Sok z selera naciowego - na odchudzanie, stres, problemy z potencją. Właściwości i przepis

2022-05-06 15:44

Sok z selera naciowego to ponoć jeden z sekretów urody gwiazd Hollywood - niezależnie jednak od tego, czy jest to prawda, fakt jest taki, że sok z selera naciowego dostarcza cennych składników odżywczych i ma właściwości prozdrowotne. Warto więc pić go chociaż od czasu do czasu. Jak przygotować sok z selera naciowego? Poznaj sprawdzony przepis.

Zielone smoothie
Autor: Getty Images
Sok z selera naciowego - na odchudzanie, stres, problemy z wątrobą. Właściwości i przepis
Autor: Getty Images

Sok z selera naciowego to dla wielu osób zamiennik wody z cytryną - sięgają po niego niedługo po obudzeniu. Wszystko za sprawą popularnego w USA Anthony'ego Williama, autora książki „Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide”, w której zaleca wypijanie 500 ml soku z selera naciowego na czczo, mniej więcej na pół godziny przed zjedzeniem śniadania.

Sok można przygotować poprzedniego dnia i przechowywać w lodówce lub zrobić bezpośrednio przed spożyciem. Jak twierdzi Anthony William, ma to szereg nieocenionych wręcz zalet - począwszy od dobroczynnego wpływu na włosy i cerę, przez regulację trawienia, przyspieszanie przemiany materii, łagodzenie dolegliwości związanych z jelitami, wątrobą i drogami żółciowymi i obniżanie ciśnienia po profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Spis treści

 1. Sok z selera naciowego - właściwości prozdrowotne
 2. Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis na sok z selera
 3. Sok z selera naciowego – przeciwwskazania

Sok z selera naciowego - właściwości prozdrowotne

Wielu ekspertów ostrzega, że na poparcie stawianej przez Anthony Williama tezy nie ma wiarygodnych dowodów naukowych - mimo to nie kwestionują faktu, że sok z selera naciowego ma, jak wiele soków warzywnych, cenne właściwości prozdrowotne.

Właściwości soku z selera naciowego:

 • nawadnia - w 100 gramach selera naciowego jest bowiem ponad 90 gram wody
 • działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na odporność - zawdzięcza to m.in. zawartości żelaza, cynku oraz flawonoidów i witaminy C
 • przyspiesza przemianę materii i wspiera przyswajanie składników odżywczych z pożywienia
 • poprawia wygląd skóry - to zasługa m.in. cynku oraz witamin z grupy B.
 • zmniejsza stres - kojące nerwy działanie sok z selera zawdzięcza obecności magnezu
 • ma działanie moczopędne
 • działa jak afrodyzjak - zawarta w selerze arginina rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że do narządów płciowych dopływa więcej krwi.

Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis na sok z selera

Sok z selera naciowego należy przygotowywać ze świeżych, niezwiędniętych warzyw, tylko takie są bowiem odpowiednio soczyste. Sposób przygotowania jest prosty, jeśli masz wyciskarkę do soków - najłatwiej bowiem wycisnąć go właśnie w takiej wyciskarce. Jeśli jej nie masz, możesz przyrządzać sok z selera w sokowirówce lub blendować selera w blenderze na gładką masę, a następnie przecedzić, jeśli jest to konieczne.    

Jeśli smak soku z selera naciowego jest dla ciebie nie do zaakceptowania (ze względu na dość wyraźnie wyczuwalną gorycz), można go wzbogacić dodatkiem soku z innych warzyw lub owoców - np. jabłka, cytryny, marchewki

Przepis na sok z selera z dodatkiem jabłek

Składniki:

 • 3 selery naciowe
 • 3 duże jabłka

Przygotowanie:

Składniki umyj, pokrój na mniejsze kawałki (jabłek  nie trzeba obierać), a następnie przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę.

Przepis na sok z selera z dodatkiem cytryny

Składniki:

 • 3 łodygi selera (z liśćmi)
 • pół cytryny

Przygotowanie: 

Pokrój selera na części, przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę, a następnie dodaj sok wyciśnięty z połówki cytryny.

Sok z selera naciowego – przeciwwskazania

Soku z selera naciowego nie powinny pić osoby, które mają problemy z nerkami lub skłonność do kamicy nerkowej - seler naciowy zawiera bowiem dużo szczawianów, które te problemy mogą nasilić. Ma on również działanie moczopędne, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie powinny go pić osoby, które przyjmują leki diuretyczne.

Beszamel - Zupa krem z selera
Sonda
Robisz domowe soki na zimę?