Pijesz kawę podczas nauki? Badacze nie mają dobrych wieści
Naukowcy wciąż analizują wpływ kawy na nasz organizm. Ten czarny napar kojarzony jest przede wszystkim działaniem pobudzającym, a to dzięki zawartości kofeiny. Według najnowszych ustaleń spożywanie zbyt dużej ilości kawy podczas nauki może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.
Kawa w trakcie nauki? Badacze: to nie najlepszy pomysł
Kiedy chcemy się pobudzić lub po prostu odczuwamy spadek koncentracji, bardzo często sięgamy po kawę. Najnowsze badania opublikowane na łamach "Frontiers in Psychiatry" sugerują, że ten nawyk może przynieść więcej szkody niż pożytku. Grupa badaczy ze szpitala Butler Hospital w Providence w Stanach Zjednoczonych postanowiła dowiedzieć się, jak regularne spożywanie kofeiny wpływa na ludzki mózg. Ich wnioski są dość ciekawe.
Do obserwacji zaproszono jedynie 20 uczestników, z czego 16 osób każdego dnia piło od jednego do pięciu napojów z zawartością kofeiny. Grupa kontrola obejmowała jedynie cztery osoby, które nie przyjmowały dziennej dawki tej naturalnej substancji pobudzającej. Następnie naukowcy przyglądali się aktywności ich mózgów przy użyciu przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (rTMS).
Co kofeina w nadmiarze robi z mózgiem?
Zgodnie z ustaleniami badaczy zbyt wysokie spożycie kofeiny ma wpływ na zmianę formy synaptycznej tzw. długotrwałego wzmocnienia synaptycznego (LTP), które odpowiada za wzmacnianie się połączeń między neuronami. Jest ona niezwykle ważna w procesie zapamiętywana i uczenia się. Jak pokazują wyniki analizy, cztery osoby, które nie spożywały napojów z kofeiną, wyróżniały się o wiele silniejszym LTP niż osoby pijące je w nadmiernej ilości.
W opinii badaczy przyjmowanie zbyt dużej dawki kofeiny może ograniczać zdolności uczenia się i zapamiętywania. Może to wynikać ze zmniejszenia neuroplastyczności (inaczej plastyczności mózgu), czyli zdolności tkanek nerwowych do tworzenia nowych połączeń między neuronami.
Autorzy publikacji sugerują, że picie kawy lub napojów z kofeiną nie ułatwia nauki, a wręcz działa na odwrót. Zaznaczyli, że to jest na razie hipoteza, którą ma stać się przedmiotem bardziej wnikliwej analizy. Chcą przeprowadzić obserwacje na szeroką skalę i sprawdzić słuszność swoich ustaleń na większej liczbie uczestników. Jak stwierdzili, "nadmierne stosowanie kofeiny, jakie obserwujemy w prawdziwym świecie, nie zostało jeszcze zbadane".