Pomaga schudnąć, obniża ciśnienie. Kupisz ją za kilka złotych
Słodka, lekko pikantna albo bardzo ostra. Zielona, czerwona, żółta, pomarańczowa ... Papryka zachwyca smakiem i ożywia wygląd każdej potrawy. Ale ważniejsze są jej zalety prozdrowotne. Papryka ma ich, wbrew pozorom, całkiem sporo. Korzystnie wpływa na układ krążenia, działa jak wymiatacz wolnych rodników i przyspieszacz metabolizmu, a nawet jak afrodyzjak. A to nie wszystkie powody, dla których warto włączyć ją do diety.
Papryka to warzywo znane ludziom od kilku tysięcy lat, co potwierdzają odkrycia w Peru świadczące o tym, że na terenach Ameryki Południowej uprawiana była nawet 2500 lat przed naszą erą. Do Europy sprowadził ją Krzysztof Kolumb.
W zależności od odmiany wykorzystywana jest w różny sposób. Słodkie papryki wzbogacają smak sałatek i dań z dodatkiem kaszy, jej ostre odmiany zwykle dodawane są do sosów. Można ją jadać na surowo - i wtedy ma najwięcej właściwości prozdrowotnych - piec, gotować, marynować lub zakonserwować, w każdym przypadku smakuje wyśmienicie.
Dużo witamin, mało kalorii
Owoce papryki są niskokaloryczne, zawierają natomiast wiele cennych składników odżywczych. To warzywo bogate m.in. w witaminę C (w papryce jest jej dużo więcej, niż w cytrynie), błonnik, polifenole, witaminy A i E, witaminę B6, beta-karoten, kwas foliowy, ryboflawinę, tiaminę.
To również dobre źródło luteiny i zeaksantyny. W papryce znajdują się też składniki mineralne, w tym potas, wapń, i żelazo.
Najcenniejsze właściwości papryki
Papryka wspiera zdrowie na różne sposoby. Jej właściwości różnią się jednak w zależności od koloru. W czerwonej papryce jest dużo likopenu - jednego z barwników roślinnych, które mają właściwości antyoksydacyjne. Likopen pomaga zwalczać wolne rodniki - związki uszkadzające komórki, zmniejsza ryzyko problemów sercowo-naczyniowych i stanów zapalnych.
Czerwona papryka jest również bardzo bogata w witaminę C, wspierającą układ odpornościowy i funkcje poznawcze, zawiera również dużo witaminy A.
To także dobre źródło witaminy B6. Jedna czerwona papryka pokrywa ponad 35 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę - jej niedobór może prowadzić do zaburzeń nastroju. Jest w niej również inny cenny związek - kapsantyna - który może pomóc w utracie wagi, przyspieszając metabolizm.
Z kolei żółta i pomarańczowa papryka zawiera barwnik kwercetynę - flawonoid o silnym działaniu przeciwutleniającym, który zmniejsza ryzyko chorób serca i obniża ciśnienie krwi.
Dwa inne składniki obecne w żółtej i pomarańczowej odmianie - zeaksantyna i luteina - to karotenoidy, wspierające wzrok.