Polacy się nim zajadają. Bosacka: może powodować zaburzenia hormonalne
Dania z ryżem to dla wielu osób smaczna alternatywa klasycznych potraw z ziemniakami. Zwłaszcza kiedy nie mamy zbyt wiele czasu i chcemy szybko przygotować coś na ciepło. Katarzyna Bosacka zwraca uwagę na rodzaj sprzedawanych produktów. Okazuje się, że różnica jest nie tylko w cenie.
Wygoda podczas gotowania to jeden z kluczowych czynników głównie dla tych, którzy nie mają czasu, lub niespecjalnie lubią siedzieć w kuchni. Stąd często wybierając produkty ze sklepowych półek, sięgamy po te, które ułatwią proces przyrządzania dań. Ryż jest tego najlepszym przykładem. Katarzyna Bosacka informuje, dlaczego nie warto zawsze iść na skróty.
Jak ugotować ryż? Zapomnij o plastiku
Jest wiele przepisów na ugotowanie ryżu. Jedni na początku lekko podsmażają ziarenka na rozgrzanym oleju, a następnie zalewają wodą i gotują przez około 20 minut, a inni po prostu wrzucają go do wrzątku. Każdy ze sposobów jest dobry. Ważne jednak, aby wybierać produkt najlepszej jakości.
Tu pojawia się kwestia ryżu w torebkach. Katarzyna Bosacka zwróciła uwagę, że sięgając po tego typu produkt narażamy swoje zdrowie na szwank. Chodzi o to, że wspomniane woreczki zawierają bisfenol A (BPA) lub jego zamiennik, taki jak bisfenol S (BPS). Tego typu substancje mogą przenikać do żywności i skutkować między innymi zaburzeniami ze strony gospodarki hormonalnej.
Z danych naukowych wynika, że w szkodliwość bisfenolu BPA jest na tyle dotkliwa, że w niektórych krajach wycofano jego użycie. Specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaznaczyli, że związek ten przedostaje się do żywności na skutek uszkodzenia plastiku, lub poddawania go wysokiej temperaturze, w grę wchodzi nawet podgrzewanie produktu przed spożyciem.
Eksperci podkreślają, że na podstawie obserwacji i licznych badań udało się ustalić, że bisfenol A wpływa na pracę układu endokrynnego, przez co prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Co więcej wyniki wykazują, że BPA wykazuje szkodliwe działanie na układ rozrodczy, a także może podrażniać drogi oddechowe i przyczyniać się do uszkodzenia wzroku.
- W populacji kobiet narażonych na szkodliwe oddziaływanie BPA, obserwuje się: rozwój cukrzycy, występowanie otyłości, zespołu metabolicznego, nowotworów jajnika i macicy, przedwczesne dojrzewanie, zespół policystycznych jajników, zaburzenia w rozwoju narządów rodnych i płodności, trudności z zajściem oraz utrzymaniem ciąży - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Specjaliści odnieśli się również do faktu, że na wspomnianą szkodliwość narażone są także niemowlęta, oraz dzieci jeszcze nienarodzone, które otrzymują to, co zjada ich matka. Mężczyźni również muszą zachować ostrożność. Badania wykazują, że BPA wpływa negatywnie na jakość nasienia, popęd płciowy i jakość życia seksualnego. Do najpoważniejszych skutków zdrowotnych związanych z obecnością bisfenoli jest rak prostaty.
Taniej i zdrowiej, czyli jaki ryż wybierać?
Katarzyna Bosacka odniosła się również do kwestii ceny. Jak zaznacza ryż w woreczkach kosztuje aż 10,40 zł. Wybierając produkt w dużych papierowych opakowaniach, najczęściej kilogramowych, zapłacimy jedynie 4,70zł.
Zatem wybór jest dość oczywisty. Zwłaszcza, że nie tylko nie wydajemy kroci, ale także chronimy nasz organizm przed szkodliwymi substancjami zawartymi w plastikowych woreczkach.