Uwielbiana na świecie, ignorowana w Polsce. Ta ryba to moc zdrowia
Polacy przepadają za smakiem mięsa, ale dobrą rybą też nie pogardzą. Najczęściej na ich talerzach goszczą śledzie, mintaje, łososie i pangi. Szkoda, że tak rzadko sięgają po łupacza z rodziny dorszowatych. Ta mało znana ryba jest bogata w wiele składników odżywczych i ma niewiele kalorii. Warto ją włączyć do menu.
Łupacz jako zdrowa alternatywa dla mięsa w diecie
Łupacz, nazywany też plamiakiem lub wątłuszem srebrzystym, jest smaczniejszy od dorsza i wyróżnia się niską kalorycznością. W 100 g ma około 90 kcal. Ta niezwykle zdrowa ryba należy do rodziny dorszowatych i występuje głównie w mocno zasolonych akwenach północnego Oceanu Atlantyckiego i powiązanych mórz. Jest średniej wielkości i waży do trzech kilogramów. Ma ciało ciemnoszare lub nawet czarne.
Mięso łupacza jest białe i zwarte, a przy tym niezwykle delikatne. Brytyjczycy uwielbiają wątłusza. Dlatego, że stanowi on podstawę ich słynnego dania "fish&chips", czyli ryby z frytkami. Norwedzy także przepadają za łupaczem. Przygotowują z niej swoje flagowe danie kuchni norweskiej, czyli klopsiki tzw. fiskeboller.
Kryje w sobie bogactwo składników odżywczych
Łupacz stanowi nieocenione źródła białka, witamin (A, D, B6 i B12) i minerałów (m.in. potas, jod, magnez, wapń, fosfor czy żelazo). Zawiera także duże ilości wielonasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy omega-3 w formie eikozapentaenowego (EPA) oraz kwasu dokozaheksaenowego (DHA).
NNKT są konieczne w codziennej diecie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Kwasy te wspomagają pracę serca i układu krwionośnego. Zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału serca, ponieważ obniżają stężenie trójglicerydów oraz poziom złego cholesterolu tzw. LDL. Ponadto wspierają układ odpornościowy i pomagają w walce z infekcjami oraz niwelują stany zapalne. Jak dowodzą badania naukowe, odpowiednia podaż kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko nowotworów, w tym raka piersi, prostaty i okrężnicy.
Dietetycy nieustannie zachęcają do tego, by wprowadzić ryby, w tym łupacza, do codziennego jadłospisu ze względu na ich dobroczynne właściwości dla zdrowia. Według National Health Service należy spożywać co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo.
Polecany artykuł: