Odchudzanie bez wyrzeczeń? Tak, to możliwe i zdradzimy wam na to sposób
Ponoć jeśli zapytać grono osób o marzenia, najczęstszą odpowiedzią jest: „jeść i nie tyć”. I, choć mogłoby się to wydawać niemożliwe, w rzeczywistości istnieje dieta, która spełnia te kryteria. Sprawdź zalety (i wady) diety wolumerycznej.
Skuteczna dieta stworzona przez naukowczynię
Dieta tzw. wolumetryczna została stworzona przez dr Barbarę Rolls, dietetyczkę z Pennsylvania State University. Na czym polega sekret tej diety?
Chodzi o to, aby spożywać produkty, których objętość jest duża, a kaloryczność mała. Stąd też nazwa tej diety – dieta wolumetryczna zwana jest również dietą objętościową.
Dzięki temu, że posiłki są o dużej objętości, stosowaniu diety wolumetrycznej nie towarzyszy uczucie głodu. Z kolei niewielka liczba kalorii przekłada się na możliwość redukowania masy ciała.
Gęstość energetyczna - co to jest i jak wpływa na odchudzanie
Odmienna tzw. gęstość energetyczna wynika z faktu, że w różnych posiłkach jest m.in. różna zawartość wody, błonnika, białka, węglowodanów czy tłuszczu.
Ten ostatni składnik ma oczywiście najwyższą gęstość energetyczną spośród wymienionych składników, dlatego jest wymieniony jako ostatni i powinien w jak najmniejszym stopniu być wykorzystywany jako składnik żywienia.
Z kolei woda najlepiej obniża gęstość energetyczną, bo zwiększa objętość posiłków, nie zwiększając ich kaloryczności.
Innymi słowy: im mniejsza gęstość energetyczna, tym większą porcję danej potrawy możemy zjeść – i odwrotnie. Jakie posiłki mają najniższą, a jakie najwyższą gęstość energetyczną?
- Do 60 kcal/100 g, czyli gęstość mniejsza niż 0,6 – owoce i warzywa nieskrobiowe, woda, kawa (ale uwaga na dodatki do kawy!) i herbata – te produkty można spożywać bez ograniczeń
- 60-150 kcal/100 g, czyli gęstość 0,6 – 1,5 – warzywa skrobiowe, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, chude mięso, chude ryby, chudy nabiał – te produkty można spożywać w ograniczonych ilościach
- 150-400 kcal/100 g, a więc gęstość 1,5 – 4,0 – tłuste mięso, tłusty nabiał (np. ser żółty), owoce awokado, pieczywo – te produkty można spożywać w ograniczonych ilościach
- 400-900 kcal/100 g, czyli gęstość wyższa niż 4,0 – tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne, nasiona i pestki, słodycze i słone przekąski, np. chipsy – te produkty są dozwolone w minimalnych ilościach.
Dieta, w której można jeść do syta i chudnąć istnieje
Jak jeść, żeby nie tyć? Zasady diety wolumetrycznej odpowiadają na to pytanie. Po pierwsze, jedz potrawy z dużą zawartością wody, zyskując objętość, ale nie kaloryczność.
Po drugie, jedz produkty bogate w błonnik. Unikaj kalorycznych i tłustych dodatków, o dużej kaloryczności i małej objętości.
Dieta wolumeryczna - wady i zalety
Zalety diety wolumetrycznej to niewątpliwie możliwość jedzenia bez głodzenia się, a to właśnie ten czynnik często zniechęca do podejmowania prób odchudzania.
Jednak minusem jest zawężenie polecanych potraw, co może generować konieczność dodatkowej suplementacji, w szczególności witamin A, D, E, K, czyli rozpuszczalnych w tłuszczach.