Nie dodawaj tego warzywa do rosołu. Dietetyk ostrzega: ma działanie rakotwórcze

2023-12-19 15:43

Choć coraz częściej szukamy innych smaków, to w dużej mierze właśnie rosół serwowany jest także w restauracjach podczas wykwintnych spotkań w gronie rodzinnym. Przyrządzając potrawę w domu, sięgamy po bukiet warzyw. Okazuje się, że nie wszystkie powinny lądować w garnku.

Nie dodawaj tego warzywa do rosołu. Dietetyk ostrzega: ma działanie rakotwórcze
Autor: Getty Images Nie dodawaj tego warzywa do rosołu. Dietetyk ostrzega: ma działanie rakotwórcze

Domowy rosół to nie tylko smaczny obiad, ale przede wszystkim staropolskie danie nawiązujące do tradycyjnej kuchni polskiej. Przepisów na idealny smak jest wiele, jednak nie może zabraknąć odpowiednio zbilansowanych składników. Ekspert ds. dietetyki zwrócił uwagę na jedno z warzyw, z którego lepiej zrezygnować - ma fatalne skutki dla naszego zdrowia.

Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki

Co dodać żeby był dobry rosół?

Przyrządzając tradycyjny obiad, zastanawiamy się często, jakie mięso do rosołu zagwarantuje idealny smak i czy konieczne jest dodawanie dużej ilości warzyw. Otóż wiele zależy od naszych preferencji, zarówno rosół z gęsi jak i wołowy, a także mieszany będzie pyszny, gdy tylko będzie gotowany powoli oraz dobrze doprawiony.

Natomiast tym, czego zdecydowanie nie należy robić jest dodawanie opalanej cebuli. Choć opalana cebula dodaje rosołowi pięknego koloru, wyrazistości i głębi smaku oraz jest składnikiem często polecanym w przepisach kucharskich, to Baszar El-Helou, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, przestrzega przed tego typu praktyką. Jak wyjaśnia, gdy opalamy warzywo, zwłaszcza długotrwale, to poza karmelizacją, często dochodzi też do zwęglenia jego zewnętrznych warstw.

Jeśli przypieczona cebula trafi do rosołu, to razem z nią przechodzą do potrawy takie toksyczne związki jak akrylamid, który kumuluje się w organizmie i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i ma potencjalne działanie rakotwórcze - wyjaśnia specjalista w rozmowie z portalem Haps.pl.

Choć dietetyk przyznaje, że opalana cebula wpływa pozytywnie na głębię smaku, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pozbycie się spalonych części warzywa, przed wrzuceniem go do zupy. Kucharze, dbając o zdrowie, decydują się na inny zabieg. Nie obierają cebuli, ale dokładnie myją i wrzucają wraz z łupiną do rosołu. Dzięki temu bulion ma złocisty kolor i smakuje wybitnie.

Co to jest akrylamid i co powoduje?

Akrylamid to związek chemiczny, który powstaje w żywności na skutek smażenia, zapiekania lub pieczenia produktów skrobiowych. Do reakcji zachodzi w przypadku gdy temperatura obróbki termicznej przekracza 120 i 150 stopni Celsjusza.

Jak wskazuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie akrylamid występuje przede wszystkim w produktach takich jak:

  • Kawa/ substraty kawy;
  • Chipsy ziemniaczane/ frytki;
  • Miękkie/ chrupkie pieczywo;
  • Herbatniki/ ciastka/ suchary;

- Naukowcy wnioskują, że akrylamid w żywości potencjalnie zwiększa ryzyko nowotworów u konsumentów niezależnie od wieku. Jednakże niemal nie można wyeliminować akrylamidu z produktów skrobiowych poddanych obróbce termicznej. Możemy jedynie starać się zmniejszyć jego zawartość w żywności poprzez bardziej uważne i zróżnicowane gotowanie- podkreślają służby sanitarne.

Specjaliści zaznaczają, że by móc chronić się przed występowaniem akrylamidu przede wszystkim należy kierować się prostą zasadą. Chodzi o to, aby nie dopuścić do przypalenia, a podczas smażenia starać się, aby potrawy były zarumienione na złoty, a nie brązowy kolor.