To ulubione danie Polaków. Wystarczy trochę słońca, a staje się trucizną
Ziemniaki, klasyczne danie polskiej kuchni, mają wiele zalet. Jednak mogą być nie tylko zabójczo smaczne, ale i... zabójczo niebezpieczne. Jakich ziemniaków należy się wystrzegać i czym grozi ich spożycie?
Ziemniaki - podstawa polskiej kuchni
Mówisz: polska kuchnia, myślisz: ziemniaki. Bez tych warzyw nie sposób wyobrazić sobie obiadu czy kolacji. Do sałatek i do dań. Samodzielnie, jako farsz w pierogach, starte na placki.
Ziemniaki mają wiele różnych możliwości zastosowania. A jednak w ziemniakach może kryć się niebezpieczna substancja, z której obecności wiele osób nie zdaje sobie sprawy.
Niebezpieczna substancja w ziemniakach
Jakie niebezpieczeństwo czai się w ziemniakach? To solanina – toksyczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w ziemniakach. Zatrucie solaniną może powodować takie objawy, jak:
- nudności i wymioty,
- biegunki,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- drgawki,
- zaburzenia widzenia,
- w rzadkich skrajnych przypadkach ciężkie zatrucie solaniną może spowodować zgon.
CZYTAJ TEŻ: Kiedy ziemniak jest trujący? Substancje toksyczne w zielonych ziemniakach
Czy to oznacza, że sięganie po kartofelki stanowi śmiertelną pułapkę? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby swojskie pyrki były dla nas bezpieczne. Jakich ziemniaków nie wolno jeść?
Stanowczo zrezygnuj z zielonych ziemniaków, gdyż solanina powstaje pod wpływem światła słonecznego. Jeśli ziemniaki się zazieleniły, wykorzystanie ich do obiadu wydaje się raczej złym pomysłem.
Ziemniaki spleśniałe również powinny trafić do kosza. Odkrajanie spleśniałych części nic nie da, ponieważ pleśnie przenikają przez całe warzywo. W pleśni również znajdują się różne toksyny, w tym solanina.
Popękane, przebarwione, zasiniałe ziemniaczki również nie brzmią dobrze. Miejsca obić i uszkodzeń to doskonała pożywka dla pleśni i bakterii. A pleśnie, jak już wiemy, mogą wytwarzać solaninę.
Ziemniaki, chociaż wydają się łatwe w przechowywaniu, nie powinny być trzymane w cieple. Temperatura pokojowa również sprzyja pojawianiu się solaniny w ziemniakach.
Odpowiednim miejscem przechowywania ziemniaków jest ziemne i chłodne pomieszczenie. Dzięki temu ryzyko powstawania solaniny w tych warzywach znacznie się zmniejsza.