Ten jeden nawyk może wydłużyć twoje życie o 10 lat. Jest prostszy niż myślisz

2023-12-03 8:52

Nie da się ukryć, że każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej w zdrowiu. Aby to osiągnąć, warto zacząć kultywować właściwe zachowania prozdrowotne już od dziś. Według najnowszego badania wprowadzenie jednej kluczowej zmiany może wydłużyć życie o 10 lat. Brzmi to obiecująco, ale jest pewien haczyk.

Ten jeden nawyk może wydłużyć twoje życie o 10 lat. Jest prostszy niż myslisz
Autor: Getty Images Ten jeden nawyk może wydłużyć twoje życie o 10 lat. Jest prostszy niż myslisz

Jak wydłużyć życie? – to pytanie pada od setek tysięcy lat. Badacze nieustannie dążą do odkrycia sekretu długowieczności. Badania, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Food", rzucają na tę kwestię nowe światło. Dowiedli, że wydłużenie zegara biologicznego o 10 lat można osiągnąć poprzez wprowadzenie do swojego życia jednego nawyku.

Chcesz dłużej żyć? Oto ciekawe wnioski z badań

Grupa norweskich naukowców z Uniwersytetu w Bergen pod czujnym okiem Larsa Fadnessa przeprowadziła szeroko okrojone obserwacje z udziałem blisko pół miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii. W ramach analizy prześledziła dane uczestników, które dotyczyły ich stanu zdrowia i zachowań prozdrowotnych. Dzięki temu udało się jej podzielić osoby na trzy grupy: tych, którzy jedzą przeciętnie i niezdrowo, odżywiającymi się według zaleceń resortu zdrowia Wielkiej Brytanii oraz stosujących tzw. dietę długowieczności. Na podstawie zgromadzonych informacji opracowała też model oczekiwanej długości życia.

W formie dieta DASH

Zdaniem badaczy długotrwałe spożywanie zdrowej niesie za sobą wiele korzyści. Jak pokazują wyniki analizy, uczestniczy w wieku 40 lat (zarówno kobiety, jak i mężczyźni), którzy zrezygnowali z niezdrowej, źle zbilansowanej diety i zaczęli stosować zalecenia żywieniowe sporządzone przez brytyjskie ministerstwo zdrowia, zyskali około 9 lat średniej długości życia.

Inni ochotnicy przeszli na tak zwaną dietę długowieczności. Za takie modele żywieniowe zostały uznane m.in. dieta śródziemnomorska czy DASH. Jadłospis obejmował produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy i umiarkowaną ilość ryb. Dzięki temu, że uczestnicy odżywiali się zdrowo przez cały czas i wykluczyli z menu słodkie napoje i żywność przetworzoną, wydłużyły swoje życie o dodatkowe 10 lat.

Naukowcy zwrócili uwagę na ciekawą zależność. U osób, które na początku stosowały przeciętną dietę lub poprawiły nawyki żywieniowe w późniejszym wieku, nie zidentyfikowano tak dużego wzrostu średniej długości życia, jak w pozostałych przypadkach.

Nawyk, który wydłuży życie o 10 lat

Z tej analizy płynie jednoznaczny wniosek. Przestrzeganie zasad zdrowej diety może wydłużyć życie o dekadę. Badacze wskazali jeden problem. Wraz z biegiem czasu utrzymanie zdrowego stylu życia może okazać się nie lada wyzwaniem. W opinii naukowców koszt troski o zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia jest droższy niż zakup produktów przetworzonych. Niektóre osoby nie mają wystarczających środków na to, by prowadzić zdrowy styl życia w dłuższej perspektywie.

Dostęp do zdrowej i taniej żywności stanowi problem w Anglii. W 2021 roku ukazała się publikacja w "Emerald Open Research", w której napisano, że brytyjskie rodziny o niskich dochodach mają dużą świadomość na temat zdrowego odżywiania, lecz ich domowy budżet nie wystarcza na zakup wartościowej żywności dobrej jakości.

Z kolei według ustaleń amerykańskich ekspertów w 2017 roku opodatkowanie niezdrowych produktów przy równoczesnym dotowaniu pełnowartościowych zamienników mogłoby uratować 60 tys. osób rocznie.