Niskokaloryczne i zdrowe. Młode ziemniaki mają tylko jedną wadę

2023-06-22 15:28

Początek lata to najlepszy moment na młode ziemniaczki. Sezon na nie jest krótki, dlatego zwykle cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy młode ziemniaki są zdrowe? Przedstawiamy listę ich wad i zalet.

Niskokaloryczne i zdrowe. Młode ziemniaki mają tylko jedną wadę
Autor: GettyImages Niskokaloryczne i zdrowe. Młode ziemniaki mają tylko jedną wadę

Młode ziemniaki - zalety

Młode ziemniaki mają duży atut, który szczególnie doceniamy, gdy staramy się przeistoczyć z wersji „home office body” w za dużym dresie, w kierunku wersji „beach body” w bikini. Nierzadko zrzucając codzienne ubrania na rzecz kostiumu, stwierdzamy, że ten ostatni musiał się skurczyć w praniu.

Tymczasem młode ziemniaczki mają mało kalorii, a więc włączenie ich do codziennego menu może pozwolić zrzucić trochę tkanki tłuszczowej i zmniejszyć obwód w pasie. 100 g młodych ziemniaków to ok. 71 kcal i zarazem 17 g węglowodanów. „Stare” ziemniaki mają ten sam bilans mniej korzystny: 87 kcal i 20 g węglowodanów w takiej samej porcji.

Sok z ziemniaka może leczyć

Młode ziemniaki - witaminy i minerały

Jakie są jeszcze zalety młodych ziemniaków? Atutem jest zawartość witamin i minerałów jak m.in. witamina C, witaminy z grupy B, cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo. Zawartość błonnika korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Młode ziemniaki mają też jeszcze jedną zaletę, a mianowicie… nie trzeba ich obierać. Ich delikatna skórka jest przede wszystkim zdrowa. Zarazem to pozwala zaoszczędzić czas, który ktoś z domowników musi poświęcać na obieranie ziemniaków, które są stare. Oczywiście przed zjedzeniem ze skórką młode ziemniaki powinny być solidnie umyte.

Jedyną wadą młodych ziemniaków jest niewątpliwie… krótki sezon, w którym są dostępne. Zwykle możemy się nimi zajadać od końca maja do lipca.

Z czym podawać młode ziemniaki?

Warto wziąć pod uwagę kaloryczność i wartości odżywcze dodatków do młodych ziemniaków. Dlatego zachęcamy, aby użyć świeżych warzyw, zamiast tłustej kiełbaski, smalcu czy zasmażki. Lekkie letnie dania oparte o warzywa i zioła to smaczne i zdrowe rozwiązanie.

Przykładowo, młode ziemniaki świetnie smakują z gotowanymi szparagami. Można je też podawać z dodatkiem jogurtu naturalnego i świeżego koperku. Przygotowując młode ziemniaki, pamiętajmy, że są bardziej wodniste niż ich „starsi koledzy”.

To oznacza, że np. zapiekanka z młodych ziemniaków może nam się rozpłynąć. Problemem może być też smażenie młodych ziemniaków czy zrobienie z nich frytek. Może się to jednak udać, jeśli postawimy na pieczenie w piekarniku lub grillowanie.