Rośliny strączkowe: właściwości, przepisy. Warzywa strączkowe a odchudzanie
Rośliny strączkowe mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i figurę, dlatego ich spożywanie zalecają nie tylko dietetycy, ale i Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Sprawdź, jakie konkretnie działanie mają rośliny strączkowe i jakie wyróżniamy ich właściwości. Dowiedz się też, dlaczego rośliny strączkowe wspierają odchudzanie i poznaj sprawdzone przepisy z ich wykorzystaniem.
Spis treści
- Rośliny strączkowe: właściwości
- Warzywa strączkowe a odchudzanie
- Rośliny strączkowe w diecie
- Rośliny strączkowe a trawienie
- Rośliny strączkowe: przepisy
Rośliny strączkowe poleca się jako jedzenie bardzo odżywcze, a przy tym tanie i łatwo dostępne. ONZ i żywieniowców wspierają naukowcy – dostarczają kolejnych dowodów na korzystny wpływ tych warzyw na zdrowie, ale przede wszystkim na figurę i wagę.
Zespół kanadyjskich badaczy dowiódł, że wystarczy jedna porcja (ok. 3/4 szklanki) gotowanej fasoli, bobu, ciecierzycy lub soczewicy dziennie, by skończyć z przejadaniem się.
Wiele badań pokazuje też, że ta jedna porcja roślin strączkowych może pomóc w obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu LDL o ok. 5 procent, a więc chroni układ krążenia.
Polecamy: Kalkulator kalorii - oblicz zapotrzebowanie kaloryczne
Rośliny strączkowe: właściwości
Jedną z najważniejszych zalet bobu, fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy i soi jest niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Rośliny strączkowe stanowią też dobre źródło białka (20-35 procent, czyli tyle co w mięsie), które w połączeniu z innymi białkami roślinnymi doskonale zastępuje te pochodzenia zwierzęcego. Strączki dostarczają też węglowodanów, a także błonnika, który usprawnia trawienie.
Choć niektóre gatunki strączkowych są kaloryczne, nie są to puste kalorie. Strączki bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod, potas.
Zawierają witaminy z grupy B, które chronią układ nerwowy i pomagają zapobiegać stanom lękowym i depresji oraz łagodzą skutki stresu.
Mają też sporo antynowotworowych przeciwutleniaczy i fitoestrogenów. Dieta bogata w strączki może zmniejszyć ryzyko miażdżycy i chorób serca. Nasiona strączkowe są zasadotwórcze i świetnie neutralizują zakwaszające działanie mięsa czy jajek.
NIE PRZEGAP
- 10 niedocenianych WARZYW: jarmuż, skorzonera, pasternak, brukiew, kabaczek
- Nasiona o właściwościach leczniczych: owies, soja, fasola, groch, kukurydza, pestki, orzechy
- Zapanuj nad cholesterolem - co robić, by utrzymać go w normie
Warzywa strączkowe a odchudzanie
Obecne w jedzeniu tzw. substancje lipotropowe aktywują przemiany, w wyniku których tłuszcze są rozbijane na mniejsze cząstki, a następnie transportowane w miejsca, gdzie zostają przetworzone na energię i spalone.
Takie składniki znajdziesz m.in. w płatkach owsianych, grejpfrutach i siemieniu lnianym. Drugi ważny dla osób na diecie proces to termogeneza, czyli wytwarzanie ciepła po zjedzeniu pokarmu.
Niektóre produkty nasilają ją, dlatego noszą nazwę termogeników – są to więc naturalne spalacze tłuszczu. Organizm do ich strawienia potrzebuje znacznie więcej kalorii niż w przypadku innych produktów. Do termogeników należą produkty bogate w błonnik i białko – jak wszystkie strączkowe.
Dieta strączkowa należy do jednych z prostszych diet. Nie zmusza do głodowania ani rezygnowania z ulubionych potraw. Rośliny strączkowe mogą zastąpić wiele tradycyjnych dań, dodając im wartości odżywczych, a ujmując kalorii.
Ile kalorii w 100 g?
fasolka szparagowa | 42 kcal |
bób | 90 kcal |
groszek zielony | 100 kcal |
ciecierzyca | 275 kcal |
biała fasola | 346 kcal |
groch | 350 kcal |
soczewica | 360 kcal |
soja | 444 kcal |
Uwaga! Groch, fasola i spółka mogą być źle tolerowane przez osoby, które mają bardzo wrażliwe żołądki, cierpią na refluks lub chorobę wrzodową.
Przy dnie moczanowej lekarze odradzają jedzenie bobu (ze względu na obecność w nim puryn). Ostrożniej po strączki powinni sięgać chorujący na niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy. Zawarte w nasionach związki o nazwie tioglikozydy powodują zaburzenia wchłaniania jodu, którego niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy tego gruczołu.
Rośliny strączkowe w diecie
Z ziaren zrobisz m.in. lekkie sałatki. Zmielone ziarna fasoli czy ciecierzycy to zdrowa mąka, którą można mieszać z mąką pszenną, robiąc kluski czy naleśniki. Ugotowane i zmiksowane strączki to świetna baza do past kanapkowych, farsz do pierogów, pasztecików i tart.
Z soczewicy i ciecierzycy z dodatkiem innych warzyw i ziół przygotujesz pyszny pasztet wegetariański. Takie zestawienie stabilizuje poziom cukru we krwi, który nie sprzyja utrzymaniu wagi. Dietetycy tłumaczą, że obecne w fasoli i ziarnach aminokwasy doskonale się uzupełniają, dzięki czemu usprawniają wiele procesów metabolicznych, także tych, które wpływają na pracę hormonów.
W Meksyku, gdzie podstawą kuchni jest ryż z czerwoną fasolą, kobiety lepiej znoszą zmiany hormonalne (ich działanie porównuje się z działaniem leków, przepisywanych przy dokuczliwych objawach menopauzy).
Mimo bogactwa składników odżywczych strączkowe nie mają niektórych aminokwasów, albo mają je w niewystarczającej ilości. Do takich deficytowych składników należy m.in. tryptofan, który jest niezbędny do produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny.
Wystarczy jednak serwować strączki z produktem, który ma go pod dostatkiem, np. pestkami dyni i słonecznika, płatkami owsianymi, bananem, kiełkami pszenicy. Większość roślin strączkowych kupujemy w postaci suchych ziaren. Podczas suszenia nie "uciekają" z nich minerały, mogą jedynie stracić część witamin.
Dlatego warto podawać strączki z produktami bogatymi w witaminy: zupę z soczewicy posypać obficie natką pietruszki, do sałatki z bobu dodać tartą marchewkę lub jabłko itp. Taka ekstra porcja witamin, zwłaszcza witaminy C, dodatkowo poprawia przyswajanie białek.
Rośliny strączkowe a trawienie
Strączki należą do produktów wzdymających – jest to "wina" olisacharydów, cząsteczek, których trawienie jest utrudnione ze względu na brak potrzebnych do tego enzymów (dopiero w jelicie grubym rozkładają je bakterie, wytwarzając duże ilości gazów).
Zazwyczaj przyczyną trawiennego dyskomfortu jest niewłaściwe przyrządzanie i serwowanie roślin strączkowych. Największy grzech to łączenie ich z innymi ciężkostrawnymi produktami.
Fasolka po bretońsku na tłustej kiełbasie czy groch z kapustą z okrasą będą wyzwaniem nawet dla zdrowego żołądka. Jeśli miewasz po nich wzdęcia, łącz je z zielonymi warzywami, warzywami bez skrobi (pomidor, ogórek, bakłażan, cukinia, liściaste).
Zanim zaczniesz gotować ziarna, mocz je 12 godzin, zmieniając wodę 2, 3 razy (nigdy nie gotuj w wodzie, w której się moczyły). Szybciej zmiękną, a kwas fitynowy zostanie wypłukany, więc zwiększy się dostępność minerałów. Gdy zaczną się gotować, zbierz i usuń szumy.
Kolejne 20 minut gotuj bez przykrycia, a pod koniec dodaj łyżkę octu jabłkowego, winnego lub ryżowego. Połączenie to powoduje rozbicie wiązań białkowych i związków trudnych do strawienia.
Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Rośliny strączkowe: przepisy
I śniadanie - sałatka z tuńczyka
Składniki:
- 1/2 puszki tuńczyka w sosie własnym
- 5 liści sałaty
- 5 czarnych oliwek
- duży pomidor
- mała czerwona cebula
- 2 łyżki pestek słonecznika
Sposób przygotowania:
Mięso tuńczyka rozdrobnij widelcem, a sałatę porwij na drobne kawałki. Resztę składników pokrój i wszystko wymieszaj.
II śniadanie - humus z papryką
Składniki:
- 3/4 szklanki ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki)
- łyżka oliwy
- łyżeczka pasty sezamowej tahini
- ząbek czosnku
- 1/2 żółtej papryki
- czarnuszka
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania:
Zblenduj ciecierzycę z pastą tahini i czosnkiem. Dopraw solą i pieprzem. Skrop oliwą i posyp czarnuszką. Podawaj z pokrojoną w paski papryką.
Obiad
Bataty z fasolą i sezamem
Składniki:
- 2/3 szklanki ugotowanej fasoli
- mała gruszka
- średni batat
- 5 marynowanych cebulek
- 2 łyżeczki czarnego sezamu
- 2 łyżki jogurtu greckiego
Sposób przygotowania:
Batat ugotuj, pokrój w kostkę. Gruszkę podziel na ósemki i podsmaż na patelni bez tłuszczu, aż stanie się szklista. Przekrój cebulki. Całość wymieszaj z fasolą i jogurtem, posyp podprażonym na suchej patelni sezamem.
Podwieczorek
Zupa ogórkowa z koperkiem
Składniki:
- 4 kiszone ogórki
- średni ziemniak
- szklanka wywaru warzywnego
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- liść laurowy
- łyżka posiekanego koperku
- świeżo mielony pieprz
- kromka chleba razowego
Sposób przygotowania:
W garnku zagotuj wywar z liściem laurowym. Oddzielnie ugotuj pokrojony w kostkę ziemniak (al dente). Przełóż do wywaru, dodaj starte na tarce ogórki kiszone. Pod zdjęciu z ognia dodaj jogurt. Posyp koperkiem i pieprzem. Zjedz z pieczywem.
Kolacja
Sałatka z bobu z sosem czosnkowo-cytrynowym
Składniki:
- szklanka bobu (może być mrożony)
- 8 pomidorków koktajlowych
- plaster sera feta
- łyżka oliwy
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- pieprz ziołowy
Sposób przygotowania:
Bób wrzuć na lekko osolony wrzątek i ugotuj. Odcedź i przelej zimną wodą. Gdy całkiem ostygnie, obierz z łupin. Pomidorki pokrój na połówki, a ser pokrusz. W osobnej misce ubij trzepaczką sok z cytryny z oliwą, aby powstała emulsja. Przypraw przeciśniętym przez praskę czosnkiem i pieprzem. Sałatkę zalej sosem.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"