Po takim śniadaniu nie odczujesz głodu przez kilka godzin. To zasługa jednego składnika

2023-08-31 15:42

Jedzenie odpowiednio skomponowanego śniadania to najlepszy start w nowy dzień. Wartościowy i sycący posiłek zapewni dawkę dobrej energii i zaspokoi apetyt na dłużej. Aby tak było, nie może w nim zabraknąć porcji białka. Dlatego, że składnik ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywaj te produkty rano, a tego nie pożałujesz.

Po takim śniadaniu nie odczujesz głodu przez kilka godzin. To zasługa jednego składnika
Autor: Getty Images Po takim śniadaniu nie odczujesz głodu przez kilka godzin. To zasługa jednego składnika

Śniadanie wysokobiałkowe na dobry start

Niemal wszyscy wiedzą, że zdrowe i prawidłowo zbilansowane śniadanie to podstawa. Pozwoli zachować energię, produktywność oraz zapewni uczucie sytości na kilka dobrych godzin bez nadmiernego obciążania układu trawiennego. Pierwszy posiłek dnia powinien zatem być bogaty w pełnowartościowe białko ze względu na to, że jest sycące. W jego skład wchodzą aminokwasy, w tym m.in. fenyloalanina powodująca wzrost poziomu hormonu jelitowego YY. To właśnie on wysyła do mózgu sygnał sytości.

Co więcej, białko jest zdecydowanie sprzymierzeńcem odchudzania. Spożycie tego składnika zmniejsza apetyt, ponieważ powoli trawione jest przez organizm, tym samym dając uczucie sytości. Poprawia także przemianę materii i minimalizuje utratę tkanki mięśniowej.

W formie - Dieta wysokobiałkowa

Białko na śniadanie - kolejna korzyść

W badaniu, opublikowanym na łamach czasopisma Karger, naukowcy zauważyli, że uczestnicy jedzący wysokobiałkowe śniadania (minimum 12 g białka) tracili więcej na wadze od tych osób, których posiłek był ubogi w ten wartościowy składnik. Wynika z tego, że przyjmowanie z posiłkiem większej ilości białka sprzyja odchudzaniu.

Inne analizy naukowe dowiodły, że wysokobiałkowe zmniejsza głód i dzięki temu przyjmujemy nawet 135 kcal mniej w ciągu dnia. Dlatego, że jajecznica z kilku jajek zapewnia uczucie sytości na pierwszą połowę dnia niż dwie kromki jasnego chleba z szynką.

Aby uniknąć burczenia w brzuchu w ciągu dnia, warto do śniadaniowego jadłospisu włączyć 10 produktów z dużą zawartością białka. Na tej liście znajdują się:

  1. jajka,
  2. nasiona chia,
  3. czerwona fasola,
  4. twaróg,
  5. jogurt grecki,
  6. masło orzechowe,
  7. wędzony łosoś,
  8. pieczona pierś z kurczaka,
  9. orzechy włoskie,
  10. migdały.