Powinny jeść je dzieci i dorośli. Zmniejszają stres oksydacyjny i są bogate w witaminy
Są bogate w witaminę C, niskokaloryczne i składają się głównie z wody. Dwa nowe badania wykazały, że korzyści z włączenia tych kolorowych owoców do diety, odczują zarówno dzieci, jak i dorośli. Dlaczego warto sięgać po ten słodki przysmak?
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy jeść dziennie co najmniej 400 g owoców i warzyw. Jednak większość z nas nie stosuje się do tych zaleceń i jada około połowy zalecanej porcji. Dwa nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Nutrients" potwierdzają korzyści wynikające jedzenia konkretnych owoców, nazywanych przez wielu "symbolami lata".
Bogate w witaminę C, błonnik, składają się głównie z wody
Arbuz ma w sobie wiele cennych składników odżywczych. Jest bogaty w witaminę C oraz witaminę B6. Co więcej – w 92 proc. składa się głównie z wody, więc to dobry wybór, by uniknać odwodnienia. To owoce niskokaloryczne, więc pozwolą utrzymać prawidłową wagę.
Ten "symbol lata" jest również świetnym źródłem przeciwutleniaczy i witaminy A, dlatego pozytywnie oddziałuje na zdrowie oczu. Co więcej - jego regularne spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Większość ludzi może sięgać po arbuza bez żadnych obaw o negatywne skutki uboczne. Lecz niektórzy muszą go unikać. Ze względu na naturalne cukry, jakie zawiera, powinny na niego uważać diabetycy.
Z ilością zjadanych owoców nie powinny przesadzać także osoby, które mają skłonności do migrenowych bólów głowy ze względu na zawartość tyraminy, czyli aminokwasu, które może wywoływać migreny.
Wystrzegać się tego owocu powinny również osoby uczulone na arbuza oraz mające problemy z trawieniem niektórych cukrów, czyli np. pacjenci z zespołem jelita drażliwego.
Korzyści zdrowotne tych owoców potwierdziły nowe badania
Grupa ekspertów przeanalizowała dane z badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) i stwierdziła, że jakość diety osób, które regularnie jedzą arbuzy, jest wyższa. Te same wnioski wykazano niezależnie od tego, czy analizowano jadłospis dzieci, czy dorosłych.
Okazało się, że diety osób, które spożywają arbuzy, są także bogate w:
- błonnik,
- magnez,
- witaminę C,
- witaminę A,
- karotenoidy takie jak likopen.
Pełne rezultaty badań zostaną przedstawione podczas zjazdu American Society for Nutrition, który odbędzie się 22-25 lipca 2023 r. w Bostonie.
Z kolei drugie badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients opiera się na wcześniejszych ustaleniach dt. suplementacji soku z arbuza i jego ochrony funkcji naczyniowych przy podwyższonym poziomie glukozy we krwi. Naukowcy skupili się przede wszystkim na wpływie dwóch związków, które zawiera arbuz, czyli L-cytruliny i L-argininy na biodostępność tlenku azotu oraz zmienność rytmu serca.
- Zdajemy sobie sprawę, że chociaż wielkość próby była niewielka (18 zdrowych młodych mężczyzn i kobiet) i potrzebne są dalsze badania, ta praca stanowi uzupełnienie zbioru dowodów potwierdzających korzyści z regularnego spożywanie arbuza dla zdrowia sercowo-metabolicznego - wyjaśnił dr Jack Losso z Louisiana State University's School of Nutrition and Food Sciences.
Ekspert dodał, że to właśnie arbuz jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy oraz innych związków, które mogą zmniejszać stres oksydacyjny i pozytywnie wpływać na profilaktykę chorób serca. Oba badania zostały sfinansowane przez National Watermelon Promotion Board.