Naukowcy wiedzą dlaczego pijemy aż tyle kawy. I wcale nie chodzi o jej smak

2024-06-19 13:56

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nikogo ten fakt nie powinien zaskoczyć. Jednak skąd się bierze nasze zamiłowanie do kawy? Czy to przez jej smak, zawartość kofeiny... a może przez geny?

Naukowcy wiedzą dlaczego pijemy, aż tyle kawy. I wcale nie chodzi o jej smak
Autor: fot. Getty Images Naukowcy wiedzą dlaczego pijemy, aż tyle kawy. I wcale nie chodzi o jej smak

Picie kawy a genetyka. Naukowcy znaleźli powiązanie

Naukowcy z Schulich School of Medicine & Dentistry oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykorzystali dane genetyczne, oraz zgłaszane przez siebie dane dotyczące spożycia kawy, by przeprowadzić badanie asocjacyjne obejmujące cały genom. 

Jak można się dowiedzieć, tego typu badania, wykorzystujące dużą ilość danych genetycznych, są wykorzystywane przez badaczy do identyfikacji wariantów genetycznych, genów i biologii powiązanych z konkretną chorobą lub cechami. 

Tym razem naukowcy, korzystając z bazy danych 23andMe z USA oraz jeszcze większym zastawem danych z Wielkiej Brytanii porównali cechy genetyczne spożycia kawy.

Jak mówi Hayley Thorpe, główna badaczka w badaniu i pracownik naukowy ze stopniem doktora w firmie Western's Schulich Medicine & Dentistry, te dane zostały wykorzystane do identyfikacji regionów genomu powiązanych z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem spożywania kawy. Dzięki temu można było zidentyfikować geny i biologię, które mogą leżeć u podstaw spożycia kawy.

Ku zaskoczeniu wielu osób, wyniki wykazały genetyczny wpływ na spożycie kawy. Oznacza to, że konkretne warianty genów odziedziczone po rodzicach wpływają na to, ile kawy prawdopodobnie spożywamy w ciągu dnia.

Warsztaty malowania kawą

Wpływ kawy na zdrowie. Badanie wykazało zaskakujące powiązania

Niestety, inne wnioski, które wyciągnęli naukowcy, nie są już pozytywne. Przeprowadzone badanie ujawniło powiązania genetyczne pomiędzy kawą a szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, a nawet zażywanie substancji psychoaktywnych. Eksperci zaznaczają jednak, że nie oznacza to, ze jeśli ktoś pija kawę, to od razu będzie zażywał substancje psychoaktywne lub rozwinie otyłości. Chodzi tu raczej o predyspozycje genetyczne do spożycia kawy, które są w pewien sposób powiązane z tymi cechami.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli do równania wkroczą schorzenia psychiczne. Jak mówi ekspertka, genetyka lęku, choroby afektywnej dwubiegunowej i depresji w zestawie danych wydaje się być powiązana z genetyką spożycia kawy. Jednak dzieje się tak tylko w zestawie danych z USA. W zestawie z Wielkiej Brytanii wzór wydaje się być całkowicie odwrotnie. Jak twierdzi eksperka, może mieć to wiele powodów. Jednym z nich może być różnica w spożyciu kawy i herbaty wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Badanie to co prawda uzupełni istniejące już badania i pomaga lepiej zrozumieć, jak kawa wpływa na zdrowie, jednak wciąż potrzeba więcej danych, by zrozumieć związek pomiędzy kawą a problemami zdrowotnymi i zażywaniem innych substancji.

Sonda
Kawa czy herbata?