Lubisz zajadać się surowym ciastem? Ostrzeżenia babci były prawdziwe

2024-07-30 11:12

Babcie i mamy zawsze nas ostrzegały, by nie jeść surowego ciasta, nie ważne, jak smakowicie wygląda. W ich słowach kryje się prawda. Nie powinniśmy wcinać surowego ciasta i to wcale nie ze względu na surowe jajka.

Lubisz zajadać się surowym ciastem? Ostrzeżenia babci były prawdziwe
Autor: fot. Getty Images Lubisz zajadać się surowym ciastem? Ostrzeżenia babci były prawdziwe

Dlaczego nie powinno się jeść surowego ciasta? Nasze babcie miały racje

Ciężko znaleźć osobę, która nigdy nie podjadałaby surowego ciasta prosto z miski. W dzieciństwie często było to lepsze niż jedzenie już gotowych ciast czy ciasteczek. Zarówno nasze babcie, jak i mamy ostrzegały nas jednak, że nie powinniśmy wyjadać surowego ciasta, bo może się to skończyć bólem brzucha.

Jako przyczynę zazwyczaj większość podawała surowe jajka, które mogą zawierać bakterię Salmonelli. Pozbyć się jej możne podgrzewając jedzenie 10 stopni Celsjusza. Okazuje się jednak, że to nie jedyny produkt, który niesie za sobą ryzyko.

Choć wiele osób może być tym zdziwionych, również surowa mąka jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Może nas zastanawiać dlaczego, skoro nie psuje się tak, jak nabiał czy mięso. Jednak warto wiedzieć, że mąka z założenia jest tworzona do gotowania. Producenci zakładają więc, że podgrzeje się ją do temperatury, która zabije większość bakterii. 

Z tego powodu mąka nie jest zazwyczaj przygotowywana u producenta tak, by zabić bakterie. Stawia ją więc to w tej samej kategorii co surowe jajka czy mięso.

Okazuje się, że podobnie do surowych jajek, mąka może być siedliskiem takich zarówno Salmonelli, jak i E. coli. Te drugie podobnie do Salmonelli przenoszone są przez odchody zwierzęce. Wytwarzana więc z uprawianej na polach pszenicy, znajduje się często bardzo blisko miejsc, gdzie można znaleźć zwierzęce odchody.

Polacy pokochali te lody na całego! Zachwycają smakiem i sposobem wykonania

Gotowe mieszanki też nie są bezpieczne. Bakterie w surowej mące

Mąki niestety nie da się umyć w celu usunięcia szkodliwych bakterii, tak jak można to zrobić w przypadku warzyw, więc ważne jest, by podgrzać ją do temperatury, która pozbędzie się wszelkich szkodliwych patogenów. 

Jeśli teraz myślisz o tych wszystkich razach, kiedy po zjedzeniu surowego ciasta, nic się nie stało, to warto pamiętać, że bakteryjne choroby przenoszone przez żywność mogą być niezwykle podstępne.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku godzinach do spożycia zakażonej żywności, jednak czasami pojawienie się ich może trwać nawet kilka tygodni. Wówczas ciężko stwierdzić czy ten ból brzucha związany był z surowym ciastem, czy czymś całkowicie innym.

Warto pamiętać, że tyczy się to również gotowych mieszanek do pieczenia ciast czy ciasteczek. Jeśli więc nie chcemy się narażać na niebezpieczeństwo, powinniśmy powstrzymać się od wylizywania łyżki czy miksera po mieszaniu ciasta - nie ważne, jak mamy na to ochotę. 

Warto również wiedzieć, że nie zaleca się próbowania domowych sposobów na poddawanie mąki obróbce cieplnej, tak by była bezpieczna. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszelkie bakterie opuściły nasz produkt, konieczne będzie normalne upieczenie ciasta, czy usmażenie naleśników.

Sonda
Czy w Twoim domu w każdy weekend piecze się ciasto?