Zasada 1-2-3 pomoże ci lepiej się odżywiać. Serce ci za nią podziękuje

2023-01-03 11:55

Masz problem z regularnym jedzeniem warzyw i owoców? Zasada 1-2-3 jest właśnie dla ciebie. Dzięki niej w łatwy sposób zadbasz o to, by te produkty występowały w twojej diecie. Jest prosta, zalecana przez ekspertów i z pewnością pomoże ci stworzyć zdrowe nawyki, które mogą stanowić świetną podstawę do pozytywnych zmian żywienia oraz stylu życia.

Zasada 1-2-3 pomoże ci lepiej się odżywiać. Serce ci za nią podziękuje
Autor: Getty Images Zasada 1-2-3 pomoże ci lepiej się odżywiać. Serce ci za nią podziękuje

Lekarze podkreślają, że dieta bogata w owoce i warzywa jest dobra dla zdrowia. Eksperci z Harvard Health przeprowadzili badania, które wykazały, że największe korzyści zdrowotne przynosi spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia. Lecz wielu ludziom trudno jest włączyć zdrowe produkty do jadłospisu.

Zasada 1-2-3 pomoże jeść więcej zdrowych produktów

Tym osobom może pomóc zasada 1-2-3, która jest niezwykle prosta. To podejście ułatwia dodawanie porcji owoców i warzyw do diety. Należy pamiętać, że porcje mogą różnić się w zależności od rodzaju żywności.

Zasada 1-2-3 pomoże ci włączyć do swojej diety porcje naturalnych i zdrowych dodatków. Na podejście składają się trzy cyfry, które oznaczają ilość porcji owoców i warzyw, które powinniśmy spożywać, czyli:

  • 1 - porcja ze śniadaniem,
  • 2 - porcje do obiadu,
  • 3 - porcje jako przekąski lub dodatek do kolacji.

Stosując zasadę 1-2-3 przekonasz się, że włączenie porcji owoców i warzyw do dziennego jadłospisu, może być naprawdę łatwe. Eksperci z Mayo Clinic wyjaśniają, że jedną porcję stanowi np. szklanka surowych lub gotowanych owoców i warzyw, pół szklanki roślin strączkowych albo trzy szklanki warzyw liściastych.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?

Owoce i warzywa są bogate w wiele substancji, które są podstawą funkcjonowania organizmu. Są pełne wody, pozwalają utrzymać zdrowe jelita, pozytywnie działają na trawienie i odporność. Zawierają wiele witamin i minerałów, które pomagają odżywiać komórki organizmu.

Eksperci z Harvard Health podkreślają, że owoce i warzywa stanowią główne źródło kilku kluczowych składników odżywczych. Chodzi o potas, magnez, błonnik i polifenole, które silnie wiążą się z dobrym zdrowiem, w szczególności zdrowiem układu krążenia.

Warzywa i owoce mają również niewiele kalorii. Suplementy diety nie zastąpią spożywania tych produktów, choć mogą uzupełnić niedobory np. witamin, nie dostarczają błonnika i przeciwutleniaczy, w które bogate są owoce i warzywa.