo obserwuj reakcje swojego organizmu, a w razie występowania jakichkolwiek niepokojących symptomów, przerwij terapię i skonsultuj się z lekarzem.