Wielka moc małego ziarenka. Siemię lniane jest dobre nie tylko na odchudzanie
Siemię lniane należy do tak zwanych produktów superfoods - czyli najzdrowszych na świecie. Jego miejsce na tej zaszczytnej liście nie powinno być zaskoczeniem. Jest w końcu doskonałym źródłem wielu składników odżywczych. Te niewielkie ziarenka mogą nam przynieść wiele dobrego.
Składniki odżywcze w siemieniu lnianym. Jest ich niemało
Siemię lniane to nic innego niż nasiona lnu zwyczajnego. Są one jednak bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Podobnie, jak w przypadku nasion chia, po zalaniu ich wodą powiększają się kilkukrotnie, otaczając się jednocześnie dużą ilością śluzu.
W tych początkowo niewielkich ziarenkach znajdziemy całą gamę składników odżywczych. Przede wszystkim będą to: kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witaminy E oraz K, kwas foliowy, żelazo, wapń, cynk, sód, magnez, potas, fosfor i lignany.
Po te niewielkie kulki najlepiej jest sięgać w przypadku takich dolegliwości, jak wrzody żołądka, refluks czy bóle brzucha. Sprawdzi się wówczas doskonale, ponieważ działanie siemienia lnianego polega w głównej mierze na tworzeniu żelu po kontakcie z wilgocią. W ten sposób tworzy ono cienką warstwę ochronną, która pokrywa błony śluzowe zarówno żołądka, jak i przełyku. W ten sposób łagodzą one podrażnienia, zapewniając przy tym ogromną ulgę.
Warto również zaznaczyć, że lignany zawarte w siemieniu lnianym są prekursorami fitoestrogenów. Pomagają nie tylko w utrzymaniu równowagi hormonalnej organizmu i zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale również mogą zapobiegać rozwojowi niektórych nowotworów - na przykład rakowi jelita grubego. Co więcej, hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Siemię lniane to idealne źródło błonnika. Nie każdy powinien jednak po nie sięgać
Jeśli mówi się o siemieniu lnianym nie można zapominać o zawartych w nim kwasie tłuszczowym omega-3 i fitosteroli. Dzięki nim te niewielkie kulki wykazują działania przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na zdrowie skóry i włosów.
Pomagają nie tylko przeciwdziałając wysuszeniu, ale również starzeniu się. Warto również zaznaczyć, że dzięki zawartości śluzów roślinnych - składających się głównie z wielocukrów i białek - siemię lniane wykazuje silne właściwości pęczniejące przy zetknięciu z wilgocią. Dzięki temu może działać osłaniająco i powlekająco, a co za tym idzie łagodzi podrażnienia i chroni ściany żołądka.
Siemię lniane jest również naturalnym sposobem na walkę z zaparciami. Zawiera bowiem błonnik zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Dzięki temu z powodzeniem można wykorzystywać te nasiona przy zaburzeniach przewodu pokarmowego. Zawarty w nich błonnik wiąże w jelicie zbędne produkty przemiany materii, w tym toksyny i pomaga usunąć je z organizmu.
Jeśli chodzi o siemię lniane to istnieje kilka przeciwwskazań co do stosowania go. Oczywiście powinny o nim zapomnieć osoby uczulone na len lub nasiona lnu. Co więcej, siemię lniane może oddziaływać z niektórymi lekami, jak na przykład lekami przeciwzakrzepowymi
. Osoby, które regularnie przyjmują leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem spożywania siemienia lnianego. Warto również zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, spożywanie zbyt dużej ilości siemienia lnianego może doprowadzić do problemów trawiennych.