Wzmacnia serce i chroni przed rakiem. To sekret długowieczności 100-letniego neurologa
To jedno z najzdrowszych warzyw na świecie, które codziennie gości na stole dr Howarda Tuckera, najstarszego neurologa na świecie. W Polsce również można je kupić, jednak sięgamy po nie zdecydowanie za rzadko. Tymczasem szereg badań potwierdza, że to skarbnica witamin i minerałów oraz substancji, które zapobiegają rozwojowi niektórych nowotworów.
Pak choi (określana także jako pok choi, bok choi) w Polsce lepiej znana jest jako kapusta chińska właściwa. Bywa mylona z kapustą pekińską, tymczasem są to dwie różne odmiany.
Pak choi to kapusta z rodzaju warzyw krzyżowych. Pochodzi z Chin, gdzie znana jest już od ponad 1500 lat i w przeciwieństwie do dobrze nam znanej białej kapusty nie tworzy "głowy" - ma formę grubych białych łodyg i szerokich zielonych liści, które można chrupać na surowo, dodać do sałatki, ugotować na parze, dusić (np. jako dodatek do gulaszu), usmażyć czy wrzucić na grilla.
Ale to nie jej walory smakowe są tym, co sprawia, że warto po nią sięgać jak najczęściej.
Pak choi to jedno z najcenniejszych warzyw
Kapusta chińska to nie tylko smaczny dodatek do potraw ale też skarbnica cennych substancji odżywczych. Wg USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) zawiera ona m.in:
- witamina A
- witamina C
- witamina K
- witamina B1
- witamina B2
- witamina B3
- witamina B6
- wapń
- fosfor
- potas
- selen
- cynk
- miedź
- magnez
- żelazo.
Podobnie jak inne ciemne warzywa liściaste jest też bogata w błonnik, przeciwutleniacze (w tym polifenole), jest też niezwykle cennym źródłem kwercetyny, flawonoidu o silnym działaniu przeciwzapalnym, a także wielu innych substancji prozdrowotnych.
Sekret diety najstarszego neurologa na świecie. Wspiera cały organizm
Kapustę chińską pok choi doceniają nie tylko Azjaci. To coraz popularniejszy składnik diety wielu osób, w tym również słynnego dr Howarda Tuckera z Cleveland w stanie Ohio w USA, który trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłużej aktywny zawodowo neurolog na świecie.
Dr Tucker, który niedawno skończył 101 lat i nadal przyjmuje pacjentów, a także jego 90-letnia żona (również aktywna lekarka) codziennie jadają pok choi.
Liczne badania potwierdzają, że warzywo to ma szereg cennych prozdrowotnych właściwości.
Do najważniejszych niewątpliwie należą właściwości przeciwnowotworowe, które pak choi zawdzięcza m.in. pochodnym glukozynolanów oraz polifenolom, ale też witaminie C i E, beta-karotenowi, kwasowi foliowemu i selenowi - silnym przeciwutleniaczom, które zapobiegają uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki.
Składnikiem, którego w tej kapuście jest pod dostatkiem, i który również wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, jest sulforafan: izotiocyjanian, określany jako naturalne remedium na raka. Związek ten działa na różnych etapach rozwoju nowotworów, zapobiega uszkodzeniom DNA i pobudza enzymy detoksykacyjne. Niektóre badania wykazały, że może też zwalczać zakażenia bakteryjne, w tym Helicobacter pylori, będące najczęstszą przyczyną raka żołądka.
Zawarta w pok choi kwercetyna zmniejsza stany zapalne, a to z kolei obniża ryzyko rozwoju chorób przewlekłych - w tym nowotworów, chorób serca i cukrzycy. Kapusta chińska może zmniejszyć ryzyko chorób serca na kilka sposobów - zawarte w niej składniki, w tym kwas foliowy i wit. B6 usuwają z krwi homocysteinę (zbyt duża jej ilość uszkadza naczynia krwionośne), zaś potas, magnez i wapń pomagają obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Pak choi zawiera też składniki ważne dla mocnych, zdrowych kości - w tym wapń, fosfor, magnez i żelazo oraz wit. K. Wspiera również zdrowie oczu, a to dzięki zawartości witaminy A oraz jej prekursora, beta-karotenu.
Obecność witaminy C sprawia, że to warzywo bardzo dobrze działa również na skórę - zmniejsza ryzyko jej uszkodzeń wywołanych słońcem i wspiera produkcję kolagenu.