Są pyszne, zdrowe i coraz bardziej popularne. Uważaj jednak na dawkę, bo łatwo przesadzić
To nie są orzechy włoskie, chociaż na pierwszy rzut oka można się pomylić. Faktycznie, są z nimi spokrewnione, ale zdecydowanie słodsze, więc coraz więcej osób z przyjemnością nimi je zastępuje, zwłaszcza w deserach. Zawierają w sumie niewiele cukru, ale są tłuste. Ostrożnie!
Orzechy pekan niewątpliwie są zdrowe, ale to nie oznacza, że można się nimi bezkarnie objadać. Niełatwo utyć na orzechach (dosłownie przelatują przez nasz organizm, nie odkładając zapasu tłuszczu), a jednak to tylko przegryzka, dodatek, uzupełnienie zbilansowanej diety. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia rekomenduje się, by zjadać 30-50 g takich orzechów.
Wystarczy, by skorzystać z ich mocy i zarazem nie przedobrzyć.
Pekan - zdrowy przybysz z Meksyku
Orzech pekan nazywany jest też orzesznikiem pekanowym, orzesznikiem jadalnym, orzesznikiem owocowym lub po prostu pekanem. Gatunek drzewa, które oferuje nam znakomitą przegryzkę, należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae) i jest spokrewnione z orzechem włoskim.
Jego ojczyzną jest Ameryka Północna i nie czuje się dobrze w naszym klimacie. W sprzedaży dostępne są głównie orzechy z USA i Meksyku. Ich ewentualne wprowadzenie do diety szczególnie ostrożnie powinni realizować alergicy, bo te orzechy mogą powodować silne uczulenia.
Orzechy pekan - dlaczego warto je jeść
Orzechy pekan są bogate w witaminy, białko, zdrowe tłuszcze i błonnik. Zarazem surowe orzechy pekan nie zawierają cholesterolu, sodu i mają niską zawartość węglowodanów. Dzięki bogatemu, maślanemu smakowi i naturalnej słodyczy stanowią smaczną przekąskę, że palce lizać.
Takie orzechy znakomicie sprawdzają się nie tylko w ciastach i deserach, ale też jako składnik pesto, sałatek, dodatek do dań mięsnych, ryb. Warto je dorzucić do owsianki czy musli, płatków, jogurtów.
Pekan - uwaga na kalorie
Orzechy pekanowe, podobnie jak wszystkie pozostałe orzechy, są produktami wysokoenergetycznymi. 100 gramów pekanów dostarcza ok. 690 kcal.
Mają niski indeks glikemiczny, bo mało w nich cukru, ale obfitują w tłuszcz. Zarazem: tłuszcze tłuszczom nierówne. Te z orzechów należą do cennych, wartych wprowadzenia do zbilansowanej diety.
Większość tłuszczu znajdującego się w orzechach pekan to tłuszcze jednonienasycone, które sprzyjają obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL), zmniejszając ryzyko udaru lub zawału serca.
Orzeszki pekan generalnie mogą poprawiać wskaźniki zdrowia układu krążenia: dowiedziono choćby, że wpływają obniżająco na poziom trójglicerydów po posiłku.
Czytaj także: Pomogą schudnąć i zbiją cholesterol. Polacy sięgają po nie za rzadko