Sok z selera naciowego - na odchudzanie, stres, problemy z potencją. Właściwości i przepis
Sok z selera naciowego to ponoć jeden z sekretów urody gwiazd Hollywood - niezależnie jednak od tego, czy jest to prawda, fakt jest taki, że sok z selera naciowego dostarcza cennych składników odżywczych i ma właściwości prozdrowotne. Warto więc pić go chociaż od czasu do czasu. Jak przygotować sok z selera naciowego? Poznaj sprawdzony przepis.
Sok z selera naciowego to dla wielu osób zamiennik wody z cytryną - sięgają po niego niedługo po obudzeniu. Wszystko za sprawą popularnego w USA Anthony'ego Williama, autora książki „Celery Juice: The most powerful medicine of our time. Healing millions worldwide”, w której zaleca wypijanie 500 ml soku z selera naciowego na czczo, mniej więcej na pół godziny przed zjedzeniem śniadania.
Sok można przygotować poprzedniego dnia i przechowywać w lodówce lub zrobić bezpośrednio przed spożyciem. Jak twierdzi Anthony William, ma to szereg nieocenionych wręcz zalet - począwszy od dobroczynnego wpływu na włosy i cerę, przez regulację trawienia, przyspieszanie przemiany materii, łagodzenie dolegliwości związanych z jelitami, wątrobą i drogami żółciowymi i obniżanie ciśnienia po profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.
Spis treści
- Sok z selera naciowego - właściwości prozdrowotne
- Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis na sok z selera
- Sok z selera naciowego – przeciwwskazania
Sok z selera naciowego - właściwości prozdrowotne
Wielu ekspertów ostrzega, że na poparcie stawianej przez Anthony Williama tezy nie ma wiarygodnych dowodów naukowych - mimo to nie kwestionują faktu, że sok z selera naciowego ma, jak wiele soków warzywnych, cenne właściwości prozdrowotne.
Właściwości soku z selera naciowego:
- nawadnia - w 100 gramach selera naciowego jest bowiem ponad 90 gram wody
- działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na odporność - zawdzięcza to m.in. zawartości żelaza, cynku oraz flawonoidów i witaminy C
- przyspiesza przemianę materii i wspiera przyswajanie składników odżywczych z pożywienia
- poprawia wygląd skóry - to zasługa m.in. cynku oraz witamin z grupy B.
- zmniejsza stres - kojące nerwy działanie sok z selera zawdzięcza obecności magnezu
- ma działanie moczopędne
- działa jak afrodyzjak - zawarta w selerze arginina rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że do narządów płciowych dopływa więcej krwi.
Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis na sok z selera
Sok z selera naciowego należy przygotowywać ze świeżych, niezwiędniętych warzyw, tylko takie są bowiem odpowiednio soczyste. Sposób przygotowania jest prosty, jeśli masz wyciskarkę do soków - najłatwiej bowiem wycisnąć go właśnie w takiej wyciskarce. Jeśli jej nie masz, możesz przyrządzać sok z selera w sokowirówce lub blendować selera w blenderze na gładką masę, a następnie przecedzić, jeśli jest to konieczne.
Jeśli smak soku z selera naciowego jest dla ciebie nie do zaakceptowania (ze względu na dość wyraźnie wyczuwalną gorycz), można go wzbogacić dodatkiem soku z innych warzyw lub owoców - np. jabłka, cytryny, marchewki.
Przepis na sok z selera z dodatkiem jabłek
Składniki:
- 3 selery naciowe
- 3 duże jabłka
Przygotowanie:
Składniki umyj, pokrój na mniejsze kawałki (jabłek nie trzeba obierać), a następnie przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę.
Przepis na sok z selera z dodatkiem cytryny
Składniki:
- 3 łodygi selera (z liśćmi)
- pół cytryny
Przygotowanie:
Pokrój selera na części, przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę, a następnie dodaj sok wyciśnięty z połówki cytryny.
Sok z selera naciowego – przeciwwskazania
Soku z selera naciowego nie powinny pić osoby, które mają problemy z nerkami lub skłonność do kamicy nerkowej - seler naciowy zawiera bowiem dużo szczawianów, które te problemy mogą nasilić. Ma on również działanie moczopędne, dlatego bez konsultacji z lekarzem nie powinny go pić osoby, które przyjmują leki diuretyczne.