Ulubione warzywo Polaków może być trujące. Sprawdź, których fragmentów unikać
To nieodzowny składnik zup czy sosów. Dodaje lekkiej pikanterii, urozmaica smak. Roślina jest też łatwa w uprawie, więc wydawałoby się, że jest to warzywo idealne. A jednak, jak wiele innych roślin, także i ta może mieć swoją „ciemną stronę mocy”. Sprawdź, dlaczego trzeba mieć się na baczności nawet przed pietruszką.
Pietruszka - właściwości i zalety
Zarówno korzeń, jak i natka są niezwykle zdrowe. Korzeń pietruszki zawiera m.in. duże ilości witaminy C. Jest ona znana z korzystnego wpływu na odporność organizmu.
Ponadto witamina C działa doskonale na stan skóry, może brać udział w spowolnieniu procesów starzenia, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Sądzi się też, że może mieć udział w zmniejszeniu ryzyka rozwoju niektórych nowotworów.
Z kolei obecna w natce witamina K to składnik niezbędny dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Obecna w pietruszce witamina E jest doskonałym wsparciem dla witaminy C, jeśli chodzi o pozytywne działanie na stan skóry i włosów. Nie bez powodu ta witamina zyskała miano „witaminy młodości”.
W pietruszce znajdziemy także witaminy z grupy B, a dokładnie B9, o której pisaliśmy w artkule Czy można brać kwas foliowy nie będąc w ciąży? Nawet trzeba, sprawdź dlaczego.
Oprócz tego pietruszka jest bogata w minerały, takie jak fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo.
Pietruszka - zastosowanie w domowej apteczce
Pietruszkę w medycynie ludowej stosowano jako preparat moczopędny, działający oczyszczająco na organizm, łagodzący objawy kamicy nerkowej albo dolegliwości towarzyszące infekcjom układu moczowego.
Uważa się, że pietruszka może działać korzystnie na układ pokarmowy. Z kolei jej natka jest doskonałym dodatkiem do diety osób zmagających się z anemią albo zaburzeniami krzepnięcia.
Nie tylko pietruszka ma swoją „ciemną stronę”. Nie zapominajmy o tym, że w niektórych sytuacjach pomidory i ziemniaki również mogą szkodzić zdrowiu.
Przeczytasz o tym w następnych artykułach: To ulubione danie Polaków. Wystarczy trochę słońca, a staje się trucizną oraz Zdrowe i pyszne, ale te osoby muszą się trzymać od nich z daleka. Jesteś na liście?
Pietruszka - które części szkodzą zdrowiu
Niektóre części pietruszki mogą być toksyczne. Na szczęście, nie są to części uważane za najsmaczniejsze i najzdrowsze, czyli ani korzeń, ani natka. Zatem które części pietruszki mogą szkodzić zdrowiu? Sprawdzamy.
Badania wykazały, że zdrowiu mogą szkodzić nasiona pietruszki. Są one wytwarzane przez roślinę w drugim roku po pierwszym kwitnieniu. Jest to trucizna potencjalnie naprawdę niebezpieczna. Spożycie olejku pietruszkowego zagraża zdrowiu i życiu. Wynika to z faktu, że obecny w nim jest apiol, którego wpływ na organizm jest niekorzystny.
Toksyczny składnik nasion pietruszki
Jak apiol wpływa na organizm? Może oddziaływać zarówno na ciało, jak i na psychikę. W aspektach fizycznych apiol może działać niszcząco na wątrobę i nerki, czyli narządy odpowiadające za filtrowanie toksyn przez organizm.
Może też sprzyjać stracie ciąży w przypadku spożycia przez kobietę ciężarną. Ponadto apiol ma niekorzystny wpływ na stan włókien mięśniowych. U osób wrażliwych może dojść również do występowania stanów psychotycznych.