Ważne dla jelit i mniej kaloryczne niż ryż. 5 mało znanych zalet ziemniaków
Te podstawowe węglowodany w diecie mają w sobie wiele tajemnic. Choć przez wielu są uznawane za tuczące, w rzeczywistości są mnie kaloryczne niż ryż. Podobnie jak inne warzywa, dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Dlaczego warto dodać ziemniaki do swojej diety?
Ziemniak należy do tej samej grupy warzyw co pomidor, bakłażan i papryka. W Polsce istnieje ponad 130 odmian ziemniaków. Choć nie cieszą się dobrą sławą, te warzywa mają w sobie wiele cennych minerałów, np. potasu, cynku, żelaza, wapnia i magnezu. Ziemniaki pomagają także w utrzymaniu odpowiedniego ph w organizmie i są źródłem błonnika.
Mają mało kalorii
Powszechnie o ziemniakach mówi się, że są tuczące. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Ziemniaki mają w sobie mniej kalorii niż inny popularny dodatek, czyli długoziarnisty biały ryż, który zawiera 130 kcal.
W 100 g surowych ziemniaków jest 70 kcal w przypadku ziemniaków wczesnych i 85 kcal w ziemniakach późnych. Najlepiej przygotowywać ziemniaki gotowane w wodzie lub na parze. Warto także podawać je w "mundurkach" – wtedy zachowają w sobie więcej składników odżywczych.
To źródło energii
Ziemniaki składają się z węglowodanów. Węglowodany z kolei dają organizmowi energię. Między innymi z tego powodu ziemniaki są polecane osobom, które są aktywne fizycznie.
Mają niewiele tłuszczu
W tych warzywach na próżno szukać tłuszczu. Ziemniaki zawierają jego znikome ilości – w 100 g jest ok. 0,1 g tłuszczu. Co więcej, ziemniaki zawierają także włókna pokarmowe, które są źródłem błonnika pokarmowego.
Są dobre dla jelit
Ziemniaki są źródłem skrobi opornej. Skrobia pozytywnie działa na mikroflorę jelitową. Mają w sobie również błonnik pokarmowy, kolejny ważny element prawidłowego funkcjonowania. W 180 g gotowanych ziemniaków znajduje się ok. 3 g błonnika, czyli ponad 10 proc. dziennego zapotrzebowania.
Źródło witaminy C
Zależnie od odmiany tego warzywa, ziemniaki zawierają od 3 do 30 mg kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Między innymi kwas askorbinowy ma wpływ na odporność, metabolizm tłuszczów i bierze udział w syntezie włókien kolagenowych.
Polecany artykuł: