To niedoceniane warzywo jest sekretem szczupłej sylwetki. Dodawaj je do potraw, a schudniesz
Bogaty w witaminy i cenne dla zdrowia mikroskładniki, a mimo to nie gości w każdej kuchni. Choć powinien, bo jego ważne właściwości zdrowotne doceniają eksperci. Świetnie sprawdzi się u osób, które dbają o prawidłową wagę, ponieważ jest niskokaloryczny i ma w sobie błonnik.
Niestety por – w porównaniu do swoich kuzynów, czyli cebuli i czosnku – nie cieszy się podobną popularnością. Właśnie por może okazać się interesującą alternatywą dla osób, które nie przepadają za popularnym w Polsce "łzawym warzywem". Już starożytni Grecy i Rzymianie doceniali pory, uważając je za dobre dla głosu.
Cenne właściwości pora
Por jest bogaty we flawonoidy, zwłaszcza w kemferol. Te związki są przeciwutleniaczami, mają także właściwości przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, a nawet przeciwnowotworowe. Badania wykazały, że rak prostaty, rak żołądka i nowotwór przełyku występuje rzadziej u osób jedzących dużo czosnku, porów, szczypiorku i cebuli.
Zdaniem ekspertów przeciwutleniacze zawarte w porach i innych warzywach z rodziny czosnkowatych naprawiają uszkodzone DNA i wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego - nowotworu, który coraz częściej diagnozowany jest wśród Polaków.
Por jest także dobry dla oczu. Dzięki zawartości luteiny oraz zeaksantyny może chronić wzrok, a tym samym zmniejszać ryzyko zaćmy i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Te choroby szczególnie często dotykają osoby starsze.
Warzywo świetnie sprawdzi się również u osób, którym zależy na kontroli wagi. Por ma w sobie niewiele kalorii – jedna filiżanka zawiera ich ok. 54.
Jest również dobrym źródłem błonnika, daje szybsze uczucie sytości, więc prawdopodobieństwo przejadania się, znacznie maleje.
Jakie witaminy ma por?
Por jest warzywem bogatym w witaminę K. To właśnie ten związek ma wpływ na zmniejszenie ryzyka osteoporozy. Niektóre analizy naukowe wykazały nawet, że wyższe spożycie witaminy K ma związek z gęstością kości i prowadzi do zmniejszenia ryzyka złamań w obrębie kości udowej.
Warzywo zawiera także inne witaminy, czyli witaminę C, witaminę B6 i witaminę B9. Właśnie dzięki obecności witaminy B9, czyli kwasu foliowego, por wspiera układ sercowo-naczyniowy poprzez ochronę naczyń krwionośnych.
Poza witaminami ma także ważne dla funkcjonowania organizmu mikroskładniki takie jak mangan, miedź i żelazo.
Pora można jeść na surowo, jako zdrową przekąskę, ale także w innych postaciach. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatki lub pieczonego mięsa. Starty por będzie również świetnym uzupełnieniem puree ziemniaczanego.
Francuski przysmak vichyssoise, czyli tradycyjna zupa ziemniaczano-porowa, smakuje najlepiej podawana na zimno, ale jeśli nie przepadasz za taką formą dania, możesz serwować je również na ciepło. Por świetnie sprawdzi się także jako dodatek do ryb np. łososia.