Ważne dla jelit i mniej kaloryczne niż ryż. 5 mało znanych zalet ziemniaków

2022-05-27 14:30

Te podstawowe węglowodany w diecie mają w sobie wiele tajemnic. Choć przez wielu są uznawane za tuczące, w rzeczywistości są mnie kaloryczne niż ryż. Podobnie jak inne warzywa, dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Dlaczego warto dodać ziemniaki do swojej diety?

ziemniaki
Autor: Getty Images

Ziemniak należy do tej samej grupy warzyw co pomidor, bakłażan i papryka. W Polsce istnieje ponad 130 odmian ziemniaków. Choć nie cieszą się dobrą sławą, te warzywa mają w sobie wiele cennych minerałów, np. potasu, cynku, żelaza, wapnia i magnezu. Ziemniaki pomagają także w utrzymaniu odpowiedniego ph w organizmie i są źródłem błonnika.

W formie 24: owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami

Mają mało kalorii

Powszechnie o ziemniakach mówi się, że są tuczące. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Ziemniaki mają w sobie mniej kalorii niż inny popularny dodatek, czyli długoziarnisty biały ryż, który zawiera 130 kcal.

W 100 g surowych ziemniaków jest 70 kcal w przypadku ziemniaków wczesnych i 85 kcal w ziemniakach późnych. Najlepiej przygotowywać ziemniaki gotowane w wodzie lub na parze. Warto także podawać je w "mundurkach" – wtedy zachowają w sobie więcej składników odżywczych.

To źródło energii

Ziemniaki składają się z węglowodanów. Węglowodany z kolei dają organizmowi energię. Między innymi z tego powodu ziemniaki są polecane osobom, które są aktywne fizycznie.

Mają niewiele tłuszczu

W tych warzywach na próżno szukać tłuszczu. Ziemniaki zawierają jego znikome ilości – w 100 g jest ok. 0,1 g tłuszczu. Co więcej, ziemniaki zawierają także włókna pokarmowe, które są źródłem błonnika pokarmowego.

Są dobre dla jelit

Ziemniaki są źródłem skrobi opornej. Skrobia pozytywnie działa na mikroflorę jelitową. Mają w sobie również błonnik pokarmowy, kolejny ważny element prawidłowego funkcjonowania. W 180 g gotowanych ziemniaków znajduje się ok. 3 g błonnika, czyli ponad 10 proc. dziennego zapotrzebowania.

Źródło witaminy C

Zależnie od odmiany tego warzywa, ziemniaki zawierają od 3 do 30 mg kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi kwas askorbinowy ma wpływ na odporność, metabolizm tłuszczów i bierze udział w syntezie włókien kolagenowych.