Odchudza, odżywia, jest najlepszy na śniadanie? Cała prawda o rywalu skyra
Najpierw był jogurt naturalny, ewentualnie serek wiejski. Potem przyszła moda na skyr. Teraz ściga się z nim kvarg. Bez problemu kupisz go w dyskoncie, chociaż prawdziwym, domowym to najprędzej poczęstują cię w Skandynawii. Warto wprowadzić do diety? Czym się różni od jogurtu i skyra?
Solidna porcja dobrej jakości białka na śniadanie to zawsze dobry pomysł. Wsparta zastrzykiem węglowodanów złożonych to już po prostu znakomity.
Pełnowartościowe śniadanie, które nie pójdzie w boczki, a odżywi, usprawni metabolizm i doda energii, może być szybkie, tanie i powszechnie dostępne.
Stąd zapewne uznanie dla jogurtów, serków wiejskich, skyrów, a teraz także dla kvarga. Ale co najlepsze? Cóż, to zależy.
Kvarg - co to jest
Kvarg to pochodzący z krajów skandynawskich kremowy serek twarogowy zrobiony z odtłuszczonego mleka i bakterii fermentacji mlekowej. Pochodzi z krajów skandynawskich. W szwedzkiej definicji podkreślane jest jego bliskie pokrewieństwo z twarogiem, z tym, że twaróg powstaje z mleka słodkiego, a kvarg (twarożek) z kwaśnego.
Możesz przeczytać w serwisach lifestylowych, że kvarg jest bardziej kremowy i gęstszy niż skyr. Cóż, zarówno skyry jak i kvargi są dostepne w wersji klasycznej oraz do picia.
Naturalny kvarg jest bardziej kwaskowy, ale dostępne na rynku wersje z owocami, czasem z dodatkiem słodzików, tę różnicę niwelują.
Zobacz: Najlepsze źródła białka
Skyr czy kvarg - co lepsze na diecie redukcyjnej
Pojawiają się doniesienia, że osoby, które chcą schudnąć, powinny zamienić skyr na kvarg, nie mówiąc już o jogurcie czy serku wiejskim.
Dietetyczka Weronika Kolasińska, która znana jest z tego, że dość starannie analizuje etykiety produktów dostępnych w polskich marketach, sprawdziła. Okazuje się, że pod względem zawartości białka, tłuszczu i kalorii, skyry i kvargi to produkty bardzo podobne, a różnice zależą przede wszystkim od marki i tego, z jakimi dodatkami są wybrane przez ciebie konkretne serki i jogurty.
Który zatem wybrać na diecie redukcyjnej? Te, które bardziej wam smakują, a najlepiej oba, bo w różnorodności zawsze siła.
Jaki nabiał na śniadanie
Jogurty, serki wiejskie, skyry i kvargi - to wszystko dobre śniadaniowe wybory. Upewnij się tylko, czy wybrany produkt nie tonie w cukrze (zdarza się szczególnie przy jogurtach), nie ma za dużo soli (zagrożenie typowe dla serków wiejskich), na pewno zawiera żywe kultury bakterii.
Produkty bez cukru, o niskiej zawartości soli, pełne dobrych bakterii probiotycznych, białka, bogate w witaminy i wapń, z pewnością pozwolą dobrze zacząć dzień, niezależnie od tego, czy ich recepturę opracował Szwed, Fin czy baca spod samiuśkich Tater.