Najzdrowszy typ lunchu. Naukowcy wskazali, co najlepiej jeść w pracy

2024-01-19 15:35

Nawyki żywieniowe często wynikają z braku czasu i wygody. Nie każdy planuje, co będzie jadł w pracy i ostatecznie zabiera kanapkę lub decyduje się zamówić coś na wynos. Japońscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, jaka forma lunchu jest najzdrowsza.

Najzdrowszy rodzaj lunchu. Naukowcy wskazali, co najlepiej jeść w pracy
Autor: Getty Images

O ile będąc w domu, częściej dbasz o to, co jesz, o tyle będąc w pracy, nie zawsze masz czas zastanawiać się nad menu. Dlatego dość popularnym rozwiązaniem są kanapki. Zdarza się również, że przygotowujesz jakąś potrawę, czy sałatkę dzień wcześniej, a rano zabierasz je z lodówki i zjadasz w biurze. Badacze sprawdzili, jakie rozwiązanie jest najlepsze.

W formie 24: dieta pudełkowa

Lunch w pracy. Przynosić czy zamawiać?

Grupa naukowców pod kierownictwem dr Minami Sugimoto, prof. Keiko Asakura i prof. Yuji Nishiwaki z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Toho przeprowadziła ankietę wśród pracowników ośmiu biur w południowo-wschodnim Tokio. Choć nie są to badania przeprowadzone na szeroką skalę, to mogą dać nam wskazówkę, jaka forma lunchu jest najlepszym rozwiązaniem.

Eksperci skupiali się na różnicach w posiłkach zjadanych w pracy. Część z nich korzystała z firmowej stołówki, inni przynosili własne jedzenie, a jeszcze inni zamawiali coś na wynos. Jak informuje “Medical Express” w badaniu wzięło udział 620 pracowników w wieku od 20 do 75 lat. Następnie uczestników podzielono na cztery grupy:

  • z domowym jedzeniem,
  • jedzeniem z firmowej stołówki,
  • jedzeniem w restauracji,
  • jedzeniem na wynos.

Następnie autorzy badań obliczyli wynik Healthy Eating Index-2015, który ocenia jakość spożycia składników odżywczych. Naukowcy porównali wyniki w poszczególnych grupach.

- To badanie jest pierwszym, które analizuje wartości odżywcze obiadów wśród japońskich pracowników. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia będą promować zdrowsze nawyki żywieniowe wśród pracowników biurowych, zwłaszcza tych, którzy mają trudności z przygotowaniem domowych obiadów - powiedział dr Sugimoto, główny autor badania.

Wyniki wykazały, że osoby, które spożywają głównie dania przyniesione w pudełkach na lunch lub korzystają ze stołówki firmowej, mają tendencję do spożywania posiłków o stosunkowo wyższej jakości odżywczej w porównaniu z osobami, które często jedzą poza domem lub wybierają dania na wynos.

Co jeść w pracy? Pamiętaj o błonniku

Możliwości jest wiele i sporo zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Jeśli przez większość dnia przebywasz w pozycji siedzącej, nie zapominaj o dużej dawce błonnika. Dzięki temu zadbasz o trawienie, zapobiegniesz zaparciom i uczucia ciężkości. 

Dobrym rozwiązaniem może być sałatka z dodatkiem soczewicy, łososia lub tuńczyka. W ten sposób organizm otrzymuje dawkę witamin, białka i kwasów omega-3. Wbrew pozorom większa porcja nasyci cię na kilka godzin.

Jeśli lubisz posiłki na ciepło, ugotuj fasolkę szparagową i brązowy ryż, odstaw do wystudzenia i schowaj w lodówce. Rano przygotuj surówkę i weź w osobne pudełko, a jeśli nie masz czasu, zabierz ze sobą pudełeczko z pomidorkami koktajlowymi. 

Łącz składniki, eksperymentuj, ale pamiętaj, aby w posiłkach nie zabrakło zdrowych tłuszczy roślinnych (np. orzechy, awokado, oliwa, słonecznik), białka oraz węglowodanów złożonych. Unikaj przetworzonej żywności i potraw pełnych cukru.