Nie żałuj tej przyprawy w święta, zwłaszcza, jeśli lubisz słodkie. Obniża cukier we krwi
Mało kto wyobraża sobie świąteczne wypieki bez tej wyjątkowej przyprawy. Ma kolor rdzawy, a zawarty w nim olejek decyduje o jej słodkawo-korzennym smaku i intensywnym aromacie. Poza tymi walorami znana jest również z licznych właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest obniżanie poziomu cukru we krwi.
Mowa tu o cynamonie, który stoi na straży świątecznego klimatu. Nie może tego niezwykle aromatycznego dodatku zabraknąć w świątecznej kutii, kompocie wigilijnym czy w bożonarodzeniowych pierniczkach. Niewątpliwie ta przyprawa korzenna ma szerokie zastosowanie w kuchni oraz charakteryzuje ją intensywny aromat i słodki, nieco piekący smak.
Jak się okazuje, cynamon, który stosowany jest od pięciu tysięcy lat, ma nie tylko walory smakowe, ale także wykazuje szereg korzystnych właściwości prozdrowotnych, w tym działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ma także pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi.
Cynamon może obniżać poziom cukru we krwi
Dietetyk Rob Hobson powiedział w rozmowie dla brytyjskiego portalu express.co.uk., że są też dowody naukowe mówiące, iż cynamon może znacząco obniżać poziom cukru we krwi.
"Poziom cukru we krwi wzrasta na skutek zjedzonego posiłku. Następnie organizm rozpoczyna produkcję insuliny, która transportuje glukozę z krwi do tkanek ciała. Wzrost poziomu cukru we krwi zależy od składu posiłku, jaki właśnie zjedliśmy" – wyjaśnił.
Jak podkreślił ekspert, spożycie węglowodanów zawsze spowoduje podwyższony poziom glukozy we krwi i wyrzut insuliny."Badania sugerują, że cynamon ułatwia redukowanie poziomu cukru we krwi, spowalniając opróżnianie żołądkowe" – dodał. Tak samo przegląd 10 badań naukowych opublikowanych na łamach czasopisma "Annals of Family Medicine" wykazał, że codziennie spożywanie cynamonu "znacząco" obniżyło poziom cukru we krwi w ciągi od około 4 do 18 tygodni.
"Cynamon wydaje się działać poprzez zmniejszenie oporności tkanek obwodowych na insulinę w celu poprawienia wychwytu glukozy i wprowadzenia jej do wnętrza komórek mięśni szkieletowych i tkanki tłuszczowej" – mówił Hobson.
Ta przyprawa zawiera aktywny składnik, jakim jest rozpuszczalny w wodzie polifenol o nazwie MHCP naśladujący insulinę. Aktywując jej receptory, potrafi działać w komórkach jednocześnie z insuliną.
Ile można zjeść dziennie cynamonu?
Ekspert wskazał, że "kilka badań pokazuje, iż stosowanie ekstraktów z kory cynamonu może obniżyć średni poziom glukozy na czczo, trójglicerydy i cholesterol (tzw. zły cholesterol) w porównaniu z grupą uczestników, która przyjmowała placebo".
"Nie należy przekraczać dziennej dawki spożycia cynamonu, ponieważ stosowany w nadmiarze może szkodzić zdrowiu" – ostrzega ekspert. Przyprawa zawiera substancję zwana kumaryną, która w dużych ilościach może spowodować bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia, szczególnie są narażone wątroba i nerki.
Skuteczna i bezpieczna dawka cynamonu wynosi od 1 do 6 g dziennie. "Jedna płaska łyżeczka mieści trzy gramy cynamonu" – wskazał ekspert. Jak dodał, cynamon może zakłócać działanie niektórych leków przeciwcukrzycowych. Osoby, które zażywają tego typu medykamenty, powinni skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem.
Choć ta korzenna przyprawa ma wiele wyjątkowych właściwości prozdrowotnych, nie powinna być stosowana jako prosty sposób na natychmiastową poprawę zdrowia.