Pełna błonnika i pomocna w nadciśnieniu. Skórka od arbuza nie musi trafiać na kompost

2024-07-31 10:55

Zajadając się świeżym arbuzem skupiamy się wyłącznie na soczystej, czerwonej części. Zielona skórka zazwyczaj ląduje w koszu albo na kompoście. To może być jednak błąd. Zieloną skórkę można nie tylko bezpiecznie jeść, ale również jest bardzo zdrowa.

Pełna błonnika i pomaga w nadciśnieniu. Skórka od arbuza nie musi trafiać na kompost
Autor: fot. Getty Images Pełna błonnika i pomaga w nadciśnieniu. Skórka od arbuza nie musi trafiać na kompost

Zalety jedzenia skórki arbuza. O tym większość nie ma pojęcia

Arbuz z 92 procent składa się z wody. Mimo to jest wypełniony witaminami takimi jak A i C oraz minerałami jak magnez czy potas. Oprócz tego znajdziemy w nim również masę innych składników odżywczych.

Nikomu nie trzeba mówić, że najpopularniejszą częścią arbuza jest czerwony, słodki, soczysty miąższ. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że podobnie jak w przypadku ogórka, całość arbuza jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Dlatego częściej niż rzadziej, zielona skórka arbuza ląduje zazwyczaj na kompoście zamiast na talerzu.

Skórka arbuza jest nieco mniej słodka niż jego miąższ, jednak zawiera cytrulinę. Jest to aminokwas, który może poprawiać krążenie krwi i obniżyć ciśnienie. To jednak nie wszystko.

Według badania z 2016 roku, doustna suplementacja cytruliny może pomóc mężczyznom z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami erekcji. Nie będzie działała podobne do leków, które można znaleźć w aptece, ale z pewnością poprawi libido. Co więcej, po zjedzeniu skórki arbuza nie będzie żadnych skutków ubocznych.

Można na przykład spryskać skórkę arbuza sokiem z cytryny i posypać odrobinką sproszkowanego chilli. Tak przygotowana będzie dobra dla naszego serca i... innych organów.

Arbuz – król letniego orzeźwienia. Dlaczego warto jeść arbuzy?

Zalety z jedzenia skórki arbuza. Regulacja ciśnienia i poprawa wyników sportowych

Cytrulina wpływa nie tylko na zwiększenie libido, ale może również być pomocna jeśli chodzi o poprawę wyników sportowych. Badanie sugeruje, że suplementacja cytruliny poprawia dostarczanie tlenu do mięśni, a co za tym idzie poprawia wydajność ćwiczeń. Wszystko dlatego, że cytrulina sprzyja rozszerzanie naczyń krwionośnych.

W prosty sposób można jej dostarczyć zajadając się marynowanymi skórkami arbuza. W internecie można znaleźć całe mnóstwo najróżniejszych przepisów, jak się za to zabrać.

Arbuz może również obniżyć ciśnienie krwi. Niektóre badania wykazują, że suplementy, które w swoim składzie zawierają arbuza mogą pomóc kontrolować ciśnienie osobom dorosłym chorym na otyłość.

Warto jednak zaznaczyć, że cytrulina jest jak najbardziej skuteczna. Suplementy zawierające cytruline obniżają ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Arbuz jest również moczopędny.

Kolejną zaletą skórki z arbuza jest fakt, że jest ona bogatym źródłem błonnika. Oznacza to, że może pomóc w regularnym wypróżnianiu się i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób jelita grubego.

Błonnik może również być pomocny jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Co więcej, pokarmy bogate w błonnik pomagają w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi dzięki przedłużaniu uczucia sytości.

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas