Pyszny jak owoc, zdrowy jak warzywo. Jedz przed snem, żeby szybko zasnąć i schudnąć
Znajdziesz go w niemal każdym sklepie. Jest słodki, orzeźwiający, niskokaloryczny i odżywczy. Melona śmiało można jeść je na kolację, gdyż ułatwia zasypianie i skutecznie oczyszcza organizm z toksyn. To dopiero początek zalet!

Wiele osób bez wahania uznałoby go za owoc, ale pochodzący z Afryki melon jest warzywem. Chociaż dla nas egzotyczny, w rzeczywistości to bliski krewniak zielonego ogórka - oba warzywa należą do dyniowatych.
Zatem: w rodzinnej nomenklaturze, jako kuzyn ogórka, pozostaje warzywem. Nikomu jakoś zarazem nie przeszkadza, że dla odmiany arbuz to owoc, w tej samej rodzinie.
Nieznane są te wyroki w nazewnictwie i z pewnością znajdziesz też informacje, także w profesjonalnych portalach i źródłach, że melon to owoc. Pamiętaj, że przynależność do konkretnej grupy roślin/produktów spożywczych zależy od różnych kryteriów. Czasem więc pomidor i marchewka są owocami.
Tak czy owak - po prostu go jedz, zwłaszcza że sprawdza się i na słodko, i w wersji bardziej wytrawnej.
Melon - jakie ma witaminy i minerały?
Kulisty melon ma słodki, soczysty i orzeźwiający smak, a oprócz tych walorów ma także wyjątkową zawartość prozdrowotną.
To niezawodny sposób na nawodnienie. Warzywo składa się w około 90 proc. z wody, pozostałe 10 proc. to dawka samych wartościowych składników.
Melon zawiera m.in. witaminy (A, C, D, E i z grupy B), beta-karoten, kwas foliowy, błonnik oraz minerały (m.in. jod, fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo).
Indeks i ładunek glikemiczny melona
Indeks glikemiczny (IG) melona wynosi 65, co klasyfikuje go jako produkt o średnim IG. Zarazem dokładniejszy wkaźnik, czyli ładunek glikemiczny (ŁG), melona wynosi 5.4, co klasyfikuje go jako żywność o niskim ŁG.
Melon - działanie przeciwnowotworowe
To egzotyczne warzywo kryje w sobie pokłady cennego związku chemicznego – kukurbitacyny, a szczególnie kukurbitacyny B wykazującej właściwości przeciwnowotworowe.
Nie dość, że skutecznie nawadnia i działa moczopędnie, to przy okazji pomaga usunąć z organizmu nadmiar toksyn. Równocześnie dostarcza antyoksydanty uznane powszechnie za związki przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i zapobiegające przedwczesnemu starzeniu.
Te owoce i warzywa nawadniają najlepiej
Melon podczas odchudzania?
Melon może wzbogacić każdą zdrową, właściwie zbilansowaną dietę odchudzającą z prostego powodu. Wyróżnia się niską zawartością kalorii – w 100 g zawiera 28-36 kalorii w zależności od odmiany.
Co więcej, melon zasobny jest w cytrulinę, która wspomaga proces budowania masy mięśniowej i nie tylko. Ma ułatwiać spalenie tkanki tłuszczowej i wspomaga organizm w walce z dodatkowymi kilogramami.
Jedzenie melona późnym wieczorem także ma swoje zalety. Sprawi, że nie będziemy mieli trudności w zasypianiu.
