Ryż, który nigdy się nie klei? Właściwości 12 rodzajów ryżu

2013-02-21 14:13

Ryż - ziarna, które podbiły świat. Przedstawiamy właściwości 12 rodzajów ryżu, od białego po jaśminowy i dziki ryż zwany owsem wodnym. Ryż basmati najlepiej podawać z rybami, a parboiled nigdy się nie klei. Czy wiesz, że 100g białego ryżu zawira o 20 kalorii wiecej niż taka sama porcja ryżu brązowego? Poznaj dostępne na rynku gatunki ryżu.

Ryż, który nigdy się nie klei? Właściwości 12 rodzajów ryżu
Autor: thinkstockphotos.com Ryż - ziarna, które podbiły świat. Przedstawiamy właściwości 12 rodzajów ryżu, od białego po jaśminowy i dziki ryż zwany owsem wodnym. Ryż basmati najlepiej podawać z rybami, a parboiled nigdy się nie klei. Czy wiesz, że 100g białego ryżu zawira o 20 kalorii wiecej niż taka sama porcja ryżu brązowego? Poznaj dostępne na rynku gatunki ryżu.

Ryż jada na co dzień połowa ludzkości. Choć ryż nieodłącznie kojarzy nam się z Chinami, dawno zawojował kuchnie świata. Niektóre potrawy z ryżem – risotto, paella czy sushi – weszły na stałe do kanonu sztuki kulinarnej. W Polsce możemy kupić najbardziej wyszukane gatunki, ale ryż wciąż walczy o swoją pozycję na naszym stole.

  • Długoziarnisty – o ziarnach 4–5 razy dłuższych od ich szerokości. Po ugotowaniu ziarna nie sklejają się, są lekkie i puszyste. Tego typu ryż nadaje się do większości potraw tradycyjnych i egzotycznych.
  • Krótkoziarnisty (owalny) – charakteryzuje się prawie okrągłymi ziarenkami. Łatwo wchłania wodę, ziarna po ugotowaniu są bardzo miękkie, sklejają się, tracą kształt, ale w niektórych potrawach (sushi, farsze, zapiekanki) wykorzystywane są właśnie te jego cechy.
  • Brązowy (naturalny) jest najmniej przetworzony, ziarenka są pokryte łuską. Dzięki temu zachowuje więcej witamin, składników mineralnych i błonnika niż ryż biały. Ma lekko brązowy kolor i orzechowy smak.
  • Biały (polerowany) – bez łusek, szlifowany, lekko słodkawy i delikatniejszy w smaku od brązowego.l Parboiled – to ryż preparowany termicznie. Przed młóceniem ziarna nawilża się parą wodną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu wszystkie cenne składniki odżywcze z łuski przenikają do środka. Ma podobne właściwości odżywcze jak ryż brązowy, ziarenka twardsze niż biały, za to po ugotowaniu się nie klei.
  • W torebkach – ryż podgotowany i wysuszony, więc gotuje się go krócej od zwykłego ryżu. Zdaniem koneserów ryż ugotowany w plastiku jest zaprzeczeniem dobrego smaku, poza tym łatwo go rozgotować.
  • Basmati – ze względu na śnieżnobiałe, delikatne, smukłe ziarna i wyrazisty orzechowy aromat (basmati znaczy pachnący) nosi miano „księcia ryżu”. Rośnie w Indiachi Pakistanie u podnóży Himalajów. Podczas gotowania ziarna pęcznieją tylko wzdłuż, robią się niezwykle długie, cienkie i sypkie. Niezastąpiony do potraw hinduskich – pilawu, ryb, drobiu, mięsa.
  • Karolina pochodzi z Indii, ale uprawia się go na całym świecie, głównie w USA, Argentynie i Brazylii. Ma długie ziarna, po ugotowaniu jest sypki, puszysty, delikatny w smaku. Doskonały do sałatek, dań mięsnych, ryb, owoców morza.
  • Arborio i vialone – odmiany średnioziarniste wyselekcjonowane we Włoszech. Po ugotowaniu ryż jest wilgotny, nabiera kremowej konsystencji. Nadaje się do risotta, paelli, zup, gołąbków i deserów.
  • Jaśminowy jest specjalną odmianą najwyższej jakości ryżu długoziarnistego pochodzącego ze wzgórz Tajlandii. Ma śnieżnobiały kolor i delikatny jaśminowy aromat. Dawniej był uprawiany specjalnie na królewskie stoły, dziś stanowi podstawę kuchni tajskiej. Idealny do potraw mięsnych, warzywnych i dań z ryżem na słodko.
  • Dziki ryż zwany owsem wodnym jest gatunkiem trawy rosnącej w Ameryce Północnej. Ma długie ciemne ziarna przypominające ryż, orzechowy smak i aromat, ale nie jest spokrewniony z ryżem. Dobry do drobiu, ryb, dziczyzny, sałatek. Świetnie komponuje się z innymi gatunkami ryżu, często sprzedawany w mieszankach.
Ryż - właściwości i sposoby gotowania

miesięcznik "Zdrowie"