"Zdrowa żywność", od której nie schudniesz. Naraża na cukrzycę i nie tylko
Kupując zdrową żywność oczekujemy nie tylko jej wpływu na zdrowie, ale i na wagę. Mamy złe wieści: zdrowa żywność wcale nie sprawia, że zaczniesz tracić że na wadze. Zdrowe zakupy to często także większy wydatek. Niestety, często bez rezultatu.
Stosowanie zamienników cukru to poważne zagrożenie. Jak podaje WHO, zastąpienie cukru słodzikami może z czasem powodować cukrzycę typu 2 lub choroby serca. Co więcej, sięganie po tego rodzaju żywność nie sprawi, że pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów.
- Ludzie muszą rozważyć inne sposoby, na przykład spożywanie żywności z naturalnie występującymi cukrami, takimi jak owoce lub niesłodzone potrawy i napoje - apeluje Francesco Branca z WHO.
To, że dany produkt nie zawiera cukru, wcale nie oznacza, że jest zdrowy i dietetyczny.
- Produkty spożywcze pozbawione cukru zawierają jego sztuczne zamienniki. Zamienniki cukru nie mają żadnej wartości odżywczej - dodaje.
Czy można schudnąć wybierając "zdrową żywność"?
Wypowiedź eksperta z WHO jednoznacznie daje do zrozumienia, że mimo iż żywność okrzyknięta jest mianem "zdrowej" i pozbawionej cukru, w rzeczywistości nie sprawi, że stracisz na wadze. Przykładów tego rodzaju produktów jest wiele, a jednym z nich jest cola zero.
Kolejny produkt "oszukanej" żywności to margaryna. Choć zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż masło, może zawierać tłuszcze trans, które podnoszą poziom złego cholesterolu LDL w organizmie, zwiększając ryzyko udaru mózgu.
Osoby regularnie spożywające margarynę mogą być o 53 proc. bardziej narażone na choroby serca niż osoby preferujące masło.
Najzdrowszym tłuszczem będzie oliwa, ale doskonale sprawdzi się także olej rzepakowy lub słonecznikowy.
Niskotłuszczowe zamienniki zawierają cukier
Kolejny przykład na tej liście to majonez. Kto z nas go nie uwielbia? Nie jest jednak tajemnicą, że majonez to prawdziwa bomba kaloryczna. Dietetyczna wersja tego sosu może być łakomym kąskiem dla jego fanów, ponieważ zwykły majonez zawiera do 103 kalorii na łyżkę stołową. Warto więc wiedzieć, że "dietetyczne" zamienniki zawierają większe ilości skrobi i cukru, aby uzyskać taki sam smak jak oryginał – a nadmiar cukru może prowadzić do stłuszczenia wątroby.
Zdrowe są tylko z nazwy na etykiecie
Niektóre płatki zbożowe są sprzedawane jako produkty odchudzające. Dietetycy ostrzegają, że choć są one promowane jako zdrowe wybory żywieniowe, w rzeczywistości mogą zawierać duże ilości soli i cukru.
Kolejnym przykładem może być mleko roślinne, czyli alternatywa dla klasycznego mleka krowiego. Choć niektóre z nich rzeczywiście mogą mieć mniej kalorii i mniej tłuszczu, to warto mieć na uwadze, że mogą zawierać za mało białka.
To z kolei może wpływać na masę mięśniową i osłabiać układ odpornościowy. Jedno z badań wykazało, że niewystarczająca ilość białka dostarczana wraz z pożywieniem może sprawić, że skóra, włosy i paznokcie będą wyglądać na pozbawione blasku.
Napoje bez cukru
Napoje bez cukru, w tym dietetyczna cola i inne napoje gazowane, to "zabójstwo" dla naszego organizmu. Istnieją dowody, że niektóre sztuczne słodziki wpływają na procesy myślowe, mogą zwiększać ryzyko raka, predysponować do otyłości i powodować bezpłodność.
Należy pamiętać o tym, że w nadmiarze wszystko może nam zaszkodzić. Chcąc schudnąć, warto najpierw porozmawiać z dietetykiem, który opracuje bezpieczną, zbilansowaną dietę przystosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Ser o niskiej zawartości tłuszczu
Niskotłuszczowy lub beztłuszczowy ser tak naprawdę nie pomoże ci utrzymać wagi. Wszystko dlatego, że aby zrekompensować brak smacznego tłuszczu, te "dietetyczne" produkty mogą zawierać dużo więcej soli.
Wersje pełnotłuste zostały również powiązane z pomaganiem dietetykom w odczuwaniu sytości, więc jedząc ser o niskiej zawartości tłuszczu, możesz zjeść więcej, aby poczuć się usatysfakcjonowanym.