W tej wiosce ludzie z łatwością osiągają 100 lat. Cały sekret tkwi w jednej rzeczy

2024-02-12 14:50

Jest kilka miejsc na świecie z najwyższym odsetkiem stulatków. Okazuje się, że dożywają oni sędziwego wieku w zdrowiu… dzięki diecie. Mieszkańcy wioski, mieszczącej się na japońskiej wyspie Okinawa, nie wyobrażają sobie jadłospisu bez tego składnika. Naukowcy nie mają wątpliwości. Co jeść, by dożyć 100 lat? Oto dieta stulatków.

W tej wiosce ludzie z łatwością osiągają 100 lat. Cały sekret tkwi w jednej rzeczy
Autor: Getty Images W tej wiosce ludzie z łatwością osiągają 100 lat. Cały sekret tkwi w jednej rzeczy

Oazy długowieczności określa się terminem „blue zones”, to miejsca, w których można spotkać wielu stulatków i superstulatków. Za takie miejsce, gdzie długość życia jest znacznie wyższa niż przeciętna, uznaje się m.in. wioskę Ogimi, która położona jest wyspie Okinawa na południu Japonii. Sekret ich długowieczności kryje się w stylu życia, a dokładniej w tym, co jedzą na co dzień. Badacze wzięli pod lupę dietę stulatków.

Dieta stulatków z Okinawy. Tak dożywają setki

Jadłospis długowieczności z Okinawy obfituje przede wszystkim w ryby, soję, wodorosty, ryż i zielone warzywa. Spożywają zatem dużo produktów zasobnych w przeciwutleniacze oraz znacząco ograniczają spożycie cukru.

Zdaniem badaczy mogą cieszyć się tak pięknym, długim wiekiem, ponieważ ich menu obejmuje duże ilości jednego z najważniejszych aminokwasów. To jest l-seryna, która ma dobroczynny wpływ na pamięć, koncentrację oraz logiczne myślenie. Spełnia on wiele istotnych funkcji w organizmie, np. wspomaga proces trawienia białek, wzmacnia odporność czy wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

W innych analizach naukowcy znaleziono dowody na to, że l-seryna wykazuje działanie neuroprotekcyjne. Regularne przyjmowanie tego związku może spowolnić rozwój choroby Parkinsona oraz zgodnie z ustaleniami naukowymi może być wykorzystywana w leczeniu schizofrenii i zaburzeń funkcji poznawczych. Co więcej, ten aminokwas może przeciwdziałać zmęczeniu, łagodzić dolegliwości bólowe, poprawiać nastrój oraz zwiększać jakość snu.

Zdrowa dieta. Co jeść, by dożyć 100 lat?

To właśnie l-seryna jest sekretnym składnikiem diety ludności zamieszkującej japońską wioskę Ogimi. Wyliczono nawet, że tamtejsze kobiety jedzą ponad 8 g tego składnika dziennie.

Po co zatem sięgać, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę tego aminokwasu? L-seryna występuje naturalnie w wielu produktach. Największe jej pokłady można znaleźć m.in. w:

 • rybach,
 • soi,
 • jajkach,
 • zielono-niebiskich algach (inaczej spirulinie),
 • serach (cheddar, mozzarella, parmezan),
 • pistacjach,
 • orzeszkach ziemnych,
 • pestkach dyni,
 • fasoli,
 • wołowinie,
 • kurczaku.