Jest pyszna i spala tłuszcz z brzucha. Jedz ten owoc, a kilogramy polecą w dół
Kiedyś królowała w polskich ogródkach, teraz trochę zapomniana. Zdobyła uznanie jako wspomagacz redukcji tłuszczu na brzuchu bez konieczności angażowania się w aktywność fizyczną. Czarna porzeczka coraz częściej znajdują uznanie w naukowych badaniach. Najnowsze wskazują na obiecujące wyniki.
Najnowsze odkrycie naukowe rzuca dodatkowe światło na właściwości dobrze nam znanych owoców. Jeszcze kilka lat temu królowały na działkach i w przydomowych ogródkach, dziś niestety popadły w zapomnienie. Tymczasem okazuje się, że doskonale wspomagają spalania tłuszczu na brzuchu bez konieczności angażowania się w aktywność fizyczną. Ten fascynujący owoc może stać się kluczowym elementem w walce z nadwagą.
Czy czarna porzeczka jest dobra na odchudzanie?
Ostatnie badania, opublikowane w "Journal of Dietary Supplements and Neutracerticals", przeprowadzone przez prof. Marka Willemsa z Uniwersytetu Chichester, wskazują na niezwykłe właściwości czarnej porzeczki. W badaniu uczestniczyło szesnastu zdrowych, aktywnych fizycznie mężczyzn. Przez dwa tygodnie spożywali oni ekstrakt z czarnej porzeczki, co spowodowało wzrost spalania tłuszczu o średnio 21%, przy maksymalnym wzroście do 61%.
Na co pomaga czarna porzeczka?
Czarna porzeczka, zwłaszcza odmiana nowozelandzka, bogata jest w antocyjany, witaminy, minerały i antyoksydanty. Specjalnie przygotowane kapsułki zawierały ekstrakt z tych owoców, charakteryzujących się wyższym poziomem antocyjanów niż odmiany europejskie. Badania wykazały, że odmiana Ben Adler ma najwyższy poziom przeciwutleniaczy. 50 g czarnych porzeczek dostarcza m.in. żelaza, potasu, wapnia, magnezu, manganu oraz witamin C, B5, i E.
Badania wykazały, że odmiana czarnej porzeczki Ben Adler jest szczególnie bogata w przeciwutleniacze, w tym antocyjany i flawonole. Ciekawym odkryciem jest fakt, że zawartość polifenoli w owocach tej odmiany pozostaje stabilna przez dziewięć miesięcy przy przechowywaniu w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, co sugeruje, że mrożenie nie zmniejsza ich wartości odżywczych. Dodatkowo porcja 50 gramów czarnej porzeczki dostarcza organizmowi następujących składników odżywczych:
- 0,77 mg żelaza,
- 161 mg potasu,
- 27,5 mg wapnia,
- 12 mg magnezu,
- 0,13 mg manganu,
- 90,5 mg witaminy C,
- 0,2 mg witaminy B5,
- 0,5 mg witaminy E.
Czarna porzeczka właściwości - na odchudzanie
Czarna porzeczka ma szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej. Pomaga nie tylko w spalaniu tłuszczu, ale także wspiera regenerację mięśni po intensywnym treningu i reguluje gospodarkę lipidową. Regularne spożywanie owoców obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, wspomaga układ krwionośny i ma niski indeks glikemiczny.
Czarne porzeczki są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym ze względu na wysoką zawartość związków odżywczych, które wzmacniają odporność. Można je spożywać w postaci soków, dżemów czy konfitur, najlepiej bez dodatku cukru. To naturalny sposób na wsparcie zdrowia i walkę z nadmiarem tłuszczu.