Trawa cytrynowa - właściwości lecznicze i zastosowanie
Trawa cytrynowa, ze względu na swoje właściwości lecznicze, znalazła zastosowanie w medycynie ludowej Azji i Ameryki Południowej. Współczesne badania potwierdzają, że trawa cytrynowa ma działanie zdrowotne. Jednak za najbardziej wartościowy uznaje się olejek pozyskiwany z trawy cytrynowej - olejek lemongrasowy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma trawa cytrynowa i jak ją wykorzystać w kuchni.
Spis treści
- Trawa cytrynowa - właściwości lecznicze
- Olejek lemongrasowy - właściwości i zastosowanie
- Trawa cytrynowa - zastosowanie w kuchni
- Przepis na napój z zielonej herbaty z trawą cytrynową
Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) ma liczne właściwości lecznicze, dlatego od lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej Azji i Ameryki Południowej. Jej zdrowotne działanie potwierdzają współczesne badania naukowe. Wynika z nich, że najwięcej prozdrowotnych substancji zawiera olejek z trawy cytrynowej - olejek lemongrasowy (z ang. lemongrass to trawa cytrynowa).
Trawa cytrynowa - właściwości lecznicze
W medycynie naturalnej Indii trawa cytrynowa znalazła zastosowanie w leczeniu niestrawności i braku apetytu, a także jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy, przeciwreumatyczny.
Inne nazwy trawy cytrynowej to palczatka cytrynowa i cytronela.
Z kolei Chińczycy wierzą, że napój na bazie trawy cytrynowej pomaga złagodzić bóle głowy i brzucha. Natomiast w Ameryce Południowej palczatka cytrynowa jest stosowana jako środek rozjaśniający umysł i poprawiający koncentrację. Dodawana jest do popularnego w Brazylii napoju otrzymywanego z yerba mate, nadając mu orzeźwiający, cytrynowy aromat.
Współczesne badania wykazały, że trawa cytrynowa wywiera korzystny wpływ na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, dlatego jest polecana w diecie chorych na cukrzycę typu 2.
Wartości odżywcze trawy cytrynowej, surowej (w 100 g)Wartość energetyczna - 99 kcalBiałko ogółem - 1.82 gTłuszcz - 0.49 gWęglowodany - 25.31 gWitaminyWitamina C – 2.6 mgTiamina – 0.065 mgRyboflawina – 0.135 mgNiacyna - 1.101 mgWitamina B6 - 0.080 mgKwas foliowy - 75 µgWitamina A – 6 IU
MinerałyWapń – 65 mgŻelazo - 8.17 mg Magnez - 60 mgFosfor - 101 mg Potas - 723 mgSód – 6 mg Cynk - 2.23 mg
Kwasy tłuszczowe
nasycone - 0.119 g jednonienasycone - 0.054 g wielonienasycone - 0.170 g
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Olejek lemongrasowy - właściwości i zastosowanie
Najwięcej właściwości leczniczych przypisuje się olejkowi pozyskiwanemu z trawy cytrynowej, czyli olejkowi lemongrasowemu. W medycynie ludowej wykorzystywany był w leczeniu stanów zapalnych skóry i owrzodzeń. Obecnie wiadomo, że olejek lemongrasowy:
Poza tym olejek z trawy cytrynowej odstrasza komary, meszki i inne uciążliwe owady.
- wykazuje właściwości bakterio- i grzybobójcze (dlatego jest polecany m.in. osobom zmagającym się z trądzikiem)
- działa uspokajająco i poprawia nastrój
- pomaga łagodzić bóle mięśniowe i bóle głowy
Olejek lemongrasowy swoje wszechstronne działanie zawdzięcza substancji o nazwie cytral (stanowi od 65 do 85 proc. całkowitej zawartości olejku). Ostatnie badania wykazują także, że cytral ma potencjalne właściwości przeciwnowotworowe.
Olejek lemongrasowy - jak stosować?
Olejku lemongrasowego nie można aplikować na skórę samego, lecz rozcieńczonego z innymi olejami. Wystarczy połączyć łyżkę stołową oleju z pestek winogron z 1-2 kroplami olejku. Tak przygotowaną miksturą można wykonać rozluźniający masaż lub wcierać w bolące miejsce na ciele. W celu przygotowania odprężającej kąpieli należy wlać 2-3 krople olejku do wanny napełnionej do połowy ciepłą wodą. W celu aromatyzacji powietrza należy wlać około 2-3 kropli do kominka aromatycznego, lampki lub nawilżacza powietrza.
Olejku lemongrasowego nie należy stosować u kobiet w ciąży i w nadmiarze (może powodować podrażnienie skóry).
Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Trawa cytrynowa - zastosowanie w kuchni
Trawa cytrynowa ma - jak sugeruje nazwa - cytrynowy smak z lekką nutą imbiru. W kuchni zastosowanie znalazła zarówno bulwa, jak i pędy rośliny. Trawa cytrynowa pasuje niemalże do każdego rodzaju potraw. Najlepiej smakuje w połączaniu z mleczkiem kokosowym, kurczakiem i owocami morza. Można ją również dodać do herbaty.
Przepis na napój z zielonej herbaty z trawą cytrynową
Źródło:x-news/Dzień Dobry TVN