Poprawia krążenie i chroni przed rakiem. Warto go jeść nie tylko od święta
Na staropolskim stole nigdy nie mogło go zabraknąć. Znakomity dodatek do mięs, wędlin i jaj, wyeliminowały jednak w znacznym stopniu keczupy, egzotyczne sosy i przyprawy. Wyrazisty smak chrzanu ma jednak wciąż wielu zwolenników. Daj mu szansę, wypróbuj, poczęstuj domowników, bo w tym korzeniu tkwi prawdziwa moc.
Od wielu lat pojawiają się badania sugerujące, że chrzan może działać przeciwnowotworowo. Ma mieć szczególnie zbawienny wpływ na wątrobę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że stosowanie konkretnych, pojedynczych produktów jako profilaktyki antyrakowej mija się z celem. Powinny być elementem kompleksowej zdrowej diety. Korzeń chrzanu przede wszystkim pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest niezastąpiony przy niestrawnościach (dyspepsji) i chroni nas przed zatruciami pokarmowymi. Szykuje się impreza i wyzwania dla żołądka? Zaproś koniecznie chrzan.
Korzeń chrzanu - jak wybrać najlepszy
Chcesz w pełni wykorzystać moc chrzanu, kupić go w korzeniu i samodzielnie zetrzeć? Ponoć najlepsze warzywa mają grubość ok. 2,5 cm i długość 25 cm.
Świeży, zdrowy korzeń po przekrojeniu jest biały. Najlepiej spożywać go zaraz po utarciu. Nie zakwaszaj go octem, tylko sokiem z cytryny, by nie utracić witaminy C.
Nie jesteś przygotowany na jego ostry smak? Złagodzisz go lekko, polewając chrzan (jeszcze w całości) wrzątkiem. Nie należy jednak korzenia gotować, bo straci cenne właściwości.
Korzeń chrzanu - co naprawdę w sobie ma
Chrzanu nie jemy w sporych ilościach, więc z jego pomocą nie uzupełnimy wyraźnie niedoborów witaminowych i mineralnych. Warto jednak wspomnieć, że witaminy C zawiera więcej, niż cytryna. Ma też sporo witamin z grupy B, witaminy A, potasu, siarki, wapnia i żelaza.
Chrzan to błonnikowy lider. To jeden z powodów, dla których usprawnia nasze trawienie.
Pamiętaj o chrzanie przy przeziębieniu. To przyprawa rozgrzewająca, pobudzająca krążenie. W efekcie aktywizuje nasz układ odpornościowy, ale też sprzyja poceniu. Zawarte w chrzanie olejki eteryczne sprzyjają szybszemu oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.
Korzeń chrzanu - środki ostrożności
Co za dużo, to niezdrowo. Nawet u osób, które nie mają konkretnych problemów zdrowotnych, nadmierne spożycie chrzanu może uszkodzić błony śluzowe układu pokarmowego. Nawet niewielka ilość warzywa bywa szkodliwa dla osób z chorobami nerek, wątroby, cierpiących z powodu stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
Zatem - zapobiegawczo stosuj chrzan na wiele schorzeń, ale leczniczo już niekoniecznie. Jeśli wskazana jest dla ciebie dieta lekkostrawna, zapomnij o chrzanie i potrawach, które ma pomóc strawić. Wszystkie osoby, które mają przewlekłe problemy zdrowotne, o swojej diecie powinny rozmawiać z lekarzem.
W przypadku pacjentów onkologicznych trzeba szczególnie uważać.
Więcej na ten temat:
5 zasad diety przeciwnowotworowej od dietetyczki klinicznej. Nie wszystkim się spodobają
Miał być lekiem na raka, a okazał się szkodliwy. Dietetyczka ostrzega: uważajcie na ten sok