Zanim zjesz, sprawdź indeks glikemiczny. Tak zadbasz o samopoczucie psychiczne
Choć to, że cukier jest niezdrowy nie jest nowym faktem, wciąż wiele osób nie potrafi sobie go odmówić. Może to być spowodowane "przyjemnym uczuciem" po jego zjedzeniu. Wiele osób twierdzi, że po zjedzeniu czegoś słodkiego ma lepsze samopoczucie. Jak to jednak jest w rzeczywistości?
Uczucie głodu nie raz manifestuje się drażliwością lub nawet złością. Coś słodkiego natomiast może sprawiać, że nasze samopoczucie będzie lepsze. To tylko niektóre z przykładów obrazujących, że to, co jemy - albo czego nie jemy - może wpływać na nasze samopoczucie.
Według najnowszych badań, wahania poziomu cukru we krwi mogą wpływać na związek pomiędzy tym co jamy, a jak się czujemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przez wpływ na hormony i układ nerwowy, poziom cukru we krwi może wpływać na lęk i depresję.
Czy dieta może wpływać na nasze samopoczucie? Eksperci wyjaśniają
Dieta jest czynnikiem biologicznym, który może mieć znaczący wpływ na ryzyko wystąpienia objawów depresji czy lęku, w szczególności wśród kobiet, jak wykazały liczne randomizowane badania.
Wykazały one związek między dietą a zdrowiem psychicznym. Co prawda dotyczyły one głównie wpływu diety śródziemnomorskiej, która charakteryzuje się dużą ilością warzyw, owoców, oliwy z oliwek i orzechów z niewielkim dodatkiem ryb, mięsa i produktów mlecznych.
Jedną z głównych cech tej diety, która może odpowiadać za jej wpływ na nastrój, jest jej niski indeks glikemiczny. Zgodnie z obserwacjami poziom cukru we krwi może wpływać na nastrój. Diety o wysokim indeksie glikemicznym mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem depresji i w pewnym stopniu lęku - a wszystkie przez drastyczne skoki poziomu cukru we krwi.
Jak podaje Science Alert, jeśli chodzi o węglowodany o wysokim indeksie glikemicznych obejmują: biały ryż, biały chleb, krakersy i wypieki. Oznacza to, że bogate w nie diety mogą zwiększać ryzyko depresji i lęku.
Tymczasem węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, jak na przykład makaron al dente czy ryż parboiled są wolniej wchłaniane i powodują mniejszy wzrost poziomu cukry we krwi. Tym samym wiążą się więc z mniejszym ryzykiem.
Dieta a hormony. Co się dzieje, kiedy jemy cukier?
Aby wyjaśnić związek pomiędzy dietą a zdrowiem psychicznym zaproponowanych zostało wiele mechanizmów. Jednym z nich jest wpływ poziomu cukru we krwi na hormony. Na przykład, za każdym razem kiedy demy cukier lub węglowodany, poziom cukru wzrasta wyzwalając hormony i cząsteczki sygnałowe.
Wśród nich warto wymienić dopaminę - znaną również jako hormon szczęścia - czy insulinę. Kiedy jednak spożywamy zbyt dużo cukru czy węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, szybki wzrost poziomu cukru we krwi powoduje drastyczny wzrost insuliny. To natomiast może spowodować spadek poziomu cukru poniżej punktu początkowego.
To natomiast powoduje uwolnienie adrenaliny i noradrenaliny, które mogą objawiać się lękiem, strachem lub depresją. Ciekawostką jest jednak, że następuje to dopiero po około 4-5 godzinach po spożyciu cukru.
Trzeba jednak pamiętać, że zdrowie psychiczne jest skomplikowane. Dieta może więc wpływać na nie, ale nie przezwycięża czynników społecznych czy psychologicznych.