Sama woda i cukier? Arbuz chroni przed rakiem i bólem mięśni. Teraz za grosze

2024-07-24 15:23

Arbuzy właśnie teraz są najtańsze, a markety ścigają się w promocjach. Daj się skusić dla nawilżenia i smaku nie tylko w upał. Pyszny owoc ukrywa w miąższu prozdrowotne skarby, które poprawia ci nastrój, formę i zdrowotne perspektywy.

Tylko woda i trochę cukru? Dba o serce, chroni przed rakiem i bólem mięśni. Teraz za grosze
Autor: GettyImages

Arbuz faktycznie składa się głównie z wody. Stanowi ona niemal 95 proc. jego składu  i nie tylko w upał to akurat nie jest jego wada. W 100 g owocu jest zaledwie 30 kcal, całkiem sporo magnezu i witaminy A. Za jego wyjątkowe skarby uchodzą jednak przeciwutleniacze.

Arbuz – król letniego orzeźwienia. Dlaczego warto jeść arbuzy?

Arbuz dodaje energii

Arbuz należy do tych owoców, których chyba nie trzeba zbyt wielu osobom reklamować. Jest pyszny, orzeźwiający i w sezonie dość tani.

Kilkanaście lat temu świat usłyszał o jego unikalnych właściwościach. Amerykańscy badacze z Texas A&M University's Fruit and Vegetable Improvement Centre odkryli, że zawarta w arbuzie cytrulina może działać jak słynna niebieska tabletka na erekcję.

Wprawdzie sceptycy zauważyli, że wymagana minimalna dawka dla potencjalnego efektu (6 sporych kawałków arbuza) prędzej wyśle człowieka do toalety (arbuz jest moczopędny) niż do sypialni, ale fakt pozostał faktem.

W tej sypialni zresztą też można w gorący dzień bardziej zapragnąć drzemki niż figli, ale wieczorem, gdy zrobi się trochę chłodniej, niewątpliwie warto raczyć się arbuzem i sobą.

Pamiętaj, że naturalny cukier owocowy to przede wszystkim energia i wsparcie mózgu. Znajdziesz dzięki arbuzowi więcej energii nawet wtedy, gdy zasadniczo nic się nie chce.

Arbuz wspiera serce

Są takie odmiany arbuza, które można uprawiać w Polsce, chociaż te z krajów południowych są bardziej dorodne i słodsze. Arbuz to owoc niezwykły - chociaż słodki, wcale nie jest mdły. Orzeźwia i chłodzi, wpływa korzystnie na zdrowie.

Arbuz jest bogaty w przeciwutleniacze o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwstarzeniowym. Wpływa korzystnie na ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i chroni je przed uszkodzeniami.

Na układ krążenia korzystnie wpływa zawarty w arbuzie potas, a także magnez, znany przyjaciel układu nerwowego.

Arbuz poprawia urodę

Dobra dla oczu witamina A dba także o skórę - działa przeciwzmarszczkowo i neutralizuje negatywne działanie promieni słonecznych. Stan skóry poprawia też witamina C.

Wspomniana cytrulina, która rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa objętość mięśni, neutralizuje amoniak. To on odpowiada za ból mięśni tuż po treningu.

Aktywność fizyczna z przerwami na solidną porcję arbuza to całkiem niezły pomysł.

Arbuz nie dla diabetyków?

Generalnie wysoki indeks glikemiczny owocu (80) sprawia, że jest przeciwwskazany chorym na cukrzycę. Nie oznacza to jednak, że nie mogą poznać jego smaku. Niewielka ilość owocu może być użyta do dobrze skomponowanej sałatki. O takich szczegółach jednak diabetycy powinni już rozmawiać ze specjalistą.

Listen on Spreaker.