Strategie supermarketów skłaniają do niezdrowych zakupów. Jak się oprzeć?

2021-09-13 12:27

Zespół naukowców z University of Southampton wziął pod lupę strategie supermarketów, których celem jest zachęcenie konsumentów do wyboru niezdrowej żywności. Sklepy stosują szereg zabiegów, które realnie przekładają się na decyzje zakupowe klientów. Jak nie dać się nabrać?

supermarket
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych? Oto kilka sposobów

Różnorodne rozwiązania stosowane w sklepach mające na celu zwiększenie sprzedaży skutecznie utrudniają trzymanie się zasad zdrowego odżywiania. Umieszczanie słodkich przysmaków, takich jak słodycze czy batony czekoladowe przy kasach i na końcu pobliskich alejek, zachęca ludzi do kupowania większej ilości tych niezdrowych produktów. Autorzy badania podkreślają, że złe wybory żywieniowe mogą prowadzić do otyłości i chorób układu krążenia, co podkreśla wagę poruszonego przez nich tematu.

Otyłośc u dzieci

Główni autorzy badania - dr Christina Vogel i dr Janis Baird, przeprowadzili swoje badanie we współpracy z brytyjską siecią supermarketów Iceland Foods Ltd. Wybrane sklepy w Anglii były monitorowane pod kątem sprzedaży, zakupów i wzorców żywieniowych.

Przede wszystkim zaobserwowano, że ​​produkty umieszczane w pobliżu wejścia do sklepu, na końcach alejek i przy kasach są widoczne i łatwo dostępne dla klientów, co sprawia, że umieszczanie produktów w tych miejscach prowadzi do ich większej sprzedaży.

Zespół Christiny Vogel wykorzystał te odkrycia i zastosował je w celu zwiększenia zakupów zdrowej żywności. Usunięto słodycze dostępne przy kasach oraz te, znajdujące się w końcach przeciwległych przejść i zastąpili je wodą oraz artykułami nieżywnościowymi. Powiększyli także dział owocowo-warzywny i przenieśli go bliżej wejścia do sklepu.

Po wprowadzeniu tych zmian odkryto, że sprzedaż słodyczy w całym sklepie spadła, podczas gdy sprzedaż owoców i warzyw wzrosła. Finalnie zmiany te doprowadziły do ​​tego, że tygodniowo w każdym sklepie kupowano o około 1500 porcji słodyczy mniej.

Co ciekawe, zmiany przyczyniły się do tego, że każdego tygodnia, w każdym z monitorowanych sklepów kupowano o prawie 10 tys. więcej porcji owoców i warzyw. Odnotowano także poprawę indywidualnej jakości diety ludzi.

Jak dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych? Oto kilka sposobów

Matthew Black, dietetyk z Centrum Medycznego Wexnera w Ohio State University, tłumaczy, że jest wiele sposobów na to, by nie dać się nabrać na sztuczki supermarketów. 

  • Korzystaj z aplikacji na smartfony

Istnieje szereg aplikacji, które okazują się być pomocne w dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych. M.in. oceniają produkty na podstawie takich kryteriów, jak cele zdrowotne i fitnessowe lub określone preferencje żywieniowe, np. wegetariańskie lub bezglutenowe.

  • Zawsze rób listę zakupów

Najlepiej tworzyć listę zakupów na podstawie planu posiłków. Odpowiednie planowanie zapobiega dokonywaniu zakupów pod wpływem impulsu. Możesz to robić na przykład raz w tygodniu.

  • Skorzystaj z usługi planowania posiłków

Niełatwo jest wybrać odpowiedni i zbilansowany plan żywieniowy samodzielnie. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w planowaniu posiłków, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. dietetyka, który zajmie się przygotowaniem planu, zawierającego wartościowe i bogate w składniki odżywcze potrawy. Zyskasz także przepisy czy gotowe listy zakupów, co pozwoli zaoszczędzić twój czas.

Polecany artykuł:

Tabela kalorii: słodycze
  • Nie rób zakupów głodny

Autorzy badania podkreślają, że robienie zakupów na pusty żołądek może prowadzić do kupowania żywności, której nie planowałeś, tylko dlatego, że w danej chwili wygląda atrakcyjnie. Zjedz przekąskę, zanim udasz się do sklepu spożywczego, aby temu zapobiec.

  • Rozważ zakupy online

Zakupy online ograniczają ryzyko, że skuszą cię apetyczne widoki czy zapachy niezdrowych produktów. 

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.