Nie tylko miód i czosnek. Sprawdź, co jeść, żeby szybciej wrócić do zdrowia

2024-01-08 13:41

Zima to czas wzmożonych zachorowań. Oprócz leczenia celowanego przeciwko bakteriom i wirusom można wesprzeć organizm, dobrze komponując posiłki. Co jeść, żeby szybciej stanąć na nogi i poczuć się lepiej w czasie choroby?

Nie tylko miód i czosnek. Sprawdź, co jeść, żeby szybciej wrócić do zdrowia
Autor: GettyImages Nie tylko miód i czosnek. Sprawdź, co jeść, żeby szybciej wrócić do zdrowia

Co jeść w czasie choroby? 

Jedzenie podczas choroby nie uzdrawia w magiczny sposób, ale może wspierać organizm i tym samym przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia. Warto też mieć na uwadze, że niektóre zbyt ciężkostrawne pokarmy mogą z kolei pogarszać samopoczucie (i to nie tylko w chorobie). Co powinno znaleźć się w menu, aby szybciej wrócić do pełni sił?

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Rosół - tradycyjna zupa w czasie przeziębienia i nie tylko 

Rosół tradycyjnie kojarzony jako posiłek dla rekonwalescentów. Współczesne badania naukowe dowodzą, że rzeczywiście rosół korzystnie wpływa na czas, w jakim organizm zwalcza infekcję.

W rosole znajdziemy szereg ważnych dla zdrowia pierwiastków jak fosfor, krzem, magnez, potas, siarka, wapń. Jedząc rosół, wzmacniamy się, nawadniamy i zgodnie z ustaleniami naukowców, po jego spożyciu zmniejsza się produkcja wydzieliny w drogach oddechowych.

Dobrym pomysłem są także zupy-krem, które dzięki bogactwu warzyw dostarczają wiele witamin i minerałów. Przy tym sycą, ale nie obciążają nadmiernie żołądka. To idealne rozwiązanie dla osób, które dopadła infekcja.

Pij dużo, żeby szybciej zdrowieć 

Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne w zdrowiu i w chorobie. Szczególnie gdy walczymy z gorączką i dużo się pocimy, warto dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. Picie ułatwia też rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

Koktajle owocowo-warzywne to przepis na zdrowie, nie tylko w czasie choroby. To doskonałe źródło składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli dopadnie cię infekcja, śmiało sięgaj po składniki obfitujące w witaminę C. Do napojów możesz dodać miód i imbir, które znane są z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Przykłady? Aronia, cytrusy, dzika róża, jagody goji, maliny. Jeśli chodzi o warzywa, tu też jest dużo możliwości, m.in. jarmuż, natka pietruszki, szpinak. Te zielone warzywa liściaste świetnie smakują w warzywnych smoothies. Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Warto sięgać także po jogurty i kefiry, które zawierają bakterie probiotyczne, które nie tylko wzmacniają organizm, ale również ułatwiają powrót do równowagi po antybiotykoterapii.

Zdrowe tłuszcze, produkty pełnoziarniste - przepis na zdrowie

W diecie osoby wracającej do zdrowia nie może zabraknąć zdrowych tłuszczy. Zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 działają łagodząco w przypadku stanów zapalnych. Warto więc sięgnąć m.in. po tłuste ryby morskie i przygotować je na parze.

Do diety warto włączyć też dobrej jakości oleje (np. lniany, konopny), orzechy, a także nasiona. Korzystnym dodatkiem do zdrowych potraw są pełnoziarniste kasze i pełnoziarniste pieczywo. Tak dostarczone węglowodany dodadzą organizmowi energii w czasie walki z chorobą. Polecane jest również sięganie po tradycyjny czosnek, który, podobnie jak cebula, sprzyja zwalczaniu patogenów.

Czego nie jeść w czasie choroby? Odradza się sięganie po ostre przyprawy, posiłki smażone, tłuste czy kawę lub herbatę, które lepiej zastąpić ziołami. Należy też pamiętać o dbaniu o dobre samopoczucie, poprzez m.in. regularne wietrzenie pomieszczeń, odpoczynek i wysypianie się.