Wystarczy jedna zmiana na 8 tygodni. Zegar biologiczny zacznie się cofać
Dieta wegańska zdobywa coraz większą popularność. Mimo tego wiele osób wciąż jest do niej sceptycznie nastawionych, nie tylko z powodu braku jakichkolwiek odzwierzęcych produktów, ale również przez to, że nie wiedzą, jak odbije się na ich zdrowiu. Nowe badanie odpowiada na część wątpliwości.
Dieta wegańska zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż jest pełna kontrowersji. Wiele osób zastanawia się, jak na ich zdrowie wpłynie całkowite zaprzestanie spożywania produktów odzwierzęcych.
Nowe badanie sugeruje jednak, że ta dieta może w krótkim czasie spowolnić tempo biologicznego starzenia się organizmu. Co więcej, tymczasowa zmiana sposobu odżywiania może korzystnie wpłynąć na wątrobę, serce oraz układ hormonalny.
Badanie zostało przeprowadzone przez zespół badaczy ze Stanford University School of Medicine. Przeanalizował on szybkość metylacji DNA - jest to rodzaj odwracalnej modyfikacji genetycznej, która jest często wykorzystywana jako wskaźnik, jak szybko "zużywa się" nasz organizm.
Dieta wegańska a standardowa. Wyniki mogą zaskoczyć
Badanie przeprowadzono w grupie 21 par bliźniaków jednojajowych. Jedna osoba z każdej pary stosowała dietę wegańską przez okres 8 tygodni. Druga natomiast stosowała dietę z mięsem i produktami mlecznymi.
Jak wskazują wyniki, po tym czasie osoby na diecie wegańskiej wykazywały obniżenie szacunków wieku biologicznego. W opublikowanym artykule badacze napisali, że badanie to sugeruje korzyści epigenetyczne (zmian ekspresji genów) związane z wiekiem i zmniejszonym spożyciem kalorii w krótkoterminowej diecie wegańskiej.
Wśród badanych stosujących dietę wegańską zaobserwowano mniejsze starzenie się biologiczne serca oraz wątroby, ale również tkanek wchodzących w skład układu hormonalnego. Sugeruje to, że ciało na wegańskiej diecie nie starzeje się tak szybko jak na innych dietach.
Związek pozostaje niejasny. Wpływ może mieć utrata wagi
Dieta niewegańska obejmowała 170-225 gramów mięsa, jedno jajko i półtorej porcji nabiału każdego dnia. Obie grupy przez 4 tygodnie jadły posiłki przygotowane przez dietetyków, a następnie przygotowywali je samodzielnie na podstawie porad ekspeta.
Dodatkowo, osoby na diecie wegańskiej straciły średnio o 2 kilogramy więcej niż pozostałe. Niestety, utrudnia to wykluczenie wpływu wagi i ograniczenia kalorii na obserwowane starzenie się biologiczne.
Naukowcy podkreślają: potrzeba więcej badań
Co więcej, badanie objęło stosunkowo niewielką próbę i nie brało pod uwagę ryzyka niedoboru składników odżywczych. Badacze przyznali, że związek pomiędzy różnicami w diecie a biologicznym starzeniem się pozostaje niejasny. Nie ma na razie dowodów, że weganie żyją dłużej.
Naukowcy podkreślają, że badania teraz powinny skupić się na długoterminowym wpływie diety wegańskiej na zdrowie epigenetyczne i ogólne samopoczucie. Powinny również wziąć pod uwagę znaczenie odpowiedniej suplementacji składników odżywczych.