Mleko roślinne czy mleko krowie? Wiadomo, które jest zdrowsze
Mleko roślinne jest alternatywą dla wegetarian i wegan. Czy jednak jest zdrowsze? Odpowiedź na to pytanie sugerują najnowsze badania. Według najnowszych badań przedstawionych na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, wegańskie produkty mleczne zawierają zazwyczaj mniejsze ilości czterech kluczowych mikroelementów w porównaniu do mleka krowiego.
Przeprowadzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) badanie wskazuje, że poziomy cynku, selenu, fosforu i magnezu w wegańskich produktach mlecznych różnią się znacznie od tych w nabiale, co podkreśla potrzebę bardziej szczegółowego oznaczania wartości odżywczej.
Alternatywa dla nabiału
„Roślinne alternatywy mleczne zyskują na popularności, ale niewiele wiadomo o zawartości minerałów w tych produktach, zwłaszcza w USA" - powiedział autor badania dr Ben Redan. „Choć można je dobrowolnie zadeklarować, z perspektywy regulacyjnej, minerały te nie zawsze muszą znajdować się na etykiecie Nutrition Facts".
Mleko wyprodukowane z pojedynczych składników, takich jak migdały, owies lub ryż, przez osoby zmagające się z alergią lub nietolerancją na nabiał, postrzegane są jako doskonała alternatywa dla mleka krowiego. Ponadto produkty te są bardziej przyjazne środowisku, z racji tego, że wiążą się z mniejszą emisją zanieczyszczeń niż w przypadku „tradycyjnego” nabiału.
Mleko krowie – źródło cennych składników
Nie zapominajmy jednak, że mleko krowie jest głównym źródłem kilku niezbędnych składników odżywczych, które nie mogą być wytwarzane przez organizm ludzki i muszą być pozyskiwane z pożywienia. Jednym z nim jest selen, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami lub infekcjami, a także zwiększa funkcje tarczycy.
Z kolei cynk wspiera układ odpornościowy, a magnez niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów. Kolejnym kluczowym składnikiem odżywczym jest fosfor, który wspomaga wzrost, utrzymanie i naprawę wszystkich typów tkanek.
Czytaj też: Mleko: skład, właściwości, wartości odżywcze
Jak wyglądało badanie?
Autorzy badania użyli spektrometrii masowej ze sprzężeniem indukcyjnym, aby ocenić poziom mikroelementów w alternatywnych produktach mlecznych wyprodukowanych z soi, grochu, konopi, owsa, migdałów, kokosa, nerkowca i ryżu. Dla każdego typu napoju przetestowano kilka różnych marek, co dało łącznie 85 próbek.
Co dowodzi badanie? Napoje na bazie grochu miały około 50 procent więcej fosforu, selenu i cynku w porównaniu do mleka krowiego, a mleko sojowe miało najwyższe stężenie magnezu. Wszystkie inne rodzaje wegańskiego mleka zawierały niższe ilości tych czterech kluczowych składników odżywczych w porównaniu do tradycyjnego nabiału.
Autorzy badania podkreślają również znaczny stopień zróżnicowania pomiędzy różnymi markami tego samego rodzaju napoju. Przykładowo, poziom cynku różnił się aż o 53,8 procent w różnych testowanych mlekach na bazie grochu.
Podsumowując, badacze stwierdzają, że „niektóre PBMA [roślinne alternatywy mleczne] mogą być źródłem magnezu, fosforu, cynku i selenu." Jednak ostrzegają, że „różnice pomiędzy typami PBMA i potencjalna zmienność w obrębie jednego typu PBMA powinny być brane pod uwagę przy rozważaniu ich wartości odżywczej."
Czytaj też: Czym różni się nietolerancja laktozy od alergii na mleko?
Polecany artykuł: