Walczysz z oponką? Ten zdrowy produkt rozprawi się z nią na dobre

2023-08-08 13:37

Ten produkt, określany jako superfood, stanowi podstawę zdrowej diety ze względu na bogactwo składników odżywczych. Regularnie spożywany, przynosi wiele korzyści dla zdrowia, m.in. pozbywa się toksyn z organizmu, zapobiega zaparciom oraz obniża ciśnienie. To jednak nie wszystkie jego zalety. Potrafi też rozprawić się z niechcianą oponką na brzuchu.

Walczysz z oponką? Ten zdrowy produkt rozprawi się z nią na dobre
Autor: Getty Images Walczysz z oponką? Ten zdrowy produkt rozprawi się z nią na dobre

Owsiane, żytnie, orkiszowe, gryczane, a może pszenne? Tu mowa o otrębach. Choć powstają jako produkt uboczny w trakcie przemiału zbóż są niezwykle wartościowe pod względem ilości składników odżywczych. Kryją w sobie między innymi duże ilości błonnika, białko, węglowodany, potas, wapń, magnez, żelazo, a także moc witamin (np. B1, B2, E, K i foliany).

Otręby pomogą zgubić brzuch

Dlaczego warto jeszcze sięgać po ten polski superfood? Jeśli chcesz pozbyć się oponki z brzucha, postaw na otręby. To produkt wskazany w diecie odchudzającej, który świetnie sprawdza się jako dodatek do jogurtu, koktajlu, soku, owsianki, zup czy fit-ciasteczek. Dodanie łyżki otrębów do posiłku może wiele zdziałać. Szybciej czujemy się najedzeni, a uczucie głodu nie pojawia się tak szybko, jak zazwyczaj. Po spożyciu dania bogatego w błonnik nie mamy też potrzeby sięgania po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski.

Regularne spożywanie otrębów pozytywnie odbija się na zdrowiu. Ze względu na obfitość błonnika pokarmowego mają one zbawienny wpływ na rozwój pożytecznej flory bakteryjnej, usprawniają perystaltykę jelit i podkręcają przemianę materii. To z kolei ułatwia regularne wypróżnianie. Działają też "wymiatająco", ponieważ skutecznie usuwają z organizmu szkodliwe toksyny.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Włącz otręby do codziennego menu 

Otręby są sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Włączenie ich do menu to bardzo dobry pomysł. Można je praktycznie dodawać do każdej potrawy. Dziennie wystarczy spożywać 2-3 łyżeczki. Warto pamiętać, że otręby, tak jak inne produkty, należy stopniowo wprowadzać do diety. Aby na początku zapobiec problemom trawiennym (np. wzdęciom) warto częściej sięgać po niegazowaną wodę mineralną. Zaleca się spożycie co najmniej 1,5- 2 litry płynów.

Nie wolno też zapominać o tym, że nadmiernie jedzenie otrębów wcale nie przyspieszy odchudzania. Może wówczas spowodować problemy z trawieniem, które objawiają się najczęściej silnymi bólami brzucha i zaparciami. We wszystkim należy zachować umiar, w spożywaniu otrębów też.