Na przeziębienie, kaszel i dla prawidłowego krążenia. Bazie wykorzystasz nie tylko do ozdoby

2024-04-02 10:02

Gdy tylko pojawiają się na drzewach, sprawiają radość, bo czujemy, że to już naprawdę wiosna. To atrakcja naszych wielkanocnych stołów. Urocze bazie mogą pełnić jednak rolę nie tylko dekoracyjną. Niewiele osób o tym wie, ale z bazi może powstać napar, który jest nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy.

Na przeziębienie, kaszel i dla prawidłowego krążenia. Bazie wykorzystasz nie tylko do ozdoby
Autor: GettyImages Na przeziębienie, kaszel i dla prawidłowego krążenia. Bazie wykorzystasz nie tylko do ozdoby

Mleko baziowe dla zdrowia 

Bazie mogą cieszyć nie tylko oko, ale i poprawiać nasze zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że te wiosenne „kotki” mogą stanowić bazę do stworzenia smacznego i szybkiego naparu.

Po co robić „mleko z bazi”? To napój, który może poprawić naszą kondycję i samopoczucie, szczególnie w okresie wiosennych przeziębień. Niestety, niektóre osoby nie powinny sięgać po baziowe mleko, ale na szczęście dla większości to samo zdrowie.

Beszamel - syropy na przeziębienie

Wierzba i bazie - na kaszel i dla lepszego krążenia

Wierzba od wieków słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. W medycynie naturalnej zajmuje poczesne miejsce, zdrowotne oddziaływanie mogą mieć nawet gałązki wierzby czy kora.

Tzw. bazie kotki, czyli kwiatostany wierzby mogą być składnikiem mleka, które pomoże zwalczyć stany zapalne, zmniejszyć objawy przeziębienia i grypy.

W baziach znajdują się salicylany. Te substancje w medycynie znajdziemy np. w popularnej aspirynie. Korzystnie wpływają one na stan płytek krwi, sprzyjają prawidłowemu krążeniu.

W związku z tym napar z bazi można wykorzystywać, aby zapobiegać zakrzepicy, zawałowi, czy innym chorobom serca i układu krążenia. Ponadto bazie mogą działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Koją kaszel. I, co najważniejsze, mleko z dodatkiem bazi jest smaczne i bezpieczne nawet dla dzieci.

Jak zrobić mleko z dodatkiem bazi? 

Napar z bazi powstaje na bazie „prawdziwego”mleka i bazi. Bazie mogą być świeże albo ususzone. Pamiętajmy, aby zbierać je w czystych miejscach, z dala od uczęszczanych dróg i zakładów przemysłowych.

Podgrzewa się mleko z baziami na wolnym ogniu przez 10 minut do kwadransa. Spożyć należy jeszcze na ciepło. Mleko nie musi być krowie czy kozie. Sprawdzi się tu też mleko kokosowe lub inne roślinne zamienniki mleka.

CZYTAJ TEŻ: Mleko roślinne czy mleko krowie? Wiadomo, które jest zdrowsze

Z łyżeczką kurkumy mleko z bazi zyska jeszcze więcej plusów, jeśli chodzi o korzystny wpływ na zdrowie. Kurkuma, jak wiadomo, działa też przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie i zwiększa naturalną odporność organizmu.

Mleko baziowe można podawać także z miodem, który również ma zbawienny wpływ na zdrowie i świetnie smakuje.

Mleko z baziami - dawkowanie i przeciwwskazania 

Komu odradza się mleko z bazi? Nie powinny go spożywać osoby uczulone na salicylany, osoby chorujące na nerki, osoby z chorą wątrobą, osoby z dolegliwościami układu pokarmowego.

Niezależnie od stanu zdrowia, nie należy pić więcej niż 2-3 kubki każdego dnia, przez 2 do 3 dni. Dzieci powinny pić znacznie mniejsze ilości tego mleka.