To sama woda i trochę cukru? Nieprawda, działa przeciwnowotworowo, wspiera serce i apetyt na seks

2024-05-27 18:33

Już od samego patrzenia na te soczyste owoce robi się lżej w gorący dzień. To obietnica ulgi, nawilżenia i smaku. "Trochę cukru i woda"? Ukrywa w miąższu prozdrowotne skarby, więc nie ma co się wahać.

Arbuz pojawił się w marketach, niesie ulgę podczas upału. Postaw na przyjaciela serca i lepszego seksu
Autor: GettyImages

Arbuz faktycznie składa się głównie z wody. Stanowi ona niemal 95 proc. jego składu  i nie tylko w upał to akurat nie jest jego wada. W 100 g owocu jest zaledwie 30 kcal, całkiem sporo magnezu i witaminy A. Za jego wyjątkowe skarby uchodzą jednak przeciwutleniacze.

Arbuz – król letniego orzeźwienia. Dlaczego warto jeść arbuzy?

Arbuz na potencję

Arbuz należy do tych owoców, których chyba nie trzeba zbyt wielu osobom reklamować. Jest pyszny, orzeźwiający i w sezonie dość tani.

Kilkanaście lat temu świat usłyszał o jego unikalnych właściwościach. Amerykańscy badacze z Texas A&M University's Fruit and Vegetable Improvement Centreodkryli, że zawarta w arbuzie cytrulina może działać jak słynna niebieska tabletka na erekcję.

Wprawdzie sceptycy zauważyli, że wymagana minimalna dawka dla potencjalnego efektu (6 sporych kawałków arbuza) prędzej wyśle człowieka do toalety (arbuz jest moczopędny) niż do sypialni, ale fakt pozostał faktem.

W tej sypialni zresztą też można w gorący dzień bardziej zapragnąć drzemki niż figli, ale wieczorem, gdy zrobi się trochę chłodniej, niewątpliwie warto raczyć się arbuzem i sobą.

Arbuz dla serca

Są takie odmiany arbuza, które można uprawiać w Polsce, chociaż te z krajów południowych są bardziej dorodne i słodsze. Arbuz to owoc niezwykły - chociaż słodki, wcale nie jest mdły. Orzeźwia i chłodzi, wpływa korzystnie na zdrowie.

Arbuz jest bogaty w przeciwutleniacze o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwstarzeniowym. Wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i chroni je przed uszkodzeniami.

Na układ krążenia korzystnie wpływa zawarty w arbuzie potas, a także magnez, znany przyjaciel układu nerwowego.

Arbuz dla lepszej formy i urody

Dobra dla oczu witamina A dba także o skórę - działa przeciwzmarszczkowo i neutralizuje negatywne działanie promieni słonecznych. Stan skóry poprawia też witamina C.

Wspomniana cytrulina, która rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa objętość mięśni, neutralizuje amoniak. To on odpowiada za ból mięśni tuż po treningu.

Aktywność fizyczna z przerwami na solidną porcję arbuza to całkiem niezły pomysł.

Arbuz a cukrzyca

Generalnie wysoki indeks glikemiczny owocu (80) sprawia, że jest przeciwwskazany chorym na cukrzycę. Nie oznacza to jednak, że nie mogą poznać jego smaku. Niewielka ilość owocu może być użyta do dobrze skomponowanej sałatki. O takich szczegółach jednak diabetycy powinni już rozmawiać ze specjalistą.

Sonda
Czy upały w Polsce mogą być zabójcze?