Ulubione „danie” sportowców to przepis na smukłą sylwetkę. Stosuj regularnie, a efekty mogą zaskoczyć

2024-04-25 13:41

Odżywki białkowe są znane i lubiane w środowiskach sportowców. To budulec mięśni. Zapewnia uczucie sytości na dłużej, a więc może sprzyjać skutecznemu odchudzaniu. Czy będąc "zwykłym człowiekiem", warto sięgać po odżywki białkowe? Czy wszyscy mogą ich używać? Wyjaśniamy tajemnice odżywek białkowych.

Ulubione „danie” sportowców to przepis na smukłą sylwetkę. Stosuj regularnie, a efekty mogą zaskoczyć
Autor: GettyImages Ulubione „danie” sportowców to przepis na smukłą sylwetkę. Stosuj regularnie, a efekty mogą zaskoczyć

Rodzaje białka serwatkowego

Białko serwatkowe – sposób na mięśnie, podkręcony metabolizm, odchudzane? Tak, o ile nie ma przeciwwskazań do jego spożywania. W sklepach – coraz częściej nie tylko sportowych, ale i zwykłych marketach – znajdziemy koncentraty białka, izolaty, hydrolizaty. Czym się różnią?

W formie - Dieta wysokobiałkowa

Co znajduje się w odżywkach białkowych? 

Koncentrat białka serwatkowego zawiera m.in. tłuszcze i węglowodany. Nie nadaje się dla osób z nietolerancją laktozy, którą też znajdziemy w składzie. Hydrolaty z kolei są poddawane wstępnej obróbce. Organizm je trawi szybko i sprawnie, a przy tym efektywnie przyswaja.

Izolaty białka zawierają mniej tłuszczów, mniej węglowodanów i mniej laktozy. Mają też jeden minus – są mniej smaczne, ale za to szybciej wchłaniane przez organizm. To najlepszy wybór dla osób, które się odchudzają.

Białko - sprzyja budowie mięśni i odchudzaniu 

Szereg badań naukowych dowodzi, że białko serwatkowe, serwowane w odpowiednich ilościach, jest źródłem protein, które mają pozytywny wpływ na szybkość przemiany materii. Organizm spala więcej energii do strawienia białka, niż owo białko dostarcza kalorii. Dzięki temu tkanka tłuszczowa jest szybciej spalana.

A jeśli jeszcze dołożymy aktywność fizyczną – rezultaty mogą przejść oczekiwania! Aktywność i białko, to duet idealny. Jeśli sądzisz, że sport nie jest dla ciebie, pamiętaj, że aktywność fizyczna to również dłuższy spacer, dojazd rowerem do pracy. Nie musisz od razu spędzać długich godzin na siłowni, ale ważna jest regularność ćwiczeń.

Białko serwatkowe nie odchudzi w cudowny sposób, jeśli zaniedbasz dietę. Jeśli jednak dodasz białko serwatkowe do wspomnianej aktywności i zbilansowanego żywienia, wtedy możesz zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego białko serwatkowe sprzyja smukłej sylwetce?

  • zapewnia uczucie sytości na dłużej
  • buduje masę mięśniową (bez obaw, nie staniesz się od razu przysłowiowym „koksem z siłki”)
  • zwiększona ilość tkanki mięśniowej, oznacza większe zużycie kalorii
  • białko serwatkowe zawiera mało kalorii
  • trawienie białek zużywa dużo energii

Czy odżywki białkowe są bezpieczne? 

Należy uważnie czytać składy stosowanych odżywek białkowych, ponieważ mogą zawierać słodziki, barwniki, oleje, dodatki smakowe, czy wspomnianą laktozę. W razie wątpliwości warto przed zastosowaniem skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Jak dawkować odżywki białkowe? Uważa się, że 1-1,5 g na 1 kg masy ciała to optymalna dawka. Po odżywki można sięgać zarówno rano, jak i wieczorem. Można dodawać je do posiłków, np. jako składnik owsianki. Porcją koktajlu białkowego można zastąpić kolację albo przekąski między posiłkami.

Odżywki białkowe można spożywać także po treningach. Nie zaniedbuj jednak zdrowej diety, w której powinny znajdować się inne źródła białka, jak nabiał, strączki, orzechy czy mięso.