W tej rodzinie wszyscy dożywają 100 lat. Nestor zdradził przepis na zupę długowieczności
Najstarsza rodzina na świecie, która doczekała się wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa, zdradziła przepis na wyjątkową zupę. W końcu nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania wpływa na zdrowie, a więc i na długość życia. Co znajdziemy w składzie sekretnej do niedawna zupy długowieczności?
Włoska kuchnia w dużej mierze kojarzy się z makaronem czy pizzą. Jednak w tym regionie nawet spożywanie pasty wygląda nieco inaczej niż w polskiej kuchni. Stawia się na niewielkie porcje i skromną ilość dodatków. To nie jedyna istotna kwestia. Na Sardynii uwielbiają zupę o nazwie minestrone. Najstarsza rodzina na świecie także zdradziła przepis na wyjątkowo zdrową potrawę, która może być sekretem długowieczności.
Rekordowa rodzina z Sardynii. Cieszą się długowiecznością
Włoska rodzina Melis ustanowiła światowy rekord pod względem długości życia. Tytuł długowiecznych otrzymali dzięki zsumowaniu wieku dziewięciorga rodzeństwa. Łącznie mają aż 818 lat i 205 dni. Informacje potwierdzono wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa, gdzie zapisano ten wynik jako rekordowy.
Rodzina przyznaje, że dobry stan zdrowia i długie życie zawdzięczają śródziemnomorskiemu stylowi życia i diecie. Jednym z jej elementów jest włoska zupa minestrone oraz sięganie po dużą ilość warzyw i owoców morza. Jak wskazuje portal “Guinness World Record” to właśnie te rejony cieszą się największą liczbą stulatków.
Zupa długowieczności - przepis od rekordowej rodziny
Wspomniana zupa minestrone składa się z sezonowych warzyw. To klucz udanego posiłku. Włosi zaznaczają, że aby potrawa była nie tylko smaczna, ale również stanowiła pełnowartościowe danie, lepiej unikać mrożonek i sięgać po to, co w danym momencie można znaleźć w ogrodzie lub na ekologicznych półkach.
W ten sposób dostarczymy organizmowi dużą dawkę błonnika, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Zapobiega zaparciom i różnym chorobom. Dodatkowo bazą potrawy często są żeberka, na podstawie których sporządza się bulion. Tak otrzymujemy danie, w którym nie brakuje również białka i tłuszczu.
W oryginalnym przepisie na minestrone znajdziemy między innymi łodygi selera, botwinę, marchew, czy fasolę. Każdy z tych dodatków nie tylko wzbogaca smak, ale również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.
Przykładowo seler naciowy jest skarbnicą witaminy C, która nie tylko wzmacnia odporność, ale również stanowi cenny antyoksydant. Dodatkowo pobudza przemianę materii i oczyszcza organizm z różnych toksyn, co pozwala na dłużej zachować młody i piękny wygląd.
Botwina to źródło luteiny, witaminy K, C, czy witamin z grupy B oraz żelaza. Włączenie jej do codziennej diety wspomaga zdrowie oczu. Ponadto tak jak seler naciowy uznawana jest za zdrowe źródło przeciwutleniaczy takich jak rutyna, kwercetyna, czy kemferol.
Taki skład dania działa przeciwzapalnie, antywirusowo, a nawet antynowotworowo. Stąd po raz kolejny okazuje się, że to co jemy ma duże znaczenie dla zdrowia, a w konsekwencji także i długości oraz jakości życia.