Naukowcy stworzyli nowoczesną czekoladę. Więcej błonnika i innych korzyści zdrowotnych

2024-05-30 14:05

Kto nie kocha czekolady? Choć producenci prześcigają się w pomysłach na to jakich użyć dodatków, czy rodzaju nadzienia, to naukowcy mają inne, ciekawe rozwiązanie. W Szwajcarii powstał produkt, który może odmienić losy cukiernictwa i gusta wielu osób.

Naukowcy stworzyli nowoczesną czekoladę. Więcej błonnika i innych korzyści zdrowotnych
Autor: Fot. Getty Images

Stworzenie nowej czekolady polegało na zmianie podejścia do dotychczasowego procesu produkcji. Do tej pory strączki kakao stanowiły odpad, a naukowcy postanowili dać im szansę. Sprawdzamy, co udało się osiągnąć.

Beszamel - kakao

Czekolada pełna błonnika. Jak powstał nowoczesny produkt?

Grupa szwajcarskich naukowców w porozumieniu z producentami żywności podjęła wyzwanie stworzenia zupełnie nowego typu czekolady. A wszystko dlatego, że jak wskazują autorzy, produkcja kultowego przysmaku stoi w obliczu różnych wyzwań, w tym żywieniowych, czy ekonomicznych. 

Do tej pory czekolada powstawała z miazgi kakaowej, mleka, cukru i innych dodatków. Tym razem naukowcy skupili się na tym, co do tej pory traktowano jako odpad. Strąki kakaowe zawierają endokarp, czyli wewnętrzną wyściółkę bogatą w pektyny. Ta z kolei ma właściwości żelujące.

Autorzy wyjaśniają, że w proces polegał na ekstrahowaniu, suszeniu i mieleniu endokarpu na drobny proszek. W kolejnym kroku miąższ ziaren kakaowca jet zbierany i wyciskany na sok i zagęszczany. Uzyskany koncentrat miesza się ze sproszkowanym endokarpem i podgrzewa do momentu uzyskania żelu. W kolejnym kroku żel łączy się z masą kakaową i tak powstaje nowoczesna czekolada pełna błonnika.

Testowali smak i wybrali najlepszą wersję

Stworzenie nowej czekolady wymagało sporo czasu i zaangażowania, ale przede wszystkim przeprowadzenia testów smakowych. Zbyt duże stężenie galaretki z endokarpu sprawiało, że przysmak był za miękki, a za mało, za twardy. Metodą prób i błędów naukowcy ostatecznie wybrali wersję, która ich zdaniem wypadła najlepiej. Jak wskazują autorzy, wersja ostateczna zawiera 20% galaretki.

- Ma ona również porównywalny słodki smak do tradycyjnej czekolady, oferując jednocześnie lepszą wartość odżywczą dzięki wyższej zawartości błonnika i obniżonej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych - informują na łamach Nature.

Naukowcy podkreślają, że wprowadzenie nowatorskiej czekolady do masowej produkcji będzie nie tylko zdrowszym rozwiązaniem, ale również ma szansę pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. A to dlatego, że dzięki używaniu produktu traktowanego jako odpad, zmniejsza się zapotrzebowanie na zużycie gruntów i sprzyja redukcji globalnego ocieplenia. W dodatku takie rozwiązanie niesie korzyści finansowe m.in. dla rolników uprawiających kakao.