Wspierają serce, dodają energii, pomagają zasnąć. Te "złote cuda" to samo zdrowie

2023-03-29 13:16

Kiedyś stanowiły przedmiot pożądania, dziś kupimy je w każdym sklepie spożywczym. Warto je jadać nawet codziennie. Eksperci nie mają wątpliwości: banany to jedne z najzdrowszych owoców. Obfitują w składniki odżywcze, mają też szereg właściwości prozdrowotnych. W jaki sposób banany wspierają organizm?

Banany gotowane w garnku
Autor: Getty Images Wspierają serce, dodają energii, pomagają zasnąć. Te "złote cuda" to samo zdrowie

Banany mają wiele zalet i można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej zjadamy je na surowo, jednak mogą one wzbogacić wiele posiłków, same też mogą być ich podstawą.

Dodaje się je do deserów, owsianek, zup, naleśników, smaży w cieście, można z nich zrobić chlebek, placuszki, smoothie, dodać do kurczaka czy ryby.

Sposobów na ich wykorzystanie jest całe mnóstwo. I każdy będzie dobry, zważywszy na korzyści, jakie możemy odnieść z jedzenia bananów.

Banany: jakie mają właściwości? Dlaczego warto jeść banany?

Bogate w witaminy, minerały i substancje odżywcze

Banany trafiają do Polski z krajów Ameryki Środkowej, Malezji i Afryki. Zrywane są jeszcze niedojrzałe - dojrzewają w drodze, na statkach. Dlatego nie zawierają aż tylu składników, co te, które dojrzewają w naturalnych warunkach. Ale i tak jest ich pod dostatkiem. 

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych jeden banan średniej wielkości (o szacunkowej wadze 126 gramów) dostarcza nam przeciętnie:

  • 112 kcal
  • 1,37 g białka
  • 0,41 g tłuszczu
  • 28,8 g węglowodanów
  • 3,28 g błonnika pokarmowego
  • 15,4 g naturalnego cukru
  • 1,26 mg sodu
  • 11 mg witaminy C
  • 6,3 g wapnia
  • 0,33 g żelaza
  • 34 mg magnezu
  • 27,7 mg fosforu
  • 0,84 mg niacyny
  • 451 mg potasu

Banany obfitują też w przeciwutleniacze (chroniące przed wolnymi rodnikami), zawierają też witaminę A, selen, kwas foliowy, miedź, cynk, witaminę K i ryboflawinę, a także cholinę.

Korzyści z jedzenia bananów

Co da nam jedzenie bananów? Jak przekonują eksperci, zyskać można całkiem sporo, dlatego niekiedy owoce te określa się jako "złote cuda". Dietetyczka Amy Goodson w rozmowie z portalem eatthis.com wyjaśnia, że banany mogą regulować ciśnienie krwi - są bowiem bogate w korzystny dla układu krążenia potas, a jednocześnie mają niską zawartość sodu. Częste jedzenie bananów może, zdaniem ekspertki,  zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Zawarte w bananach przeciwutleniacze redukują też wolne rodniki, które z biegiem czasu mogą gromadzić się w organizmie, przyczyniając do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych. Zawarty w nich błonnik, pektyna, zmiękcza stolce, może być więc "przepustką" do zdrowych wypróżnień.

Z kolei w niedojrzałych bananach znajduje się dużo skrobi opornej, odżywiającej mikroflorę jelitową - dlatego ich jedzenie poprawia trawienie, może też zmniejszyć wzdęcia. Banany są też źródłem potasu - minerał ten wspiera serce, działa przeciwobrzękowo, ale też wspomaga nerwy, mięśnie i mózg.

- To doskonała przekąska dla sportowców, gdyż dostarczają elektrolitów, które często tracone są wraz z potem. Elektrolity pomagają w łagodzeniu skurczów mięśni po treningu - dodaje Amy Goodson.

W bananach znajduje się też magnez, wspierający funkcje metaboliczne i lipolizę - proces, w którego trakcie organizm przekształca zapasy tłuszczu w energię. Dlatego owoce te mogą wspierać odchudzanie. Z kolei zawarty w nich tryptofan - aminokwas - ułatwia zasypianie i korzystnie wpływa na nastrój.

Ile bananów można zjeść dziennie?

Nie ma konkretnych zaleceń co do liczby bananów, które można zjeść. Aktualnie obowiązujące w Polsce wytyczne zalecają jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie (z naciskiem na warzywa). Amy Goodson wyjaśnia, że wytyczne dietetyczne dla Amerykanów  zalecają spożywanie 2-4 porcji owoców dziennie.

Pół przeciętnego banana stanowi jedną zalecaną porcję owoców. Zdaniem ekspertki liczba bananów zależy więc od tego, ile innych owoców już zjedliśmy.

Banany nie są jednak owocami dla każdego. Dojrzałych bananów powinny unikać osoby ze stanem przedcukrzycowym, insulinoopornością i cukrzycą ze względu na wysoki indeks glikemiczny tych owoców. Mogą one natomiast sięgać po banany zielonkawe, nie do końca dojrzałe, których indeks glikemiczny wynosi około 30.