PANDAN - właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić pandan?

2017-10-24 10:56

Pandan to roślina, której liście od lat znajdują zastosowanie w kuchni azjatyckiej. Jednak dzięki swoim właściwościom leczniczym i pielęgnacyjnym pandan znalazł zastosowanie także w lecznictwie i kosmetyce. Liście pandanu są stosowanie w medycynie Dalekiego Wschodu m.in. jako środek na przedwczesny wytrysk. Z kolei ekstrakt z owoców pandanu jest składnikiem wielu kosmetyków. Jakie jeszcze właściwości ma pandan? Gdzie kupić pandan i jaka jest jego cena?

PANDAN - właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić pandan?
Autor: Thinkstockphotos.com PANDAN ma wiele właściwości, dlatego znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni.

Spis treści

  1. Pandan - co to jest? Jak wygląda?
  2. Pandan - zastosowanie liści i owoców pandanu
  3. Pandan - właściwości lecznicze
  4. Pandan - przepis na domowe ciasto z pandanu

Pandan, inaczej pochutnik lub Pandanus, to rośna, która dzięki swoim właściwościom od lat znajduje zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie w Azji, skąd pochodzi. Pod pojęciem pandan kryje się kryje się ok. 600–700 gatunków krzewów i drzew, rosnących na wybrzeżach morza i przy ujściach rzek, w Azji południowo – wschodniej oraz Oceanii. Najbardziej znanym rodzajem pandanu jest pandan wonny (Pandanus odorifer).

Pandan - co to jest? Jak wygląda?

Pandan ma pień cienki, zwykle rozgałęziony. Liście pandanu są długie (do 10 m), równowąskie, często kolczaste, zebrane w pęki na końcach pędów. Kwiaty zwykle zebrane są w kolby, a owoce pandanu to jagody lub pestkowce.

Liście i owoce pandanu znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni. Z liści robi się także maty i przedmioty użytku domowego. Z kolei kwiaty są bazą aromatycznych olejków. Niektóre gatunki pandanu służą do produkcji środków owadobójczych.

Pandan - zastosowanie liści i owoców pandanu

Liście pandanu znalazły zastosowanie głównie w kuchni azjatyckiej - tajskiej, filipińskiej, malezyjskiej, wietnamskiej i indyjskiej. Wkłada się je do zup, ryżu lub innych potraw podczas gotowania. W Indiach do aromatyzowania dań mięsnych oraz pilawu (potrawa z ryżu, baraniny i smażonych ryb) stosuje się esencję otrzymaną z kwiatów pandanu. Nosi ona nazwę esencja kewra.

W kuchni Dalekiego Wschodu liści pandanu używa się też do zawijania mięs, ryb czy owoców morza, aby zachować naturalne soki tych składników. Liści używa się też w formie świeżych podartych na paski kawałków zawiązanych na węzełki.

Z kolei pasty z liści pandanu używa się do uzyskania charakterystycznego koloru deserów i napojów.

Pandan często określa się mianem azjatyckiego odpowiednika wanilii. Nie chodzi jednak o smak, lecz zastosowanie. Pandanu, podobnie jak wanilii, używa się do aromatyzowania różnych potraw. Pandan jest często dodawany do czekoladowych deserów.

Jadalne są także owoce pandanu, które znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetyce. Ekstrakt z owoców pandanu w kosmetykach (np. w tonikach) normalizuje skórę ją i wycisza. Doskonale odnawia skórę po oczyszczeniu, przywraca naturalne pH oraz chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

ThinkstockPhotos-864015968.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
"To może być nowa matcha" przewiduje Nigella Lawson, jedna z najpopularniejszych kucharek na świecie.

Pandan - właściwości lecznicze

W lecznictwie ludowym Azji liście pandanu są stosowanie jako środek na:

Świeże liście pandanu są też uważane za afrodyzjak.

Nieco inne właściwości, a co za tym idzie - zastosowanie, znalazła herbata z pandanu. Napar z liści pandanu ma:

Na Dalekim Wschodzie chętnie stosowana jest też przez kobiety tuż po porodzie, ponieważ łagodzi ból i pomaga odzyskać siły.

Pandan - przepis na domowe ciasto z pandanu

Źródło: youtube.com/How to Make yummy

Warto wiedzieć

Pandan - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Liście pandanu można kupić w sklepach orientalnych. 100 g świeżych liści pandanu kosztuje ok. 11 zł. Także w restauracjach serwujących kuchnię Dalekiego Wschodu, znajdziemy sporo dań, których jest głównym składnikiem.

Źródło:

http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/pandan-avocado-food-trend-nigella-lawson-matcha-leaf-sweet-a8003211.html