Wspierają serce i oczyszczają organizm z toksyn. Właśnie ruszył sezon

2023-05-18 11:46

Te warzywa warto spożywać często, ponieważ dostępne są jedynie sezonowo. Uważane są za składnik zbilansowanej diety nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości zdrowotne, m.in. regulują ciśnienie krwi, łagodzą stany zapalne. Są pożywne, lekkostrawne i obfitują w duże ilości białka. O jakim wiosennym przysmaku mowa?

Szparagi
Autor: Getty Images Wspierają serce i oczyszczają organizm z toksyn. Właśnie ruszył sezon

Chodzi tu o wiosenny przysmak, jakim są szparagi. To warzywo sezonowe, na które warto polować. Sezon na nie zaczyna się na początku maja i trwa dość krótko. Wyróżnia się co najmniej trzy odmiany szparagów, różniące się barwą: zielone, białe i fioletowe. Można je przyrządzać na wiele sposobów – gotować, piec, dusić czy grillować.

Szparagi wspierają zdrowie 

Szparagi mają nie tylko niepowtarzalny smak, który świetnie komponuje się z innymi produktami, ale także korzystnie wpływają na zdrowie. Bogate są wiele cennych witamin (m.in. A, C, E, z grupy B), składników mineralnych (np. fosfor, magnez, potas, sód, wapń) i kwas foliowy. Obfitują też w sporo białka roślinnego i błonnika oraz mają niski indeks glikemiczny. Są niezwykle niskokaloryczne – porcja (80 g) ugotowanych szparagów zawiera jedynie 21 kalorii.

Szparagi warto włączyć do jadłospisu, ponieważ wspierają zdrowie. Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego wspierają proces trawienia i wspierają pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Regularne jedzenie tych warzyw może też przyczynić się do złagodzenia stanów zapalnych w organizmie.

Jak gotować szparagi? Najważniejszy czas gotowania

W składzie szparagów znajduje się asparagina tzw. kwas asparaginowy. Badacze, którzy analizowali właściwości prozdrowotne szparagów, sugerują też, że mają one korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu LDL (tzw. "złego cholesterolu") w organizmie, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko miażdżycy i jej powikłań pod postacią udaru mózgu. Działają kojąco na serce i cały układ krążenia.

Dlaczego warto jeść szparagi? 

Jako dość niepozorne warzywo, szparagi mogą również poszczycić się dużą ilością potasu. Pełni w nich szczególną rolę, która polega na kontrolowaniu ciśnienia krwi, pracy nerek i regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. Co więcej, ten wiosenny przysmak sprzyja odchudzaniu (bo ma bardzo mało kalorii) i pomaga też w oczyszczaniu organizmu z toksyn. 

Szparagi są nieocenionym źródłem kwasu foliowego, więc ich spożywanie jest zalecane szczególnie kobietom, które rozpoczynają starania o dziecko oraz dla tych, które są w ciąży. Bogate są też w fitoestrogeny, będące ogromnym wsparciem w radzeniu sobie z przykrymi objawami menopauzy. W szparagach znajdują się wartości odżywcze takie jak: beta-karoten oraz witamina C i E, mające korzystny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Niestety, niektórzy z nas powinni szczególnie uważać na szparagi. Do grona tych osób zalicza się osoby, które cierpią na kamicę nerkową czy dnę moczanową. Dlatego, że w składzie tych warzyw są związki purynowe, co oznacza, że powodują one odkładanie się w dużej ilości kwasu moczowego w organizmie oraz mogą nasilać dolegliwości wspomnianych przypadłości.